Bogumił Łoziński o projekcie raportu komisji ds. VAT: chodzi o kwestię odpowiedzialności politycznej

– Mowa o Trybunale Stanu nie jest od rzeczy. Kto ma odpowiadać jak nie premier lub minister finansów? – powiedział o jednym z elementów ogłoszonego projektu raportu z prac komisji ds. VAT Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". – Przez rok działalności komisja nie znalazła nic, co można byłoby podczepić pod artykuł konstytucji dotyczący postawienia przed Trybunałem – dodał natomiast Tomasz Walczak z "Super Expressu".

2019-08-26, 19:57

Bogumił Łoziński o projekcie raportu komisji ds. VAT: chodzi o kwestię odpowiedzialności politycznej
Warszawa, 26.08.2019. Członkowie komisji ds. VAT podczas posiedzenia w Sejmie, . Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

26.08.19 Bogumił Łoziński: jednym z problemów w Polsce jest to, że urzędnicy są w dużym stopniu bezkarni.
+
Dodaj do playlisty

Szef komisji śledczej Marcin Horała zaprezentował projekt raportu z prac organu, którym kieruje. W dokumencie pojawiła się rekomendacja postawienia przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, a także byłych ministrów finansów: Jacka Rostowskiego oraz Mateusza Szczurka.

Dążenie do rozszczelnienia systemu

Powiązany Artykuł

komisja vat 1200 tt.JPG
Marcin Horała: o winie umyślnej czy nieumyślnej będzie rozstrzygał Trybunał Stanu

W odniesieniu do Donalda Tuska Marcin Horała argumentował, że "z całą pewnością powinien posiadać [wiedzę] na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej. Wskazywały na to zarówno oficjalne dokumenty sporządzane przez urzędników Ministerstwa Finansów, raporty przygotowywane przez Komisję Europejską jak i apele pochodzące z branż szczególnie narażonych na negatywne skutki nadużyć". 

– Wygląda na to, że nie chodzi o złamanie prawa, bo tym zajmuje się prokuratura, a o kwestię odpowiedzialności politycznej za działalność wspomnianych osób. To mocny akcent na ostatnie tygodnie kampanii wyborczej. (…) Celem komisji było wykrycie i pokazanie, że ustawy VAT-owskie były pisane na korzyść mafii VAT-owskiej. Przecież propozycje, które padały na komisji "Przyjazne Państwo" Janusza Palikota miały na celu rozszczelnienie systemu – wskazał Bogumił Łoziński.

Mowa o Trybunale Stanu nie jest bezpodstawna?

Publicysta zaznaczył, że mowa o Trybunale Stanu dla czołowych polityków PO z lat 2007-2015 nie jest od rzeczy. - Kto ma odpowiadać jak nie premier lub minister finansów za to, że z budżetu państwa co roku wyciekało 20 mld zł? – zastanawiał się rozmówca Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Nieudolność polityków PO

Powiązany Artykuł

Krzysztof Lipiec (PiS): mam nadzieję, że ustalenia komisji VAT pojawią się przed Trybunałem Stanu

Natomiast Tomasz Walczak stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość na różne sposoby próbuje udowodnić politykom Platformy Obywatelskiej działalności w zorganizowanej grupie przestępczej i powiązań z mafiami VAT-owskimi.

– Prace komisji ds. VAT właśnie do tego dążyły. Przez rok swojej działalności nie znalazła jednak nic, co można byłoby podczepić pod artykuł konstytucji dotyczący postawienia przed Trybunał Stanu. Platformie, w sprawie luki VAT-owskiej, można zarzucić nieudolność. Jednak nie jest to coś, co może pozwolić na postawienie przed Trybunałem Stanu. (…) Choć na pewno skandalicznym było to, że państwo nie potrafiło walczyć z mafiami VAT-owskimi i ściągać pieniędzy do budżetu – zauważył dziennikarz.

"Debatę dnia" prowadziła Joanna Miziołek.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

---------------------------------------

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 18:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej