Polskie Towarzystwo Psychiatryczne sprzeciwia się stygmatyzacji chorych
"Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji zrozumienia, życzliwości i wsparcia - nie szyderstwa" - brzmi fragment oświadczenia Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
2019-09-19, 16:40
W ramach akcji "Nie świruj, idź na wybory", z udziałem polityków i sympatyków KO, znane osoby m.in. aktorzy oraz anonimowi użytkownicy mediów społecznościowych w krótkich filmikach opatrzonych hasztagiem #nieświrujidźnawybory zachęcają, aby 13 października wziąć udział w wyborach parlamentarnych.
W materiałach wideo wystąpili m.in. aktorzy Janusz Gajos i Wojciech Pszoniak.
Powiązany Artykuł
"Żenujące i niskie gesty". Publicyści o akcji "Nie świruj, idź na wybory"
"Cierpieniu należy się szacunek"
Profrekwencyjna akcja wywołała kontrowersje. Oświadczenie wystosował m.in. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
"Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwe" - podkreślono.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Publicysta o akcji "Nie świruj...": przykład oderwania elit od rzeczywistości
"Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stoi na straży poszanowania praw i godności osób z zaburzeniami psychicznymi. ZG PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo" - czytamy w oświadczeniu.
Parodiowane są osoby niepełnosprawne
ZG PTP zwraca też uwagę, że "wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy - po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem, lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko".
Powiązany Artykuł
"Nie świruj, idź na wybory". K. Czabański: opozycja kpi z niepełnosprawnych
"Powielanie okrutnych stereotypów może wtedy utrudniać przezwyciężanie psychicznego kryzysu zdrowotnego" - napisano.
REKLAMA
Akcja wywołała także oburzenie wśród polityków PiS, którzy ocenili, że w filmikach parodiowane są osoby niepełnosprawne.
Głos w sprawie zabrał rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, który napisał w czwartek, że z wielkim zaniepokojeniem i z przykrością odebrał akcję "Nie świruj, idź na wybory".
Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w wydanym oświadczeniu stanowczo sprzeciwił się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych na podstawie stereotypów dotyczących grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorych psychicznie.
PAP, paw/
REKLAMA
REKLAMA