Ryszard Legutko
Profesor Ryszard Legutko, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta powiedział, że uroczyste obchody rocznicy Powstania w Getcie warszawskim pokazały, że stosunki polsko - żydowskie są coraz lepsze.
2008-04-19, 07:40
Posłuchaj
Profesor Ryszard Legutko, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta powiedział, że uroczyste obchody rocznicy Powstania w Getcie warszawskim pokazały, że stosunki polsko - żydowskie są coraz lepsze.
Gość "Sygnałów Dnia" przyznał, że pomimo trudnej historii obu narodów, ich wzajemne relacje rozwijają się bardzo obiecująco. Sekretarz stanu w Kancelarii prezydenta podkreślił, że Polska jest ważnym sojusznikiem Izraela.
Zdaniem Ryszarda Legutki stosunkom polsko - żydowskim szkodzą takie publikacje jak książka Grossa "Strach", które ukazują niepełny obraz historii.
Profesor Ryszard Legutko uznał spekulacje posła PO Janusza Palikota, dotyczące zdrowia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, za przykład upadku obyczajów w polityce. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, powiedział, że zamieszanie wokoł całej sprawy zwiększyły jeszcze dywagacje mediów na ten temat.
REKLAMA
Poseł PO Janusz Palikot, domagał się opublikowania raportu na temat zdrowia prezydenta, sugerując, że ma on problemy z alkoholem. Zdaniem gościa Polskiego Radia, zachowanie Palikota jest częścią walki politycznej Platformy z prezydentem. Ryszard Legutko podkreślił, że te działania mają na celu zdyskredytowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego tak, by wykluczyć możliwość jego reelekcji.
Ryszard Legutko uważa, że proponowana przez rząd nowa strategia dla polskiej nauki zawiera wiele słusznych postulatów, ale i wiele nieścisłości. Do tych ostatnich gość Polskiego Radia zaliczył postulat konkurencyjności w nauce. Zdaniem profesora Legutki konkurencyjność może szkodzić naukom humanistycznym, skłaniając naukowców do wyboru projektów, które wpisują się w aktualne mody.
Według profesora postulat zniesienia habilitacji, który według pomysłodawców ma ułatwić awans szerszemu gronu naukowców, to populizm. Według gościa Polskiego Radia prawdziwym problemem jest fakt, że habilitacja nie zawsze prowadzi do wystarczającej selekcji, wyłaniającej pracowników naukowych o wybitnych osiągnięciach. By to naprawić należałoby - jego zdaniem - przede wszystkim zaostrzyć kryteria oceny.
REKLAMA