X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bogumił Łoziński o projekcie raportu komisji ds. VAT: chodzi o kwestię odpowiedzialności politycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 19:57
– Mowa o Trybunale Stanu nie jest od rzeczy. Kto ma odpowiadać jak nie premier lub minister finansów? – powiedział o jednym z elementów ogłoszonego projektu raportu z prac komisji ds. VAT Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". – Przez rok działalności komisja nie znalazła nic, co można byłoby podczepić pod artykuł konstytucji dotyczący postawienia przed Trybunałem – dodał natomiast Tomasz Walczak z "Super Expressu".
Audio
  • 26.08.19 Bogumił Łoziński: jednym z problemów w Polsce jest to, że urzędnicy są w dużym stopniu bezkarni.
Warszawa, 26.08.2019. Członkowie komisji ds. VAT podczas posiedzenia w Sejmie,
Warszawa, 26.08.2019. Członkowie komisji ds. VAT podczas posiedzenia w Sejmie, Foto: PAP/Radek Pietruszka

Szef komisji śledczej Marcin Horała zaprezentował projekt raportu z prac organu, którym kieruje. W dokumencie pojawiła się rekomendacja postawienia przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, a także byłych ministrów finansów: Jacka Rostowskiego oraz Mateusza Szczurka.

Dążenie do rozszczelnienia systemu

komisja vat 1200 tt.JPG
Marcin Horała: o winie umyślnej czy nieumyślnej będzie rozstrzygał Trybunał Stanu

W odniesieniu do Donalda Tuska Marcin Horała argumentował, że "z całą pewnością powinien posiadać [wiedzę] na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej. Wskazywały na to zarówno oficjalne dokumenty sporządzane przez urzędników Ministerstwa Finansów, raporty przygotowywane przez Komisję Europejską jak i apele pochodzące z branż szczególnie narażonych na negatywne skutki nadużyć". 

– Wygląda na to, że nie chodzi o złamanie prawa, bo tym zajmuje się prokuratura, a o kwestię odpowiedzialności politycznej za działalność wspomnianych osób. To mocny akcent na ostatnie tygodnie kampanii wyborczej. (…) Celem komisji było wykrycie i pokazanie, że ustawy VAT-owskie były pisane na korzyść mafii VAT-owskiej. Przecież propozycje, które padały na komisji "Przyjazne Państwo" Janusza Palikota miały na celu rozszczelnienie systemu – wskazał Bogumił Łoziński.

Mowa o Trybunale Stanu nie jest bezpodstawna?

Publicysta zaznaczył, że mowa o Trybunale Stanu dla czołowych polityków PO z lat 2007-2015 nie jest od rzeczy. - Kto ma odpowiadać jak nie premier lub minister finansów za to, że z budżetu państwa co roku wyciekało 20 mld zł? – zastanawiał się rozmówca Polskiego Radia 24.

Nieudolność polityków PO

Krzysztof Lipiec 1200.jpg
Krzysztof Lipiec (PiS): mam nadzieję, że ustalenia komisji VAT pojawią się przed Trybunałem Stanu

Natomiast Tomasz Walczak stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość na różne sposoby próbuje udowodnić politykom Platformy Obywatelskiej działalności w zorganizowanej grupie przestępczej i powiązań z mafiami VAT-owskimi.

– Prace komisji ds. VAT właśnie do tego dążyły. Przez rok swojej działalności nie znalazła jednak nic, co można byłoby podczepić pod artykuł konstytucji dotyczący postawienia przed Trybunał Stanu. Platformie, w sprawie luki VAT-owskiej, można zarzucić nieudolność. Jednak nie jest to coś, co może pozwolić na postawienie przed Trybunałem Stanu. (…) Choć na pewno skandalicznym było to, że państwo nie potrafiło walczyć z mafiami VAT-owskimi i ściągać pieniędzy do budżetu – zauważył dziennikarz.

"Debatę dnia" prowadziła Joanna Miziołek.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 18:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Szewczak: Donald Tusk jest ojcem chrzestnym podatkowych afer

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 15:55
- Łączne straty podatkowe z czasów rządów PO-PSL to może być nawet około 400 miliardów złotych. Są to porażające fakty - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Szewczak, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Pociej (PO): zapowiedź pana Horały nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek realiami

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 17:37
– Zapowiedź o Trybunale Stanu dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz to odpowiedź na pokrycie afery w Ministerstwie Sprawiedliwości – powiedział Aleksander Pociej, senator Platformy Obywatelskiej. – Ze strony pana Horały mamy do czynienia z czystą polityką, czystą kampanią wyborczą – dodał.
rozwiń zwiń