NATO bardziej ekologiczne? Sojusz testuje nowe technologie
NATO testuje sprzęt i technologie, które mają przyczynić się do walki ze zmianami klimatu. Nowoczesne rozwiązania pozwolą na zaoszczędzenie prądu, paliwa i pieniędzy.
2019-07-10, 09:45
Posłuchaj
Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie energii zaprezentowano m.in. na czerwcowych ćwiczeniach NATO w Drawsku Pomorskim.
Specjalna komórka logistyków z NATO od kilku lat współpracuje z prywatnymi firmami, zajmującymi się nowoczesnymi rozwiązaniami logistycznymi. Na poligonie w Drawsku Pomorskim żołnierze mieli okazję sprawdzić m.in. namiot na baterie słoneczne.
Energia słoneczna bywa konieczna
Jak mówi logistyk, pułkownik Witold Bartoszek, taki namiot przeznaczony jest do użytku w czasie zagranicznych misji. - Jest to o tyle ważne, ponieważ ma rozwiązania tymczasowe w przypadku, kiedy wojska są poza granicami kraju - wskazał.
Powiązany Artykuł
![shutterstock polskie wojsko 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/1b737756-b3af-42ea-9d16-ea74486bc3e0.jpg)
Polska armia 20 lat po wstąpieniu naszego kraju do NATO
- W miejscach, gdzie państwo-gospodarz nie funkcjonuje, dostawy paliwa są zagrożone, nie ma systematyczności w dostawach paliw, dlatego może systematycznie korzystać z zasilania energią słoneczną - dodał logistyk.
REKLAMA
>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO"
Rozwiązania korzystne dla środowiska
W czasie ćwiczeń zaprezentowano też maszynę produkującą wodę ze znajdującej się w powietrzu pary czy nowoczesne generatory prądu.
Ekspert NATO Susanne Michaelis podkreśla, że nowe rozwiązania są nie tylko korzystne dla środowiska, ale pozwalają także na skuteczniejszą pomoc wojska w rejonach katastrof naturalnych.
REKLAMA
"Pierwsi na miejscu katastrofy"
- Żołnierze bardzo często jako pierwsi pojawiają się w miejscach katastrof, w wielu przypadkach są to powodzie. W takich sytuacjach woda jest brudna i nie nadaje się do picia, a żołnierze potrafią wyprodukować czystą wodę - dodaje ekspertka.
Czerwcowe ćwiczenia logistyków zostały przeprowadzone w Polsce po raz pierwszy. Wzięło w nich udział 3500 żołnierzy z 29 krajów. Wcześniej manewry takie prowadzone były na Słowacji i na Węgrzech.
msze
REKLAMA