Premier na Kongresie "Polska Wielki Projekt": poziom zadowolenia z polityki społeczno-gospodarczej najwyższy od 30 lat
- Poziom zadowolenia społecznego z polityki gospodarczo-społecznej jest najwyższy w historii ostatnich 30 lat - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że obecny rząd przywrócił podstawową sprawność instytucji podatkowych, a także sprawiedliwość społeczną.
2019-06-07, 11:54
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki na IX Kongresie "Polska Wielki Projekt": Polska gospodarka coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność (PR24)
Dodaj do playlisty
Przemawiając na rozpoczętym w piątek w Warszawie IX Kongresie "Polska Wielki Projekt", premier zaznaczył, że tematem przewodnim tego spotkania są perspektywy.
- Gracz we współczesnym świecie globalnym - mówił Mateusz Morawiecki - musi zrozumieć, jak ten świat działa. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć współczesne reguły gry, co rządzi dzisiejszym światem - w szczególności światem gospodarczym, w tym sensie, że on wytycza perspektywy i daje możliwości realizacji ambicji, aspiracji narodowych i państwowych - podkreślił.
Premier ocenił, że "jesteśmy na zakręcie, w takim kluczowym momencie, kiedy te reguły gry zasadniczo się zmieniają". - Kilkadziesiąt lat temu kluczowe były grunty, fabryki, budynki, wyposażenie, tworzące się linie technologiczne. (...) To dzisiaj cały czas jest jeszcze istotne w świecie gospodarki, ale coraz bardziej wartość dodana, która decyduje, kto jest prawdziwym zwycięzcą w podziale tego gospodarczego tortu, przesuwa się w kierunku wartości dużo mniej uchwytnych, albo w ogóle rzadko dyskutowanych przez polityków, przez ekonomistów - mówił Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Jako przykład wymienił sieci: informatyczne, energetyczne, różnego rodzaju platformy, które "decydują o tym, kto w jaki sposób może świadczyć swoje usługi".
Szef rządu podkreślał, że dobre zrozumienie zmiany reguł gry "jest warunkiem wstępnym w wytyczeniu właściwej, ambitnej drogi, w zrozumieniu perspektyw rozwoju w wielu obszarach - gospodarczych, ale też szeroko rozumianych pokrewnych, takich jak design, wartość dodana we własności intelektualnej, czy w wielu innych obszarach wchodzących w sztukę, architekturę".
Mateusz Morawiecki stwierdził, że o wytyczaniu perspektyw i reguł gry decydują silne państwa i kraje działające w różnego rodzaju wspólnotach i stowarzyszeniach, takich jak Unia Europejska. - One zwiększają szansę wpływu tym państwom, które potrafią zrozumieć, na czym polegają reguły gry współczesnego świata i potrafią ustawiać swój wzrost, swoje azymuty wzrostu gospodarczego, zasady funkcjonowania instytucji (...) w taki sposób, żeby było to optymalne dla rozwoju gospodarczego - powiedział premier.
REKLAMA
Podkreślił, że rząd w ostatnich latach starał się przestawić "zwrotnicę rozwoju" Polski i zmienić ją w "kierunku nowoczesności i w kierunku dopasowanym do tych reguł gry przyszłości". - Polska gospodarka coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność i coraz wyraźniej przesuwamy się w górę wartości dodanej na tej drabinie światowych przewag konkurencyjnych - powiedział szef rządu.
Premier podkreślił, że w ciągu ostatnich lat rząd poczynił kilka bardzo ważnych reform "we właściwym kierunku". - Po pierwsze przywróciliśmy podstawową sprawność instytucjonalną instytucji, które determinują jakość funkcjonowania państwa i możliwości realizacji swoich interesów, czyli instytucji podatkowych - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
- To jest coś, do czego III Rzeczpospolita wcześniej nie miała serca, to jest najdelikatniej powiedziane, bo przesuwając się w kierunku bardziej brutalnych opisów również tolerowała patologie, nieefektywności tego systemu, prowadząc do utraty w ciągu ośmiu lat poprzedzających nasze rządy co najmniej jednego całego budżetu państwa, ponad 300 mld zł - mówił szef rządu.
REKLAMA
Jak dodał, ten "gigantyczny potencjał, który utraciliśmy w poprzednich latach, staraliśmy się z jednej strony nadrobić, ale też przebudować instytucje państwa". - Przede wszystkim instytucje finansowe tak, żeby państwo było poważne, żeby odzyskać elementarną sprawczość i sterowność wewnątrz - można powiedzieć - państwa polskiego - stwierdził premier.
W jego ocenie w dużym stopniu to się udało. - Bo to właśnie nasze znaczące sukcesy na tym polu doprowadziły do tego mikrocudu gospodarczego, którego jesteśmy świadkiem. Do tego, że Polska według analiz OECD opublikowanych kilka tygodni temu ma być w najbliższych dwóch latach najszybciej rozwijającym się państwem z 36 krajów OECD. Takiego sukcesu dawno, a może nigdy nie zarejestrowaliśmy - ocenił Mateusz Morawiecki.
Dodał, że obecny rząd przywrócił także podstawową sprawiedliwość społeczną. - Dzisiaj obecny poziom zadowolenia społecznego i akceptacji dla szeroko rozumianej polityki gospodarczo-społecznej jest najwyższy w historii ostatnich 30 lat - oświadczył.
Kongres "Polska Wielki Projekt"
Dziewiąta edycja kongresu "Polska Wielki Projekt" potrwa do niedzieli. Głównym organizatorem kongresu jest fundacja "Polska Wielki Projekt".
REKLAMA
Współorganizatorami są Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.
Powiązany Artykuł
Kongres "Polska Wielki Projekt" - serwis specjalny
Ideą kongresu - jak wskazują jego organizatorzy - jest debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach. Kongres będzie podzielony na kilka tematycznych paneli dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli świata nauki, gospodarki, kultury i życia publicznego.
Wśród tegorocznych prelegentów są m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz, europosłowie PiS Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko oraz wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
W piątek zostanie wręczony medal "Odwaga i Wiarygodność", a w niedzielę Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Medal "Odwaga i Wiarygodność", jak zaznaczają organizatorzy, przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.
REKLAMA
Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.
Fundacja "Polska Wielki Projekt" prowadzi działalność społeczną, edukacyjną, kulturalną, artystyczną oraz informacyjną. Promuje i popularyzuje najważniejsze polskie osiągnięcia gospodarcze, społeczne, naukowe, kulturalne, techniczne i technologiczne oraz dziedzictwo polskie i europejskie. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami i mediami.
mr
REKLAMA