X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Polityk Solidarnej Polski złoży zawiadomienie do prokuratury ws. "Czajki"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 19:40
- W poniedziałek złożę zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz - poinformował Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski. Dodał, że odnalazł w gminie Jeziora Wielkie doły, do których - jego zdaniem - mogą być przywożone osady z oczyszczalni ścieków "Czajka".
Audio
  • I. Stachowiak: wiemy, że w nocy odbywają się akcje, podczas których te odpady są zakopywane (IAR)
Oczyszczalnia ścieków Czajka
Oczyszczalnia ścieków "Czajka"Foto: PAP/Piotr Mateusz
  • Ireneusz Stachowiak poinformował, że złoży zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz
  • Lider Solidarnej Polski odkrył, że na terenie woj. kujawsko-pomorskiego działa "firma krzak", która wywozi różne odpady
  • Instytucja ta prowadzi swe czynności w sposób nielegalny, a gmina nie może sobie z tym poradzić
  • W gminie Jeziora Wielkie nie ma składowiska odpadów ani możliwości ich przeróbki

Ireneusz Stachowiak jest prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i liderem Solidarnej Polski w regionie kujawsko-pomorskim.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Osady z "Czajki" pochodziły ze wszystkich oczyszczalni ścieków MPWiK

- TVP Info podało, że odpady z "Czajki" były wywożone m.in. do jednej z gmin w województwie kujawsko-pomorskim, czyli Jezior Wielkich. Ja ustaliłem na miejscu m.in. po rozmowie z wójtem, że tam jest "firma krzak", która wywozi różne odpady m.in. osadowe. One są w miejscowości Wójcin zakopywane w dołach. Gmina nie może poradzić sobie z tą firmą, która prowadzi ten proceder w sposób nielegalny - dodał lider Solidarnej Polski.

czajka-eastnews-1200.jpg
Prokuratura wszczęła śledztwo ws. niegospodarności w oczyszczalni "Czajka"

Ireneusz Stachowiak zaznaczył, że w gminie Jeziora Wielkie nie ma składowiska odpadów ani możliwości ich przeróbki, a jest firma, która "w sposób nielegalny je zagospodarowuje". - Oczywiście kartki na osadach w tej gminie nie ma, ale prawdopodobieństwo tego, że są to osady z "Czajki" jest bardzo duże. Pewne jest to, że takie odpady - poszlamowe, są wywożone i zakopywane na terenie tej gminy - stwierdził.

"Nie ma wątpliwości co do popełnienia przez kogoś przestępstwa"

Podkreślił, że w jego ocenie nie ma wątpliwości odnośnie popełniania przez kogoś przestępstwa. - Jeżeli informacja z TVP Info o wywożeniu odpadów z "Czajki" do tej gminy jest pewna, a ja ją tak traktuję, to zlokalizowaliśmy dokładne miejsce - nie składowisko, ale doły, do których trafiają odpady. Ten szlam jest zakopywany w ziemi - powiedział prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

I. Stachowiak, który kandyduje do Sejmu z 8. miejsca na liście PiS w okręgu bydgoskim (nr 4) zapowiedział, że w poniedziałek złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz.

polskie radio czajka nieczystości wisła 1200.jpg
Inż. Janusz Waś o "Czajce": kolektor został źle wykonany

I. Stachowiak: miasto informuje, że odpady z "Czajki" są utylizowane w sposób prawidłowy

- To miasto stołeczna Warszawa informuje, że odpady z "Czajki" są utylizowane w sposób prawidłowy. To ratusz wynajął firmy do tego celu, a one najprawdopodobniej zakupują osady w dołach - wskazał I. Stachowiak.

"Nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska"

Warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informowało w czwartek, że na przełomie listopada i grudnia ub.r. z eksploatacji została wyłączona Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych, co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni. Przedsiębiorstwo zaznaczyło jednocześnie, że zdarzenie to nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie Stacji nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków "Czajka".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Debata dnia. "Rafał Trzaskowski nieprzygotowany do pełnienia urzędu"

Od tego czasu z oczyszczalni wywożone są odpady pościekowe. Jak informowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, miesięczny koszt ich wywozu to 1,7 mln zł (wyliczony na podstawie kosztów wywozu od 01.01.2019 r. do 31.08.2019 r.), ale w tym samym okresie spółka nie poniosła miesięcznych kosztów, czyli około 0,8 mln zł, które ponosi, jeśli działa spalarnia.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MPWiK: nie mieliśmy obowiązku informowania służb o awarii

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 14:54
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakomunikowało, że nie zaistniała sytuacja, w której instytucja miałaby obowiązek poinformowania odpowiednich służb o awarii spalarni w oczyszczalni "Czajka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Warzocha o awarii "Czajki": katastrofa wykracza poza Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 16:55
- Są problemy natury technicznej, z którymi sobie można poradzić, ale jeżeli trwa to ileś tygodni, miesięcy, a za moment będzie bodaj rok, to znaczy, że nie informuje się w sposób rzetelny. A do tego też są zobowiązane władze samorządowe - mówił w PR24 Artur Warzocha, senator PiS. Odniósł się w ten sposób do informacji, że od grudnia nie działa spalarnia osadów oczyszczalni "Czajka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o awarii spalarni w "Czajce": nie wyobrażam sobie, aby to mogło trwać tak długo

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 19:12
Po awarii kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", do której doszło pod koniec sierpnia, władze stolicy zmagają się z kolejnym problemem. Okazuje się, że od końca 2018 roku w warszawskiej oczyszczalni ścieków nie działa spalarnia osadów ściekowych.
rozwiń zwiń