W Senacie wyróżniono sołtysów. Stanisław Karczewski: zależy nam na rozwoju wsi

W Senacie nagrodzono laureatów konkursu "Sołtys Roku 2018". Wręczenie wyróżnień poprzedziła konferencja, której uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak uwolnić potencjał polskiej wsi. - Nam, wszystkim politykom, zależy na rozwoju wsi - mówił do zgromadzonych marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

2019-06-18, 19:41

W Senacie wyróżniono sołtysów. Stanisław Karczewski: zależy nam na rozwoju wsi
Stanisław Karczewski. Foto: Kancelaria Senatu, H. Bielas

W Senacie wręczono nagrody laureatom 17. edycji konkursu "Sołtys Roku". Jest on organizowany przez redakcję "Gazety Sołeckiej" i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, a jego celem jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, postaw obywatelskich i troska o rozwój małych ojczyzn. Uroczystość poprzedziła konferencja "Jak uwolnić potencjał wsi?" przygotowana przez komisje: rolnictwa i rozwoju wsi oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej we współpracy z organizatorami konkursu.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który zainaugurował konferencję, powiedział, że polska wieś się rozwija, jest coraz piękniejsza, zasobniejsza i lepiej zorganizowana, ale wciąż tkwi w niej jeszcze duży niewykorzystany potencjał. W jego ocenie największym zasobem polskiej wsi są ludzie, w których dostrzega on wielką pasję i zaangażowanie. Marszałek Senatu podkreślił, że rozwój wsi jest w kręgu zainteresowań polityków.

- Nam, wszystkim politykom, zależy na rozwoju wsi i wiemy, jaki tam tkwi potencjał już w dużej mierze wykorzystany, już w dużej mierze widoczny, ale to wspólnie musimy działać, żeby państwu żyło się tam lepiej - tłumaczył Stanisław Karczewski. I dodał, że polska wieś ma wielki potencjał. - Nie tylko w zdrowej żywności, nie tylko w tym, że możemy być eksporterem, dostawcą bardzo smacznej żywności, pożądanej na świecie - wyjaśniał marszałek Senatu. - Ale to również miejsce, które przyciąga mieszkańców miast nie tylko do odwiedzania podczas wakacji - kontynuował Karczewski, podkreślając, że coraz więcej osób z miast buduje domy na wsi, co w jego ocenie będzie miało wpływ na zmianę sposobu życia. - To życie na wsi będzie coraz bardziej zintensyfikowane, coraz bardziej atrakcyjne i coraz łatwiejsze - przekonywał.  

Marszałek Senatu zadeklarował, że polskie władze dalej będą podejmować działania, które poprawią warunki życia na wsi. - Wszystkim politykom zależy na tym, żeby młodzi ludzie, którzy rodzą się na wsi, mieli dobry dostęp do oświaty czy służby zdrowia. Nie wszystko się udaje, ale będziemy zabiegać, żeby szczególnie - tutaj myślę o służbie zdrowia - poprawiać system opieki zdrowotnej, bo na pewno wiele rzeczy trzeba zmienić, wiele rzeczy jest jeszcze w tym zakresie do zrobienia - mówił Stanisław Karczewski.

REKLAMA

Zdaniem prof. Jerzego Wilkina z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, który był jednym z panelistów konferencji, dla polskiej wsi niezwykle trudne były pierwsze lata transformacji. W jego ocenie bardzo dobrym okresem było natomiast ostatnie 15-lecie, na co wpływ miało m.in. członkostwo Polski w Unii Europejskiej i włączenie się do wspólnej polityki rolnej, co spowodowało skokowy efekt rozwojowy. Ekspert wskazał także największe problemy, z jakimi boryka się obecnie polska wieś. Wśród nich wymienił m.in. pogłębiające się różnice w rolnictwie, wyludnienie, dużą rozpiętość obszarową gospodarstw rolnych i ogromne różnice w ich produktywności, a także złe gospodarowanie polskimi zasobami ziemi i chaotyczną politykę przestrzennego zagospodarowania kraju.

Konkurs "Sołtys Roku 2018"

W drugiej części konferencji podsumowano konkurs "Sołtys Roku 2018". Jego laureatami zostało siedmiu sołtysów: Wiesław Czaja ze Sławska w woj. wielkopolskim, Elżbieta Filipek z Uciechowa w woj. dolnośląskim, Barbara Herok z Malnii w woj. opolskim, Wojciech Jóźwik z Trzeszkowa w woj. świętokrzyskim, Ewa Molenda-Stroińska z Zalesia Górnego w woj. mazowieckim, Krystyna Pałkowska z Cikowic w woj. małopolskim, Joanna Ułasiuk z Wielkiego Lubienia w woj. kujawsko-pomorskim. Do laureatów konkursu list z gratulacjami napisał prezydent Andrzej Duda, który odczytał jego doradca Cezary Kochalski.

"Serdecznie gratuluję wyróżnienia, które stanowi uhonorowanie działalności i dokonań podczas sprawowania funkcji sołtysa. Dziś sołectwo to najbliższa mieszkańcom wspólnota samorządowa i miejsce, w którym powstaje wiele cennych inicjatyw dotyczących bezpośrednio codziennych ludzkich spraw. Dlatego funkcja sołtysa to nie tylko obowiązki administracyjne, ale przede wszystkim przewodzenie lokalnej społeczności, to także inicjowanie aktywności obywatelskiej i zachęcanie do wspólnego działania" - czytamy w liście napisanym przez prezydenta. Andrzej Duda napisał, że Polska, a wraz z nią także Polska wieś zmienia się najbardziej dzięki takim ludziom jak dzisiejsi lauraci. "To państwo sprawiają, że kapitał spoleczny najmniejszej wspólnoty samorządowej, jaką jest sołectwo, ujawnia się w postaci inicjatyw i dzialań, ktore przynoszą pomierne korzyści i umacniają więzi miedzyludzkie. Wyróżnienia dla państwa potwierdzają skuteczność w tej pracy" - napisał prezydent. 

W imieniu nagrodzonych sołtysów podziękowania przekazała sołtys wsi Uciechów Elżbieta Filipek. - Na co dzień pracujemy w naszych wsiach i oczywiście nie robimy tego dla chwały i nagród, ale miło jest wiedzieć, że ciężka praca sołtysa jest doceniana. Rzadko też mamy okazję uczestniczyć w takich uroczystościach, dlatego na pewno zapamiętamy ten dzień na całe życie, a ta nagroda będzie dla nas napędem na kolejne działania - mówiła Filipek. 

REKLAMA

Dodatkową nagrodę, za najdłuższe w obecnej edycji konkursu pełnienie funkcji sołtysa, otrzymał Bogumił Kaszuba z Krągoli w woj. wielkopolskim.

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej