X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kulisy spraw. Inż. Janusz Waś: od dekady ostrzegałem przed awarią w "Czajce"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 21:11
- Te rury się po prostu nie nadawały do pracy w formie rurociągu ciśnieniowego - powiedział inż. Janusz Waś, ekspert ds. ochrony wód i gospodarki wodnej. W ten sposób skomentował awarię kolektorów w elektrowni "Czajka".
Awaria w Czajce. Nieczystości wpadające do Wisły
Awaria w "Czajce". Nieczystości wpadające do WisłyFoto: Polskie Radio/Youtube/Screen

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego rząd podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki temu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Awaria oczyszczalni. Ekolog: bardziej ucierpi środowisko niż człowiek

"Te rury się nie nadawały"

Inż. Janusz Waś powiedział, że "prorokował dziesięć lat temu", że podobna awaria może nastąpić. - Kolektor został wykonany z niewłaściwych elementów. (...) Te rury się po prostu nie nadawały do pracy w formie rurociągu ciśnieniowego - mówił i wskazał na "bardzo duży przepływ" i "obciążenia dynamiczne", na które narażone były te części. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Nowa afera wokół "Czajki". Rafał Trzaskowski: nic strasznego się nie stało

- Taki przepływ, który jest przepływem turbulentnym, daje określone efekty w rurociągu - wskazał gość PR24. - Tam się mogły zdarzać hydrauliczne mikrouderzenia, na dodatek kolektor zabetonowano, co usztywniło całość. Naprężenia, które powstawały, nie miały się gdzie rozchodzić - dodał Janusz Waś.

"Nikomu nie udzielono informacji"

Jak powiedział specjalista od ochrony wód, "nikt, oprócz MPWiK i Rafała Trzaskowskiego, nie zna dokładnie sytuacji" w tej sprawie. - Nikomu nie udzielono żadnych informacji, co dla mnie jest oburzające.

- Nic się nie da ukryć. Pewne informacje przeciekają. Fachowcowi wystarczy zobaczyć jedno, drugie zdjęcie, jakie zostało to zrobione - dodał jednak inż. Janusz Waś na antenie Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
czajka oczyszczalnia 1200.jpg
GIOŚ informował CBA ws. spalarni w "Czajce" na początku września

Rozmawiał Radosław Jankiewicz

Polskie Radio 24/msze

------------------------------------

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa: MPWiK przyznaje, że w "Czajce" od niemal roku nie działa spalarnia

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 09:28
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie potwierdza, że pod koniec ubiegłego roku doszło do awarii Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. Od tego czasu wyspecjalizowane firmy wywożą nieczystości z oczyszczalni "Czajka" - łącznie do środy było to ponad 100 tysięcy ton osadów, czytamy w komunikacie MPWiK.
rozwiń zwiń