Uroczysta gala wręczenia nagród Feniks 2019 odbędzie się w sobotę 6 kwietnia o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
O płycie "Pieczęć" śmiało powiedzieć można: mistyczna. Znalazły się na niej kompozycje Antoniny Krzysztoń z akompaniamentem pianisty jazzowego Andrzeja Jagodzińskiego, opartym na chorale i muzyce klasycznej.
Wśród 16 utworów usłyszymy m.in. "Psalm 23", "Hymn brewiarzowy", kompozycje do tekstów bł. Honorata Koźmińskiego, św. Franciszka, św. Pallottiego czy św. Bernarda z Claivaux, a także "Kiedy ranne wstają zrze" oraz "Wszystkie nasze dzienne sprawy" Franciszka Karpińskiego. Płyta nagrana została w bazylice gostyńskiej. Feniksa przyznano w kategorii muzyka chrześcijańska współczesna.
Powstanie pięć albumów dwupłytowych
Nagroda w kategorii muzyka chrześcijańska - klasyczna przyznana została za najbardziej znane i jedyne zachowane do dziś dzieło Mikołaja Gomółki, czyli "Melodie na Psałterz Polski", skomponowane do poetyckiego tłumaczenia psalmów biblijnych Jana Kochanowskiego.
Nagrane zostały przez Chór Polskiego Radia pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett, do projektu zaproszeni zostali wybitni instrumentaliści z kraju i zagranicy, specjalizujący się w muzyce epoki, m.in. Marc Lewon, profesor lutni w Schola Cantorum Basiliensis, czy renesansowy zespół Compass Viol Consort.
Przedsięwzięcie realizowane jest etapami, do 2020 roku. Powstanie pięć albumów dwupłytowych obejmujących całość "Melodii na Psałterz Polski" - czyli ponad 150 krótkich utworów utrzymanych w układzie czterogłosowym.
W booklecie poza opisami merytorycznymi znajdują się teksty wszystkich śpiewanych psalmów po angielsku oraz w przekładzie Jana Kochanowskiego.
Feniks to doroczna nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznawana nieprzerwanie od 1999 roku. Otrzymują ją twórcy wybitnych dzieł promujących wartości chrześcijańskie.
kad