Janusz Krężelok zakończył karierę

2010-03-31, 16:12

Biegacz narciarski Janusz Krężelok zakończył karierę sportową. Nie rozstaje się jednak z biegami, bo zamierza szukać swych następców wśród młodzieży.

"To już koniec, wystarczy - mówi Janusz Krężelok. - W życiu każdego sportowca przychodzi taki moment, kiedy należy powiedzieć: dość. I właśnie teraz nadszedł on dla mnie".
Janusz Krężelok karierę sportową zaczynał w klubie LKS Milówka, potem startował w barwach LKS Soła Rajcza, a od 1996 roku w AZS AWF Katowice. Pierwszy raz pojawił się w Pucharze Świata w 1995 roku w Gaellivare, gdzie w biegu na 15 kilometrów zajął 68. miejsce. Rok później zdobył pierwsze pucharowe punkty, kończąc sprint w Reit im Winkl na dziewiątym miejscu. Seryjnie zdobywał medale mistrzostw Polski.
W 2004 roku jako pierwszy Polak w historii wygrał zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich - w sprincie w Trondheim. Potem jeszcze raz stanął na podium - zajął trzecie miejsce w Reit im Winkl. Łącznie 11 razy znalazł się w pierwszej dziesiątce zawodów Pucharu Świata.
Na mistrzostwach świata indywidualnie był 7. w Oberstdorfie i 10. w Sapporo. Jeszcze lepiej wiodło mu się w sztafecie sprinterskiej w parze z Maciejem Kreczmerem. W Sapporo byli o włos od medalu: do złota zabrakło 0,9 sekundy, Polacy uplasowali się na piątym miejscu.
Na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City zajął 9. miejsce w sprincie. Cztery lata później był 19. indywidualnie i siódmy w parze z Kreczmerem. W tym roku w Whistler zajął 28. miejsce, natomiast polska sztafeta była 12.