Prezydent Andrzej Duda podpisał trzy ustawy na wypadek twardego brexitu

Prezydent podpisał trzy ustawy regulujące niektóre sprawy w razie tzw. twardego brexitu - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Pierwsza dotyczy uznawania kwalifikacji zawodowych, druga zasad pobytu Brytyjczyków w Polsce, natomiast trzecia ma zabezpieczyć interesy polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych.

2019-03-29, 12:15

Prezydent Andrzej Duda podpisał trzy ustawy na wypadek twardego brexitu
Prezydent Andrzej Duda. Foto: prezydent.pl

Projekt ustawy o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ustawa przewiduje możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w razie tzw. bezumownego brexitu.

Przepisy te wejść mają w życie z dniem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE bez zawarcia umowy. W ustawie zapisano, że dzień wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy ogłosi w "Monitorze Polskim" minister właściwy do spraw członkostwa Polski w UE.

Decyzje przed brexitem w mocy

Ustawa przewiduje, że zachowają moc wydane przed ewentualnym brexitem decyzje o uznaniu w Polsce kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej, nabytych w Zjednoczonym Królestwie. Zachować mają też moc decyzje o uznaniu w Polsce kwalifikacji zawodowych obywateli Wielkiej Brytanii (i członków ich rodzin) nabytych w którymś z krajów unijnych.

W ustawie znalazł się przepis dotyczący obywateli Polski i UE, którzy już wystąpili z wnioskiem o uznanie kwalifikacji zawodowych. W przepisach przedłużono okres rozpatrywania tych wniosków poza ewentualny termin twardego brexitu. Ponadto osoby, które rozpoczęły lub rozpoczną pozyskiwanie kwalifikacji zawodowych w Zjednoczonym Królestwie, będą mogły w ciągu trzech lat uzyskać uznanie tych kwalifikacji w Polsce. Nie dotyczy to obywateli Wielkiej Brytanii.

Ustawa przewiduje też, że wydane przed ewentualnym twardym brexitem decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych usługodawcy, których stroną jest obywatel Zjednoczonego Królestwa (albo członek jego rodziny), zostaną wygaszone z dniem wejścia w życie ustawy.

Zgodnie z ustawą mają utracić ważność europejskie legitymacje zawodowe wydane obywatelom Zjednoczonego Królestwa i członkom ich rodzin.

Ustawa dotycząca m.in. zasad pobytu Brytyjczyków w Polsce

Ustawa o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, określa m.in. zasady pobytu w Polsce obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin. 

Regulację we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W dokumencie znalazły się m.in. przepisy dotyczące zasiłku dla bezrobotnych obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce i dla Polaków, którzy pracowali w Wielkiej Brytanii. 

Ustawa określa również zasady ochrony roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy będącego przedsiębiorcą ze Zjednoczonego Królestwa, a także zasady przystępowania Brytyjczyków i członków ich rodzin do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego do czasu udzielenia im zezwolenia na pobyt czasowy lub stały, zasady uznawania wydanych w Wielkiej Brytanii praw jazdy oraz kontynuacji egzekucji sądowych prowadzonych na podstawie orzeczeń sądów Zjednoczonego Królestwa. 

REKLAMA

Regulacja zakłada ustanowienie okresu, w którym pobyt obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin w Polsce bezpośrednio po dacie brexitu będzie uznawany za legalny. Dokument określa też podstawy prawne udzielenia im zezwoleń na pobyt czasowy i stały, uzależniając to od dysponowania w dniu poprzedzającym dzień wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE prawem pobytu lub prawem stałego pobytu. 

Ustawa mająca zabezpieczyć interesy Polaków w razie twardego brexitu

Prezydent Andrzej Duda podpisał też ustawę mającą zabezpieczyć interesy polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych na wypadek tzw. twardego brexitu - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. 

Nowe przepisy regulują zasady prowadzenia działalności przez podmioty finansowe mające swoje siedziby w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Gibraltarze, które wykonują obecnie działalność na terytorium Polski na podstawie jednolitego unijnego paszportu. W przypadku twardego brexitu instytucje te utracą bowiem możliwość wykonywania na terytorium Polski działalności transgranicznej, czego konsekwencją będzie uznanie ich za instytucje z państwa trzeciego. 

Głównym celem ustawy jest zabezpieczenie interesów polskich klientów, którzy zawarli umowy z podmiotami brytyjskimi działającymi na krajowym rynku finansowym. 

REKLAMA

Nowe przepisy zakładają możliwość m.in. dalszego wykonywania zawartych przed dniem twardego brexitu umów kredytowych, umów ubezpieczenia, umów outsourcingu na rzecz banku oraz kasy oszczędnościowo-kredytowej, umów o świadczenie umów ramowych zawieranych z użytkownikami usług płatniczych, umów reasekuracji oraz czynności stanowiących działalność maklerską.

Umowy te będą mogły być wykonywane nie dłużej niż przez 12 lub 24 miesiące lub do momentu przeniesienia portfela takich umów, lub uzyskania zezwolenia na prowadzenie takiej działalności na terytorium Polski. Regulują także kwestie nadzoru finansowego nad instytucjami finansowymi z Wielkiej Brytanii. 

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej