X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Michał Dworczyk: alternatywny rurociąg może funkcjonować nawet dwa miesiące

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 14:33
- Jesteśmy gotowi, po deklaracjach władz miejskich, żeby przez najbliższe dwa miesiące utrzymywać rurociąg przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka" - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk. Jednocześnie wyraził nadzieję, że miastu uda się w tym czasie zorganizować alternatywne rozwiązanie.
Audio
  • M. Dworczyk: ponad 500 osób zaangażowanych w budowę rurociągu na Wiśle (IAR)
  • Ścieki płyną do oczyszczalni Czajka przez tymczasowy rurociąg na Wiśle – Agnieszka Jasik (IAR)
Rury w pobliżu mostu pontonowego przez Wisłę w Warszawie
Rury w pobliżu mostu pontonowego przez Wisłę w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

1200_Czajka_PAP.jpg
Awaria Czajki. Michał Dworczyk: rurociąg działa, ścieki przestają spływać do Wisły

Szef KPRM poinformował w Radiu Zet, że od godz. 4 w poniedziałek rozpoczęło się tłoczenie nieczystości z części lewobrzeżnej Warszawy awaryjnym rurociągiem do oczyszczalni ścieków "Czajka".

Na konferencji prasowej Michał Dworczyk podkreślił, że zgodnie z deklaracjami miasta z niedzieli, rząd jest gotowy, aby utrzymywać to rozwiązanie przez kolejne dwa miesiące. – Mamy nadzieję, że władzom miejskim uda się w ciągu tych dwóch miesięcy rozwiązać ten problem, zorganizować alternatywne rozwiązanie – powiedział.

"Jesteśmy nastawieni na dwa miesiące"

Ministra zapytano, co jeśli "bypass" będzie potrzebny dłużej. – Wprawdzie są osoby, które mówią, że rzeczy niemożliwe wykonujemy natychmiast, a cuda zajmują nam trochę czasu, ale mam nadzieję, że nie będziemy musieli udowadniać tego powiedzenia. Jesteśmy nastawieni – zgodnie z deklaracjami miasta – na dwa miesiące – odpowiedział.

Wiceprezes Wód Polski Krzysztof Woś zapowiedział, że jej przedstawiciele pozostaną na miejscu przez całe dwa miesiące po to, aby prawidłowo utrzymywać system, a w momencie, gdy nie będzie potrzebny – bezpiecznie go rozebrać.

1200_Horała_PAP.jpg
M. Horała: władze Warszawy powinny zająć się tym, do czego zostały powołane

Sukcesywne zwiększanie wydajności

Michał Dworczyk wskazał ponadto, że uruchomiona w poniedziałek rano instalacja w tej chwili ma około 60 proc. wydajności. – Będziemy sukcesywnie wydajność zwiększać tak, żeby w tym tygodniu osiągnąć 100 proc. wydajności – zadeklarował. – Mamy nadzieję, że do piątku – dodał. Jak zaznaczył, oznacza to, że ścieki całkowicie przestaną spływać do Wisły. Do tej pory do rzeki wlało się ponad 2 miliony metrów sześciennych nieczystości.

Szef KPRM dodał, że już w poniedziałek były momenty, kiedy żadne nieczystości nie trafiały do rzeki. Wyjaśnił przy tym, że są również momenty – jak jest szczególne nasilenie – kiedy 50 proc. ścieków do niej trafia. – Te proporcje będą się sukcesywnie zmniejszać na rzecz, oczywiście, ścieków tłoczonych bezpośrednio do "Czajki" – powiedział.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Alternatywny rurociąg na Wiśle. "Wydajność instalacji rośnie"

Jak przekazał minister, przy tym projekcie pracowało ponad pół tysiąca osób. – Poza wojskiem, poza strażą pożarną, poza innymi służbami, byli to przedstawiciele szeregu firm, ale przede wszystkim podziękowania należą się MGMiŻŚ, MON, Wojsku Polskiemu w pierwszym rzędzie, MI i ME – powiedział. – Nie byłoby to możliwe bez koordynowania całości prac przez Wody Polskie – dodał M. Dworczyk.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sergiusz Kieruzel (Wody Polskie): do Wisły wpadają olbrzymie ilości ścieków

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 10:56
Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich powiedział IAR, że fala Wisły z zanieczyszczoną wodą dotrze do Płocka najprawdopodobniej w piątek albo w sobotę. Różnice w podawanych datach są zależne od różnych czynników, takich jak pogoda czy godzina wycieku, a "sytuacja jest dynamiczna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

GIOŚ ostrzega przed skażeniem Wisły: do rzeki wpadają ścieki przemysłowe z ponad stu zakładów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 14:00
"W ściekach, które zrzucane są do Wisły są też ścieki przemysłowe z ponad 100 zakładów, a więc jest zagrożenie skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi" - poinformowała Agnieszka Borowska, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dodała, że trwa analiza pozwoleń wodnoprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GIOŚ: MPWiK zrzuciło do Wisły ponad 2 miliony metrów sześciennych ścieków

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 15:01
Warszawskie MPWiK zrzuciło awaryjnie do Wisły już ponad dwa miliony metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska.
rozwiń zwiń