Fatalna jakość powietrza na południu Polski. Lepiej nie wychodzić z domu

W sześciu województwach jakość powietrza jest bardzo zła - alarmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu.

2019-01-22, 12:20

Fatalna jakość powietrza na południu Polski.  Lepiej nie wychodzić z domu
Ci, którzy chcą skorzystać z programu Czyste Powietrze, powinni się pospieszyć - od stycznia zmieniają się zasady. Foto: Pixabay

Według polskiego indeksu jakości powietrza bardzo zła jakość powietrza jest w Żarach i Nowej Soli (woj. lubuskie), Dusznikach-Zdroju i Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie), Zdzieszowicach i Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie), Wodzisławiu Śląskim, Rybniku, Gliwicach, Zabrzu i Żywcu (woj. śląskie), Tarnowie (woj. małopolskie), Dębicy, Mielcu i Rzeszowie (woj. podkarpackie).

Natomiast zła jakość powietrza jest w Lubaniu, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich (woj. dolnośląskie), Olesnie, Prudniku i Opolu (woj. opolskie), Częstochowie, Lublińcu, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Tychach (woj. śląskie), Krakowie, Suchej Beskidzkiej, Skawinie, Nowym Targu (woj. małopolskie) i Jaśle (woj. podkarpackie).

Bardzo zła i zła jakość powietrza - według informacji GIOŚ - ma negatywny wpływ na zdrowie. W takiej sytuacji osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się, by ograniczyły to do niezbędnego minimum.

W przypadku bardzo złej jakości powietrza długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowym.

Ze względu na wysokie stężenie smogu w zachodniej części woj. śląskiego rybnicki samorząd podjął decyzję o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów autobusami na liniach organizowanych przez tamtejszy Zarząd Transportu Zbiorowego. 

Wartości stężenia pyłu zawieszonego PM10 w nocy z poniedziałku na wtorek na stacjach pomiarowych państwowego systemu monitorowania w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim oscylowały pomiędzy 200 a 300 mikrogramów na metr sześcienny. 

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy. 

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej