Dr Ryszard Żółtaniecki: pozostałości systemu postjałtańskiego są wciąż widoczne
- Nie powinno być przedmiotem dyskusji, że Polska została poszkodowana najmocniej w wyniku II wojny światowej. Nie tylko bezpośrednimi zniszczeniami w trakcie działań wojennych, ale też na skutek konsekwencji zawartych umów międzynarodowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Żółtaniecki, socjolog, były dyplomata.
2019-05-08, 13:59
Posłuchaj
8 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa. Upamiętnia on zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Koniec działań wojennych wyznaczono na godz. 23.01, 8 maja. Dokument kapitulacyjny był sygnowany najpierw w Reims we Francji (7 maja), a dzień później, na żądanie Stalina, w Karlshorst na przedmieściach Berlina.
Ryszard Żółtaniecki jest zdania, że wciąż żyjemy w pojałtańskim świecie, "również z perspektywy czysto formalno-prawnej". - Pierwszym narzucającym się przykładem jest Rada Bezpieczeństwa ONZ, pięciu państw, które mają prawo weta, która jest naturalną pochodną II wojny światowej - ocenił. - Mimo zmiany w świecie (te kraje - przyp. red.) wciąż tę pozycję utrzymują - dodał.
Gość PR24 mówił o tym, w jaki sposób II wojna światowa wciąż wpływa na życie europejskich państw. - Pozostałości systemu postjałtańskiego są widoczne w bardzo wielu krajach Europy Zachodniej i nie tylko, bo i w krajach naszego regionu wciąż jest obecna tęsknota za czasami komunizmu - powiedział. Jego zdaniem wciąż można zaobserwować "wyuczony lęk przez Rosją" i przed "drażnieniem Rosjan" na Zachodzie.
- Bardzo istotnym elementem definicji postjałtańskiego czy nawet jałtańskiego wciąż świata jest gigantyczna rola, jaką odgrywa mit wielkiej wojny ojczyźnianej (tak nazywana jest II wojna światowa w Rosji - przyp. red.) - wskazał były dyplomata, podkreślając, że jest jednocześnie "element mitu założycielskiego państwa rosyjskiego - wciąż żywy - wciąż bardzo ważny".
REKLAMA
Jak ocenił gość PR24, "Polska została poszkodowana najmocniej w wyniku II wojny światowej". - Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, tylko że świat nie bardzo chce to wiedzieć - mówił. - Koniec wojny nie był początkiem nowej, dobrej ery, nowej rzeczywistości. Niósł ze sobą lęk, strach, prześladowania - dodał dr Ryszard Żółtaniecki.
Więcej w całej audycji.
Audycję prowadził Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/msze, PAP
REKLAMA
------------------------------------
Data emisji: 8.05.2019
Godzina emisji: 13.09
REKLAMA
REKLAMA