X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Rząd realizuje nasze postulaty". Strajk nauczycieli bez "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 14:33
- Porozumienie jest dla nas najważniejsze. Z tego powodu nie mamy możliwości wywoływania akcji protestacyjnej, dopóki są realizowane nasze postulaty podpisane 7 kwietnia - powiedział przewodniczący oświatowej "Solidarności" Ryszard Proksa.
Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ryszard Proksa
Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa Foto: PAP/Rafał Guz
  • Oświatowa "Solidarność" nie przystąpi 15 października do strajku nauczycieli, który organizuje ZNP
  • - Rząd realizuje nasze postulaty, a podpisane porozumienie jest dla nas najważniejsze - powiedział Ryszard Proksa
  • Jeden z punktów kwietniowego porozumienia "Solidarności" z rządem przewiduje wzrost wynagrodzeń nauczycieli

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w środę na konferencji prasowej, że 15 października nauczyciele zaczynają bezterminową akcję protestacyjną (strajk włoski) polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego.

Związek przygotował zestaw zadań, które - jego zdaniem - "nie były do tej pory nam wynagradzane i nie chcemy ich wykonywać". Chodzi m.in. o wycieczki szkolne, zajęcia organizowane w dniu wolnym od pracy, sporządzanie sprawozdań z pracy dydaktycznej szkoły.

Slawomir-Broniarz-pap-1200.jpg
ZNP zacznie nowy protest. W szkołach nie będzie zajęć dodatkowych ani wycieczek

"Nie mamy podstaw prawnych"

Na pytanie, czy oświatowa Solidarność dołączy do strajku włoskiego, Ryszard Proksa odpowiedział, że jest to akcja ZNP.

- Na razie nie przystępujemy do strajku. Nie mamy nawet podstaw prawnych, żeby już teraz, w tym roku przynajmniej, grozić akcjami protestacyjnymi. Ciężko, bo ciężko, ale rząd realizuje nasze postulaty. Porozumienie jest dla nas najważniejsze. Z tego powodu nie mamy możliwości wywoływania akcji protestacyjnej, dopóki są realizowane nasze postulaty podpisane 7 kwietnia - podkreślił Proksa.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] ZNP wybierze nowego prezesa. Sławomir Broniarz będzie kandydował

Jednym z punktów zawartego w kwietniu porozumienia z rządem było wypracowanie nowego systemu wynagrodzeń nauczycieli. Ten postulat miał być zrealizowany do końca roku. Pod koniec września "Solidarność" zaproponowała, by płace nauczycieli były powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Zdaniem "S" nauczyciel stażysta powinien zarabiać 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nauczyciel kontraktowy 85 proc, mianowany - 100 proc, a dyplomowany 115 proc.

Piontkowski PAP 1200.jpg
Szef MEN: 6 proc. podwyżki dla nauczycieli w drugiej połowie 2020 r.

Innym zapisem porozumienia było zmniejszanie uciążliwości pracy wynikającej z nadmiernej dokumentacji szkolnej. Ryszard Proksa poinformował, że w środę odbywa się kolejne spotkanie w tej sprawie. - Dziś mają być konkrety, co ma być ujęte w rozporządzeniu, które jednoznacznie będzie likwidować biurokratyczne procedury, to, co jest zapisane w porozumieniu - powiedział.

Porozumienie przewiduje podwyżki

Dodał, że "jest opieszałość (w realizowaniu postulatów - red.). Trochę nas to denerwuje. Dopóki nie skończy się ten rok, a ostatni postulat ma być zrealizowany do końca roku, nie mamy podstaw do wszczynania protestów - podkreślił.

7 kwietnia przedstawiciele strony rządowej i reprezentanci "S" podpisali porozumienie, zakładające m.in. podniesienie od września wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli o 9,6 proc.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dariusz Piontkowski: trzeba zmienić sposób myślenia o edukacji. To inwestycja nie koszt

8 kwietnia rozpoczął się strajk w oświacie, zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Trwał do 27 kwietnia, kiedy został zawieszony do września.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Broniarz: rekomenduję nauczycielom prowadzenie wyłącznie działań dydaktycznych

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 16:25
- Rekomendujemy włoski protest w szkołach – taki komunikat zamieścił w poniedziałek na Facebooku ZNP. Zalecamy nauczycielom prowadzenie wyłącznie działań dydaktycznych i odwołanie wszystkich zajęć dodatkowych – powiedział PAP w poniedziałek szef ZNP Sławomir Broniarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

T. Wargocka: S. Broniarz zaszkodził etosowi zawodu nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 18:34
- Wybór prezesa ZNP należy do nauczycieli, członków związku. Wydaje mi się jednak, że powinna nastąpić głęboka refleksja. Sławomir Broniarz zaszkodził etosowi zawodu nauczyciela - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka PiS Teresa Wargocka.
rozwiń zwiń