Raport komisji ds. VAT w Sejmie. Marcin Horała rekomenduje Trybunał Stanu
Sejm zapoznał się ze sprawozdaniem z prac komisji śledczej ds. VAT. Rekomenduje ona izbie postawienie w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu b. premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz oraz b. ministrów finansów Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.
2019-09-11, 13:15
Posłuchaj
- Raport komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT był omawiany w Sejmie
- Marcin Horała rekomenduje postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów i ministrów finansów
- Według szefa komisji przestępczym procederom sprzyjały nieodpowiednie przepisy
Przedstawiając w Sejmie raport komisji, jej przewodniczący Marcin Horała podkreślił, że rekomendacja wynika ze skali naruszenia bezpieczeństwa ekonomicznego państwa.
Powiązany Artykuł
Trybunał Stanu dla D. Tuska i E. Kopacz? J. Brudziński: Polacy tego oczekują
Przewodniczący zaznaczył, że za nieprawidłowości odpowiada szereg ministrów i wiceministrów co do których komisja złożyła zawiadomienia popełnienia przestępstwa, niedopełnienia obowiązków, wyrządzenia szkody w mieniu powierzonym. - Były to również osoby konstytucyjnie odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, za ochronę interesów skarbu państwa - prezesi rady ministrów, konstytucyjni ministrowie odpowiedzialni za finanse publiczne - zaznaczył Marcin Horała.
- Dlatego komisja rekomenduje, żeby wobec tej skali naruszenia bezpieczeństwa ekonomicznego państwa Wysoka Izba postawiła te osoby w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu - zaznaczył przewodniczący.
REKLAMA
Działalność przestępcza
Marcin Horała, powiedział, że poprzednie rządy nie dopełniły obowiązków w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Zaznaczył on również, że w czasach koalicji PO-PSL prowadzono działania rozszczelniające system podatkowy.
Powiązany Artykuł
Raport komisji ds. VAT. Marcin Horała: skala luki godziła w bezpieczeństwo państwa
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Janusz Szewczak: Donald Tusk jest ojcem chrzestnym podatkowych afer
Poseł oświadczył, że w tej sytuacji grupy przestępcze mogły wyłudzać pieniądze z budżetu. - Działalność ich polegała głównie na fałszowaniu dokumentów tworzących fikcję pewnego obrotu gospodarczego, po to, żeby na koniec wyłudzić, czyli ukraść żywą gotówkę z państwa - podkreślił Marcin Horała.
REKLAMA
Przewodniczący komisji powiedział, że wyłudzeniom podatku sprzyjały takie rozwiązania, jak wprowadzenie prawa do kwartalnych rozliczeń dla nowo rejestrowanych podmiotów, zniesienie obowiązku składania zabezpieczeń przez importerów i wprowadzenie tak zwanego odwróconego VAT-u dla podmiotów zagranicznych.
jp
REKLAMA