Konwencja PiS w Gdańsku. "Piątka plus", walka o wolność słowa w internecie
Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi do polskiego prawa regulacje unijne dotyczące tzw. ACTA 2, tak, aby ograniczyć ich negatywne skutki dla wolności w internecie. Taką deklarację złożył na konwencji PiS w Gdańsku lider partii Jarosław Kaczyński.
2019-03-30, 13:45
Posłuchaj
- Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oświadczył, że od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce", a "piątce plus", ten plus to wolność
- Prezes PiS podkreślił, że wolność to pojęcie, które leży w centrum kultury i cywilizacji europejskiej i określa "sens naszej historii"
- PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana - zadeklarował Jarosław Kaczyński, odnosząc się do przyjętej przez PE dyrektywy ACTA2. Podobną deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki. - Chcę obiecać wszystkim internautom, że będziemy walczyć o wolność słowa w internecie - powiedział
- Musimy mierzyć wysoko. Mierzymy wysoko - powiedział szef rządu. Dodał, że wierzy, że za 10 lat Polska może być częścią G-20
- Premier mówił o zwiększania dochodów i roli portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. - Z morzem wiążemy wielkie nadzieje - podkreślił Mateusz Morawiecki
- Anna Fotyga zadedykowała kampanię b. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który - jak mówiła - włożył olbrzymi wkład w koncepcję i rozumienie polskiego miejsca w UE
- W Gdańsku PiS zaprezentowało kandydatów do PE z okręgu pomorskiego
Prezes PiS podkreślił, że kwestia wolności dla jego ugrupowania jest podstawowa. - Polska pozostanie wyspą wolności - podkreślił Jarosław Kaczyński i dodał, że od dziś podstawą programu wyborczego PiS będzie "piątka plus".
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: wolność określa sens naszej historii
- Te wszystkie sprawy, to znaczy 500+, Emerytura plus, zwolnienie od podatku PIT do 26. roku życia, obniżenie podatku i podniesienie sumy wolnej od kosztów pracy, wreszcie infrastruktura, rozbudowa komunikacji na terenie całej Polski - to pięć. A plus - to wolność - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.
REKLAMA
Do przyjętej przez Parlament Europejski dyrektywy o prawach autorskich odniósł się na konwencji także premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie walczyło o wolność w internecie.
- Chcę z tego miejsca obiecać wszystkim naszym wspaniałym youtuberom, blogerom, influencerom, forumowiczom, wszystkim internautom, że będziemy walczyć o wolność słowa w internecie, że to jest dla nas niezbywalny imperatyw wolności gospodarczej. Drodzy internauci, jesteśmy z wami! - przekonywał na konwencji szef rządu.
Powiązany Artykuł
Premier: będziemy walczyć o wolność słowa w internecie
W swoim wystąpieniu premier podkreślił, że swoboda w internecie i gospodarka cyfrowa są bardzo ważne dla rozwoju gospodarki i usług.
Zdaniem Mateusza Morawieckiego o przyjęciu przez europarlament dyrektywy o prawach autorskich - zgodnie z którą właściciele wyszukiwarek będą zobowiązani do odprowadzania opłaty na rzecz wydawców prasy, a witryny internetowe mają filtrować treści pod kątem ewentualnego łamania praw autorskich - zadecydowały między innymi głosy eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej.
REKLAMA
- To my możemy UE i całemu światu pokazać koncepcję, umiejętność i możliwości współpracy, która służy wszystkim - mówiła na konwencji europosłanka PiS, była szefowa MSZ Anna Fotyga, która na pomorskiej liście partii wystartuje z pierwszego miejsca w wyborach do PE.
- Jesteśmy zjednoczeni w całej Europie Środkowej i Wschodniej, dlatego że dawno ustawodawstwo nie pokazywało takich różnic w obrębie UE - różnic między starą Unią, tymi państwami rozwiniętymi i nową Unią - Europą Środkową i Wschodnią, a przecież nas nie trzeba uczyć tej równości - wolni z wolnymi, równi z równymi, zacni z zacnymi - mówiła Anna Fotyga.
Europosłanka zadedykowała kampanię b. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który - jak mówiła - włożył olbrzymi wkład w koncepcję i rozumienie polskiego miejsca w UE.
REKLAMA
Podczas konwencji zaprezentowano również kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu pomorskiego.
Przeciwko ACTA 2 w głosowaniu, które odbyło się we wtorek, opowiedzieli się eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego i jeden europoseł Sojuszu Lewicy Demokratyczne j - Unii Pracy. Siedmiu przedstawicieli Platformy Obywatelskiej zagłosowało za przyjęciem dyrektywy, czterech było przeciw. Od głosu wstrzymali się dwaj eurodeputowani SLD.
REKLAMA
Dyrektywę popierali między innymi artyści i wydawcy prasowi - przekonywali, że na nielegalnych kopiach tracą niezależni twórcy, a zyskują informatyczne giganty. Przeciwna była część internautów. Ich zdaniem ACTA 2 to próba ocenzurowania sieci.
Na implementację dyrektywy kraje Unii Europejskiej mają 2 lata.
REKLAMA
mr
REKLAMA