X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Piotr Gliński: Noc Muzeów to wspaniała oddolna inicjatywa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 21:17
- Noc Muzeów, to wspaniała inicjatywa bo autentyczna, oddolna, wypływająca z potrzeb ludzi. Każdego roku więcej placówek otwiera swoje podwoje dla zwiedzających w tę noc - mówił minister kultury Piotr Gliński otwierając tegoroczną Noc Muzeów.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński Foto: PAP/Paweł Supernak

- Ja nie muszę otwierać specjalnie Nocy Muzeów, ona sama się otwiera" - mówił minister Gliński wskazując na kolejkę przed siedzibą swojego resortu, który tej nocy można zwiedzać z przewodnikiem. "Bardzo polubiliśmy Noc Muzeów, bo ona jest czymś autentycznym. Tej nocy w całej Polsce swoje podwoje otwiera wiele tysięcy instytucji kultury. To cudowne, że możemy być dzisiaj razem z polskim społeczeństwem, z ludźmi, którzy lubią kulturę, a może nie zawsze na co dzień mają czas, żeby z nią obcować - mówił minister kultury otwierając tegoroczną Noc Muzeów.

Tegoroczna Noc Muzeów jest już szesnastą organizowaną w Warszawie. W pierwszej wzięło udział tylko 11 muzeów, w tegorocznej jest ok. 260 placówek - muzea, archiwa, teatry, galerie i inne instytucje, nie tylko kultury.

Motywem przewodnim wydarzenia ma być 30. rocznica wyborów z 1989 r. Z tej okazji niektóre placówki przygotowały program nawiązujący do tych wydarzeń. Archiwum Państwowe prezentuje wystawę filmów, zdjęć i innych archiwaliów, Państwowe Muzeum Etnograficzne - wystawę poświęconą muzyce tego okresu, a Muzeum Drukarstwa pokaże urządzenia, które służyły do drukowania ulotek konspiracyjnych.

Można także zwiedzić Kancelarię Premiera. Zobaczyć m.in. salę im. Frycza Modrzewskiego, gdzie odbywają się posiedzenia Rady Ministrów. Otwarty dla zwiedzających jest również Pałac Prezydencki oraz Belweder.

W Nocy Muzeów bierze udział również Sejm, który zaprasza chętnych na nocny spacer po swojej siedzibie. Zwiedzić można hall główny, galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Salą Kolumnową, a także kuluary. Swoje podwoje otworzył również Senat. Udostępnione zostały: sala posiedzeń plenarnych, foyer oraz sale konferencyjne, gdzie znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby – Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim.

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów udział bierze też Naczelny Sąd Administracyjny. Zwiedzający mają okazję zapoznać się z siedmioma wystawami tematycznymi, skupionymi wokół m.in. historii sądownictwa i stolicy. W przygotowanym przez NSA programie jest też m.in. symulacja rozpraw sądowych, historyczne i plastyczne zabawy dla dzieci, rodzinna gra sądowa oraz pokaz służby policji sądowej.

Jak co roku w imprezie uczestniczy cieszące się dużą popularnością wśród zwiedzających Muzeum Narodowe, które tym razem oprócz ekspozycji stałych i czasowych zaprezentuje "muzealną kuchnię", czyli pracownie i magazyny. W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dla gości przygotowano m.in. pokaz rekonstrukcyjny przybliżający zastosowanie tkanin nie tylko w ubiorze dworskim czy szatach liturgicznych, lecz także w wystroju wnętrz.

W Warszawie dla gości Nocy Muzeów przygotowano również szczególną komunikację. Na kilku liniach specjalnych kursują m.in. zabytkowe autobusy, w tym popularne "ogórki". Ratusz uruchomił także na pl. Defilad punkt informacyjny, gdzie będzie dostępny m.in. informator z programem imprezy w wersji polskiej i angielskiej.

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 r. W Polsce w 2003 r. zorganizował ją Poznań. Warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później.

Noc Muzeów organizują, oprócz Warszawy, także inne miasta, w tym: Chorzów, Szczecin, Gryfice, Kielce, Wrocław, Lublin, Zielona Góra i Olsztyn. Chętni mogą między innymi zwiedzać Szyb Poniatowski w Katowicach, który stanowił część zamkniętej w ubiegłym roku kopalni Wieczorek. Biblioteka Gdańska PAN zorganizowała prezentację kilku starodruków, a Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało pokaz gotowania dań z książki kucharskiej dla wojska pochodzącej sprzed stu lat. Ponadto będzie można zwiedzić rezydencję prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejna instytucja będzie współprowadzona przez resort kultury. Podpisano umowę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 14:39
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało umowę o współprowadzeniu Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. W tym roku instytucja otrzyma pół miliona złotych wsparcia. W następnym milion. To 48. instytucja, która będzie współprowadzona przez resort kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: chcieliśmy, żeby powstało miejsce upamiętniające Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 17:43
Muzeum Gombrowicza we francuskim mieście Vence, gdzie pisarz spędził ostatnie lata życia będzie współprowadzone przez Muzeum Gombrowicza we Wsoli, gdzie się urodził - taka umowę podpisali w Warszawie przedstawiciele obu placówek w obecności ministra kultury Piotra Glińskiego.
rozwiń zwiń