more_horiz
Wiadomości

Szef IPN w rocznicę powstania Solidarności Walczącej: nie skorzystano z waszego potencjału

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 14:12
- Gdy zaczynaliście kolejny etap swojej działalności, niewiele było nadziei, struktury konspiracyjne słabły. Niektórzy uważali, że Solidarność to już skończona historia, ale wy powiedzieliście wówczas wyraźnie "nie" komunizmowi - powiedział w Gdyni prezes IPN Jarosław Szarek podczas obchodów 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, Oddział Trójmiasto.
Obchody 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, Oddział Trójmiasto
Obchody 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, Oddział TrójmiastoFoto: Twitter/IPN
  • W Gdyni odbyły się obchody 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, Oddział Trójmiasto
  • Gościem uroczystości będzie premier Mateusz Morawiecki, który wygłosi przemówienie
  • - III Rzeczypospolita w ogóle nie skorzystała z waszego potencjału i waszego dorobku – mówił Jarosław Szrek.
  • Prezes IPN zaznaczył, że Solidarność Walcząca była stanowczo przeciw dogadywaniu się z przedstawicielami obozu komunistycznego

- III Rzeczypospolita w ogóle nie skorzystała z waszego potencjału i waszego dorobku – mówił w poniedziałek w Gdyni prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Podkreślił, że Solidarność Walcząca była stanowczo przeciw dogadywaniu się z przedstawicielami obozu komunistycznego. "Taki był wasz najkrótszy program: nie ma kompromisu i walka, bo niepodległość nie przyjdzie sama. I to realizowaliście przez lata" - dodał.

ZOBACZ: SERWIS SPECJALNY SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA >>>

- Później rok '89 wielu nadziei, ale też wielu zawodów. Bolesny to był czas, bo ten plebiscyt, kiedy miliony Polaków powiedziało 4 czerwca "nie" systemowi komunistycznemu, wbrew waszym przestrogom nie został dostatecznie wykorzystany. Bo dla was, ludzi wolnej i niepodległej Polski, policzkiem była ta prezydentura (Wojciecha) Jaruzelskiego - mówił szef IPN.

Zdaniem Szarka, "dopełnieniem tej historii był drugi 4 czerwca - 1992 r". - Gdy czyta się wasze pisma z końca lat 80., wy to wszystko przewidzieliście - ocenił.

"Byliście inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa"

- Ale mijają lata, lata 90., gdy powstał rząd wywodzący się z Solidarności, to wy dalej byliście inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa - ta wolność dla was przychodziła bardzo późno i miała gorzki wymiar. Ale to was nie złamały te lata 90. – lata bardzo smutne dla was. I to jest jedna z ciemniejszych stron III Rzeczypospolitej - zepchnięcie na margines ludzi walczących o niepodległą Polskę, ludzi Solidarności Walczącej i innych środowisk. III Rzeczypospolita w ogóle nie skorzystała z waszego potencjału i waszego dorobku - podkreślił prezes IPN.

Dodał, że początek transformacji ustrojowej w Polsce to był czas, "gdy partyjni towarzysze zamieniali ten kapitał na półce na ten realny kapitał książeczek czekowych, a partyjni propagandziści stawali się właścicielami mediów".

Szarek podziękował działaczom SW za ich poświęcenie i wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

- Dzisiaj, 35 lat później, te idee, dla których poświęciliście swoje życie, zwyciężają - zaznaczył prezes IPN.

Obchody 35-lecia Solidarności Walczącej, Oddział Trójmiasto, odbywają się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W poniedziałek gościem uroczystości będzie premier Mateusz Morawiecki, który wygłosi przemówienie. Obchody rocznicowe SW Oddział Trójmiasto potrwają do wtorku.

Solidarność Walcząca była polską antykomunistyczną organizacją podziemną założoną we Wrocławiu w czerwcu 1982 r. przez Kornela Morawieckiego. Swoje oddziały posiadała na terenie całego kraju - oddział w Trójmieście został powołany w 1984 r.

pkur

Zobacz także

Zobacz także