Marcin Święcicki: budżet bez deficytu kosztem budżetów samorządowych
- Budżet musi trafić do Sejmu przed 15 września. Zobaczymy, co tam jest? Budżet bez deficytu to sukces. Pytanie, jak jest osiągnięty? - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej. W ten sposób polityk odniósl się do nieoficjalnych doniesień nt. projektu ustawy budżetowej na 2020 rok, która zakłada, że kasa państywa będzie zrównoważona.
2019-08-26, 08:00
Posłuchaj
Budżet państwa 2020 roku ma być zrównoważony – dowiedziała się "Rzeczpospolita" ze źródeł zbliżonych do rządu. Projektem ustawy budżetowej ma we wtorek zająć się Rada Ministrów.
"Ma to być pierwszy w historii ostatnich 30 lat plan finansowy, w którym założono, że kasa państwa będzie zrównoważona. To znaczy, że nie trzeba będzie pożyczać pieniędzy, by móc zrealizować wszystkie konieczne wydatki" - podał dziennik.
"Dotychczas wszystkie budżety opierały się na deficycie zarówno, jeśli chodzi o projekt jak i wykonanie" - przypomina Rzeczpospolita.
"Budżet bez deficytu to ambitne zamierzenie w sytuacji, gdy w przyszłym roku mają być realizowane kosztowne obietnice wyborcze w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego, tym bardziej, że tempo wzrostu gospodarczego ma być niższe niż obecnie" - napisano w artykule.
REKLAMA
Marcin Święcicki przypomniał, że projekt budżetu na 2020 rok musi trafić do Sejmu przed 15 września. Poseł PO przyznał, że jeżeli potwierdzą się doniesienia mediów, to "budżet bez deficytu będzie można uznać za sukces".
Gość PR24 stawiał podczas audycji liczne pytania dotyczące tego, jakim kosztem zrównoważony budżet ma być osiągnięty.
- Pieniądze z OFE przechodzą do budżetu. Sięga się do pieniędzy, które stanowiły realne zabezpieczenia naszych emerytur. To przeznaczanie pieniędzy na bieżące wydatki - stwierdził Marcin Święcicki. - Zobowiązania spoczywające na państwie jednak pozostają - dodał. Według polityka PO, "obserwujemy zrównoważenie budżetu centralnego kosztem budżetów samorządowych, kosztem słabego rozwoju strefy publicznej. Pytanie, czy ten koszt nie jest tutaj zbyt wielki? - pytał. - Nie wiem, czy ten budżet nie będzie zrównoważony kosztem takich dziedzin, jak np. inwestycje publiczne, inwestycje w drogi, jak samorządy, które będą musiały kroić swoje wydatki, w tym inwestycje, bo rząd nie dał samorządom pieniędzy - dodał i przypomniał, że dług publiczny w ciągu ostatnich czterech lat wzrósł o ponad 100 mld. złotych.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał: Grzegorz Jankowski
Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP
------------------------
Data emisji: 26.08.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 7.09
REKLAMA