PKW podała nowe informacje ws. numerów list wyborczych

– W piątek w siedzibie PKW zostaną wylosowane numery list wyborczych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w więcej niż w jednym okręgu wyborczym. W losowaniu weźmie udział dziewięć komitetów – poinformowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak.

2019-09-12, 20:22

PKW podała nowe informacje ws. numerów list wyborczych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Powiązany Artykuł

lisiecki.jpg
Paweł Lisiecki: PiS uszanuje wynik wyborów

W pierwszej kolejności losowane będą numery dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych. W dalszej kolejności losowane są numery dla list pozostałych komitetów wyborczych.

We wszystkich 41 okręgach wyborczych listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Polskie Stronnictwo Ludowe i KW Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Listy wyborcze zarejestrowały też, ale nie w całym kraju, komitety: KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, KW Prawica, KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów oraz KWW Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy. – Łącznie jest dziewięć komitetów, które będą jutro brały udział w głosowaniu – poinformowała szefowa KBW.

"Obowiązywać będzie jednostronicowa karta do głosowania"

W tegorocznych wyborach do Sejmu w całym kraju będzie obowiązywała jednostronicowa karta do głosowania – na karcie będą umieszczone zarejestrowane w danym okręgu wyborczym listy kandydatów na posłów. Uchwałę w tej sprawie podjęła w poniedziałek PKW.

Powiązany Artykuł

Jarosław Kaczyński 1200.jpg
Prezes PiS kontynuuje objazd po kraju. Dziś odwiedzi Gdańsk i Słupsk

Początkowo Komisja rozważała wcześniej możliwość, by w zależności od wielkości okręgu wyborczego i liczby zarejestrowanych list kandydatów, karta do głosowania miała postać karty jednostronicowej lub broszury.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak mówiła wcześniej, że Państwowej Komisji Wyborczej zależało, by karty wyborcze miały formę jednej kartki. – Widzimy, że jednostronicowa karta wyborcza jest najlepsza zarówno dla wyborców z uwagi na małą liczbę głosów nieważnych, jak i dla komisji wyborczych, które liczą głosy – powiedziała Magdalena Pietrzak.

Największy okrąg – Warszawa. Najmniejszy? Częstochowa

W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów jest Częstochowa, zaś największym Warszawa – tu do zdobycia jest aż 20 mandatów. Nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki. Senatorowie wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej