X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Matura 2019: dziś egzaminy z geografii i historii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 07:25
Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z geografii, a po południu do egzaminu z historii sztuki. Nie są to przedmioty obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Lech Muszyński

Chęć zdawania egzaminu z geografii zadeklarowało 71,6 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 26,6 proc., a z historii sztuki - 3 tys., czyli 1,4 proc.

Geografia od lat znajduje się w grupie przedmiotów najchętniej wybieranych przez maturzystów - zajmuje drugie miejsce, po języku angielskim na poziomie rozszerzonym. Historia sztuki należy do przedmiotów rzadko wybieranych.

W środę maturę z geografii i historii zdawać będą także abiturienci z wcześniejszych roczników.

Egzamin z geografii rozpocznie się o godz. 9, a z historii sztuki o godz. 14.

Matura z co najmniej czterech przedmiotów

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - maksymalnie do sześciu.

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także na tym poziomie matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Wystarczy 30 proc. punktów

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 4 lipca.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok. 

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matura 2019 - egzaminy od 6 do 25 maja. Sprawdź harmonogram

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 10:39
Od 6 maja będą odbywać się egzaminy maturalne. Potrwają do 25 maja. Sprawdźcie, kiedy odbędą się poszczególne egzaminy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny dzień egzaminów maturalnych. Czas na chemię i informatykę

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 08:14
Maturzyści w poniedziałek zdają pisemny egzamin z chemii oraz egzamin z informatyki. Przystępują do nich tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę. Egzamin z chemii zaplanowano na godz. 9.00, a z informatyki na godz. 14.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny dzień matur. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z języka niemieckiego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 06:50
Maturzyści przystąpią po godz. 9.00 do pisemnego egzaminu z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze. Od lat niemiecki jest drugim - po angielskim - najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze.
rozwiń zwiń