Zachorowanie na grypę grozi nawet śmiercią. Jak się przed nią ustrzec?

2019-02-07, 13:06

Zachorowanie na grypę grozi nawet śmiercią. Jak się przed nią ustrzec?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Subbotina Anna/shutterstock.com

Prawie 228 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w okresie od 23 do 31 stycznia - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Co więcej, w styczniu z powodu grypy potwierdzono śmierć siedmiu osób.

Grypa to choroba układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem. Charakteryzuje się wysoką gorączką, dreszczami, bolami mięśni i głowy. Przenosi się drogą kropelkową (np. podczas kichania) oraz poprzez kontakt bezpośredni.

- Grypą można zarazić się cały rok, ale największa liczba zakażeń występuje w sezonie jesienno-wiosennym - tłumaczy Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Rzecznik dodaje, że w ubiegłych latach na grypę chorowano głównie w lutym i na początku marca. - Zbliżamy się więc do szczytu okresu epidemicznego - podkreśla Bondar. Uspokaja, że obecna liczba zachorowań, nie różni się od tych obserwowanych w ubiegłych latach.

Jak się ustrzec przed tą chorobą? Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie lek. med. Andrzej Ciołko mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że w okresie epidemicznym należy przede wszystkim ubierać się ciepło, pić witaminę C oraz unikać dużych skupisk ludzkich. Rzecznik GiS uzupełnia tłumacząc, że w celu uniknięcia grypy należy myć ręce po pobycie wśród ludzi oraz wietrzyć i nawilżać pomieszczenia.

Śmiertelnie groźna choroba

Ciołko zaznacza, że nieleczona grypa może spowodować zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, uszkodzenie mięśniowo-sercowe oraz inne powikłania. Jak mówi, szczególnie narażone na to są osoby cierpiące na schorzenia obniżające odporność.

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w styczniu 7 osób zmarło na skutek grypy. Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego tłumaczy, że dane dotyczą zgonów w trakcie trwania tej choroby. - Grypa uruchamia różne powikłania, po których może nastąpić śmierć, trudno więc określić na jaką liczbę zgonów ma wpływ - powiedział.

Czy zatem warto się szczepić? Rzecznik szpitala Szpitala Specjalistycznego w Lublinie zaznaczył, że szczepienia na grypę są nieobowiązkowe, ale on się co roku szczepi i od kilka lat na grypę nie chorował.

mt

Polecane

Wróć do strony głównej