Tour de France: Kwiatkowski o sekundę od żółtej koszulki

2013-07-02, 17:22

Michał Kwiatkowski. Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Michałowi Kwiatkowskiemu zabrakło sekundy, aby założyć - jako drugi polski kolarz, po Lechu Piaseckim w 1987 roku - żółtą koszulkę lidera Tour de France.

Marek Brzeziński (PR Paryż) - relacja z czwartego etapu Tour de France 2013 (IAR)
+

Jego belgijska grupa Omega Pharma-Quick Step zajęła drugie miejsce w jeździe drużynowej na czas w Nicei.
Czwarty etap wyścigu był niezwykle wyrównany. Na dystansie 25 kilometrów kilka zespołów uzyskało bardzo zbliżony wynik. Zawodnicy Omegi prowadzili na półmetku, ale ostatecznie przegrali o dokładnie 0,75 sekundy z australijską grupą Orica-GreenEdge. Nowym liderem został Australijczyk Simon Gerrans, zwycięzca poniedziałkowego etapu w Calvi na Korsyce.
Ekipa Omegi może mówić o pechu. Niebagatelne znaczenie miał fakt, że startowała jako jedna z pierwszych, przed wszystkimi najgroźniejszymi rywalami. Ponadto Tony Martin, dwukrotny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas, nie był w pełni dyspozycji po upadku na pierwszym etapie.
Trzecie miejsce, ze stratą trzech sekund, zajęła brytyjska ekipa Sky głównego faworyta wyścigu Chrisa Froome'a. Włoski zespół Przemysława Niemca - Lampre-Merida uplasował się na ósmej pozycji, a inna drużyna z Półwyspu Apenińskiego - Cannondale, w której składzie jechał mistrz Polski w jeździe na czas Maciej Bodnar, zajęła 13. miejsce w stawce 22 ekip.
W klasyfikacji generalnej Kwiatkowski zachował czwartą pozycję. Prowadzi z przewagą sekundy trzech kolarzy grupy Orica: Gerrans, Daryl Impey z RPA oraz Szwajcar Michael Albasini.
23-letni Polak debiutuje w Wielkiej Pętli. Na drugim etapie w Ajaccio, gdzie był trzeci, wywalczył białą koszulkę najlepszego młodzieżowca (do lat 25). W tej klasyfikacji umocnił się we wtorek na prowadzeniu i wyprzedza o 16 sekund Amerykanina Andrew Talansky'ego (Garmin-Sharp).
Zwycięzcy jechali z rekordową w historii wyścigu średnią prędkością 57,8 km/godz. Poprzedni najlepszy wynik należał do amerykańskiej grupy Discovery Channel, która w 2005 roku znacznie dłuższą trasę z Tours do Blois (67,5 km) pokonała w tempie 57,32 km/godz. Lance Armstrong, który wchodził w skład tamtej ekipy, został wykreślony z tabel za stosowanie dopingu.