Wszystko o Pistoriusie - kalectwo, biegi, kontrowersje, tragedia

2013-02-14, 15:20

Wszystko o Pistoriusie - kalectwo, biegi, kontrowersje, tragedia
Oscar Pistorius . Foto: PAP/EPA/TAL COHEN

Oscar Pistorius przez lata wzbudzał emocje, gdy walczył o możliwość rywalizacji z pełnosprawnymi lekkoatletami.

Dopiął swego, choć zarzucano mu, że karbonowe protezy mogą go faworyzować. Teraz znowu jest o nim głośno, gdy w czwartek oskarżono go o morderstwo.
Pistorius przyszedł na świat 22 listopada 1986 roku w Sandton w RPA z poważną wadą nóg. Gdy miał jedenaście miesięcy lekarze postanowili mu je amputować od kolan w dół. Mimo zaawansowanego stopnia kalectwa od zawsze intensywnie uprawiał sport - rugby, tenis, piłkę wodną, boks i zapasy. Jest rekordzistą świata wśród niepełnosprawnych w biegach na 100, 200 i 400 m.
Od lat Pistorius nie rozmawia o swoim kalectwie - nawet z najbliższą rodziną. - Kiedy dorastałem w Johannesburgu, mama patrząc na mojego brata i na mnie powiedziała: "Ty załóż buty, a Ty załóż swoje nogi". To był ostatni raz, kiedy rozmawiałem o moim kalectwie. Myślę, że każdy zmaga się z różnymi formami ułomnościami - czy to fizycznymi czy to psychicznymi, ale są miliony rzeczy, na których możemy się skupić, żeby nie myśleć o naszej niepełnosprawności - opowiadał biegacz.
Jego pierwszą miłością nie była lekkoatletyka, a rugby. - Grałem w szkolnej drużynie. Miałem inne protezy niż te, w których biegam. W 2003 roku, podczas meczu straciłem jedną z nich po ataku zawodników z przeciwnej drużyny. Dlatego przeniosłem się na bieżnię - przyznał.
Jest pierwszym w historii niepełnosprawnym zawodnikiem, który 15 lipca 2007 roku w Sheffield wystartował razem ze sprawnymi. Jesienią tego samego roku IAAF ustosunkowała się negatywnie do jego występów w oficjalnych zawodach. Jednak naukowcy z USA stwierdzili, że protezy nie dają mu korzyści, a Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie rozpatrzył jego odwołanie i w marcu 2008 r. wydał orzeczenie po myśli Pistoriusa.
Jego walkę o możliwość rywalizacji z pełnosprawnymi sportowcami śledziły miliony ludzi na całym świecie. Dzięki temu zyskał sławę i wszędzie gdzie się pojawiał towarzyszyło mu ogromne zainteresowanie kibiców i dziennikarzy.
Wystąpił w dwóch igrzyskach - w Pekinie i Londynie, rywalizując razem z pełnosprawnymi sportowcami. W stolicy Wielkiej Brytanii dotarł do półfinału.
Południowoafrykański lekkoatleta kilkakrotnie gościł w Polsce. Wystąpił m.in. w Memoriale Kamili Skolimowskiej na warszawskim Orle. Jego największymi sukcesami jest zdobycie pięciu złotych medali paraolimpiady (ma też jeden srebrny).
W czwartek w jego domu w Pretorii znaleziono zastrzeloną modelkę Reevę Steenkamp, z którą spotykał się od jesieni 2012 roku. On sam jest jedynym podejrzanym i oskarżony został o morderstwo.

 

man

Polecane

Wróć do strony głównej