Zmiana dowództwa w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. Szef MON: razem jesteśmy silniejsi
Razem jesteśmy silniejsi - mówił w poniedziałek w Krakowie szef MON Mariusz Błaszczak podczas ceremonii przekazania dowództwa w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. Do grona państw współtworzących Centrum dołączyły USA.
2019-09-30, 13:30
Przez ostatnie trzy lata centrum dowodził Polak, płk Robert Bala. W poniedziałek obowiązki dyrektora CEK NATO przejął jego dotychczasowy zastępca Słowak, płk Martin Achimović. W uroczystości uczestniczyli szefowie MON Polski: Mariusz Błaszczak i Słowacji - Peter Gajdos oraz przedstawiciel USA Jude Sundenbrooch.
Powiązany Artykuł
Szef MON: obecność wojsk USA w Polsce da wiele korzyści gospodarczych
- To ważna data w historii naszej współpracy w ramach NATO. Przedsięwzięcie, które prowadziliśmy razem z naszymi przyjaciółmi ze Słowacji, nabiera nowego wyrazu. Dołączają do nas przedstawiciele USA, a więc razem stanowimy wartość, jeżeli chodzi o Centrum Eksperckie dotyczące przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych – mówił Błaszczak.
Podkreślił, że w CEK NATO będą powstawać strategie i będzie "okazja do wymiany doświadczeń między służbami państw NATO". - Te doświadczenia będą wpływały na doktrynę dotycząca kontrwywiadu państw Sojuszu – powiedział szef MON.
Powiązany Artykuł
Grupa Bojowa Unii Europejskiej rozpoczyna dyżur. Uroczystość z szefem MON
Podziękował dotychczasowemu dowódcy płk. Bali za doprowadzenie do certyfikacji CEK NATO i za jego rozwój. Wyraził przekonanie, że nowy dowódca będzie świetnie kontynuował to dzieło.
REKLAMA
Szef MON podziękował również wszystkim państwom sojuszniczym zaangażowanym w tworzenie Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu. - Razem jesteśmy silniejsi – podkreślił Błaszczak.
"Nadzwyczajne relacje i współpracy"
Minister obrony Słowacji Peter Gajdos mówił, że niektórzy mogą postrzegać CEK NATO jak wiele innych struktur Sojuszu. - Ale Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO jest ogromnym sukcesem obu państw ramowych (Polski i Słowacji), opiera się na nadzwyczajnych relacjach i współpracy, szczególnie w tak delikatnej dziedzinie, jak wywiad – zaznaczył Gajdos.
Przypomniał, że do tej pory w projekt ten zaangażowało się poza Polską i Słowacją dziewięciu innych partnerów z NATO. "To połączony wkład w zdolności kontrwywiadu sojuszników NATO, dla ich ochrony i ochrony całego sojuszu" – podkreślił szef słowackiego MON. Dodał, że rolą Centrum jest służenie specjalistyczną wiedzą w zakresie wywiadu w celu zwiększenia bezpieczeństwa, utrzymania zdolności do przewidywania potencjalnych zagrożeń i zapewnienia adekwatnej odpowiedzi na te zagrożenia.
>>>[CZYTAJ TEŻ] Polscy artyści wystąpili w bazie NATO na Łotwie. Koncert dla polskich żołnierzy
REKLAMA
Przystąpienie USA do grona państw tworzących CEK NATO symbolizowało wstąpienie żołnierza z flagą tego kraju do szeregu, w którym stali żołnierze z flagami pozostałych krajów oraz odegranie amerykańskiego hymnu. Przedstawiciel USA Jude Sundenbrooch dziękował rządom Polski i Słowacji za stworzenie centrum i zapewnił, że USA będą współpracować, by "uczynić sojusz silniejszym".
Odchodzący dyrektor CEK NATO płk Robert Bala mówił, że obecnie centrum funkcjonuje w pełni - trwają projekty we wszystkich czterech głównych obszarach jego działalności, a grono tworzących je państw poszerzyło się właśnie o USA. "Nasza marka, budowana od podstaw w ciągu ostatnich trzech lat stała się rozpoznawalna w sektorze wywiadu i bezpieczeństwa NATO. Mogę więc powiedzieć, że moja misja jako dyrektora została wypełniona" – powiedział płk Bala. Wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował ją z "pasją i zaangażowaniem".
Kim jest nowy dyrektor CEK NATO?
Nowy dyrektor Centrum płk Martin Achimović urodził się w 1977 r. w Preszowie na Słowacji. Karierę w słowackiej armii zaczął w 1996 r. Od 2004 r. - w słowackim kontrwywiadzie, gdzie zajmował szereg stanowisk. Uczestniczył w misjach zagranicznych m.in. w Afganistanie, Kosowie i na Cyprze.
REKLAMA
Płk Achimović zapewnił w poniedziałek, że zrobi co w jego mocy, aby zarządzać Centrum, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, by rozwijało się ono jak najlepiej. "Moją misją jako dyrektora jest nie tylko dowodzenie, ale służba, praca i pomoc, jeśli to konieczne. Moją misją jest być członkiem Centrum, zastępować moich kolegów w każdym czasie i w każdych warunkach. Będę przede wszystkim pracować a nie szefować ludziom wokół siebie" – zapewnił Achimović.
Powiązany Artykuł
Czechy: szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w Dniach NATO w Ostrawie
Dodał, że Centrum Eksperckie Kontrwywiadu to wciąż jeszcze "dziecko". Dziecko, które jak każde chce być: większe, silniejsze i bardziej znane - zaznaczył. Jak zauważył Achimović każde dziecko potrzebuje kochających rodziców, mocnej rodziny i dobrych przyjaciół, by móc rosnąć i stać się dojrzałym. Apelował do zebranych by byli właśnie takim wsparciem.
Inicjatywa Polski i Słowacji
Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO zostało powołane we wrześniu 2015 r. z inicjatywy Polski i Słowacji, przy współudziale Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Węgier i Włoch. Francji i USA przyznano status obserwatorów. 22 lutego 2017 r. CEK NATO uzyskało akredytację Rady Północnoatlantyckiej. Jego działalność została oficjalnie zainaugurowana w październiku 2017 r.
Główna baza dydaktyczno-szkoleniowa oraz administracyjna CEK jest zlokalizowana w Krakowie, natomiast bazę treningową stanowi Ośrodek Szkolenia Poligonowego w miejscowości Lesti na Słowacji. CEK NATO w Krakowie jest jedynym centrum eksperckim w ramach NATO, które zajmuje się problematyką kontrwywiadowczą. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie specjalistycznych kursów i szkoleń z kontrwywiadu oraz udział w opracowywaniu i aktualizacji doktryn i koncepcji NATO w zakresie kontrwywiadu.
REKLAMA
fc/koz
REKLAMA