X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Były prezydent Tarnobrzega skazany za przyjęcie łapówki. Grzegorz Kiełb zapowiada odwołanie od wyroku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 14:09
Na rok i cztery miesiące więzienia skazał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu byłego prezydenta tego miasta Grzegorza Kiełba. Sąd uznał go za winnego przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 20 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny. 
Centralne Biuro Antykorupcyjne
Centralne Biuro AntykorupcyjneFoto: CBA, mat. dla mediów

Prokuratura oskarżyła Kiełba o przyjęcie 20 tys. zł łapówki w związku z procedowaniem zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w mieście. 

Decyzją sądu Kiełb ma także sześcioletni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz zapłacić 15 tys. zł grzywny i ponad 3 tys. zł kosztów sądowych. Sąd zaliczył oskarżonemu prawie 5 miesięcy aresztu na poczet kary pozbawienia wolności. 
Kiełb zgodził się na podawanie jego danych osobowych i publikację wizerunku. 

Uzasadnienie wyroku, podobnie jak mowy końcowe stron, odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Chodzi o występujące w procesie materiały dowodowe z klauzulą tajności "poufne". 

Odwołanie od wyroku

Na ogłoszeniu wyroku nie było prokuratora. Kiełb (obecnie miejski radny) po opuszczeniu sali powtórzył dziennikarzom, że jest niewinny. Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku na piśmie zamierza odwołać się od wyroku. Podkreślił też, że nadal chce odtajnienia wykorzystanych w procesie materiałów objętych klauzulą tajności (w czasie procesu sąd zwracał się do CBA o odtajnienie tych dokumentów, ale Biuro nie wyraziło zgody - PAP). 

Kiełb odpowiadał z wolnej stopy. W lipcu 2018 roku sąd uchylił wobec niego areszt, ale w zamian zawiesił go w czynnościach służbowych polegających na wykonywaniu obowiązków prezydenta Tarnobrzega. Postanowienie to zostało zaskarżone przez prokuraturę, ale w sierpniu sąd wyższej instancji utrzymał to postanowienie. 

Mazowiecki wydział zamiejscowego departamentu do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżył Kiełba o popełnienie przestępstwa o charakterze korupcyjnym. Prokuratura zarzuciła mu, że pełniąc funkcję publiczną prezydenta miasta Tarnobrzega, w związku z procedowaniem zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przyjął od tarnobrzeskiego przedsiębiorcy korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł. Miało do tego dojść 21 lutego 2018 roku. 

Jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. 

Nie łapówka, ale pomoc na kampanię

Grzegorz Kiełb został zatrzymany 21 lutego 2018 roku przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Delegatury w Rzeszowie w swoim gabinecie, chwilę po tym, jak miał przyjąć 20 tys. zł łapówki w zamian za pozytywną decyzję w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego. 
Prezydent Tarnobrzega - jak wówczas podawało Biuro - miał otrzymać pieniądze w zamian za korzystne rozstrzygnięcie co do planu zagospodarowania przestrzennego i zgody na budowę obiektów usługowo-handlowych w Tarnobrzegu. 

Oskarżony nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Utrzymuje, że przyjął pieniądze, lecz nie była to łapówka, ale pomoc na przyszłą kampanię wyborczą, którą miał zadeklarować sam wręczający pieniądze. Kiełb mówił, że w dniu, kiedy otrzymał pieniądze, nie miał już wpływu na procedowanie planu zagospodarowania przestrzennego w mieście. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 720 zatrzymanych, liczne kontrole i prewencja. CBA cieszy się wysokim zaufaniem Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 06:42
721 osób podejrzewanych o dokonanie przestępstw korupcyjnych zatrzymało w 2018 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne - wynika z rocznego sprawozdania służby. CBA jest wysoko w rankingu zaufania społecznego - według ostatnich badań ufa mu 47 proc. Polaków.
rozwiń zwiń