X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z patentami oficerskimi. Ukończyli kurs Agrykola

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 09:38
157 żołnierzy rezerwy oraz 46 żołnierzy obrony terytorialnej, absolwentów pierwszej edycji kursu oficerskiego Agrykola, odebrało w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu patenty oficerskie. Są one symbolem zaszczytu i godności bycia oficerem Wojska Polskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Bartosewicz/Polskie Radio

- Niezależnie od waszego wyboru niech nic was nie zatrzyma. Niech napędzają was wasze talenty, rozwijane kompetencje i ambicje. Pamiętajcie, że bycie oficerem to coś więcej niż styl życia. Ten przywilej już zawsze niech będzie dla was synonimem odpowiedzialności za kraj i podwładnych - powiedział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał gen. dyw. Wiesław Kukuła podczas uroczystości wręczenia patentów oficerskich absolwentom kursu oficerskiego.

Duda 1200 pap.jpg
Podwyżki dla żołnierzy. Prezydent: przeciętne uposażenie zwiększy się o 576 zł

W komunikacie Wojsk Obrony Terytorialnej o odebraniu patentów oficerskich podkreślono, że żołnierze rezerwy oraz żołnierze obrony terytorialnej łączą służbę wojskową z życiem zawodowym i osobistym. - To niełatwe, dlatego podziwiam wasz upór i determinację. Gratuluję wam pokonania niełatwej drogi, która doprowadziła was do celu, a więc uzyskania stopnia oficerskiego - dodał gen. Wiesław Kukuła.

Generał wspomniał wybitnych wojskowych

Dowódca WOT przywołał postaci znakomitych dowódców: ppłk. Adama Borysa ps. "Pług", cichociemnego, legendarnego dowódcę batalionu AK "Parasol", który - jak mówił generał - był cenionym już przed wojną inżynierem przemysłu spożywczego i rolnictwa; gen. bryg. Stefana Bałuka, cichociemnego, żołnierza batalionu "Pięść", zgrupowania AK Radosław, który - jak podkreślił wojskowy - marzył o zawodowej służbie wojskowej, ale z uwagi na stan zdrowia nie mógł jej pełnić; a także płk. Ryszarda Białousa ps. "Jerzy" - dowódcę batalionu "Zośka" i brygady dywersji Broda-53, uwielbianego przez podwładnych, uznanego za najbardziej skutecznego w Powstaniu Warszawskim, który - jak dodał dowódca WOT - był architektem i wybitnym wychowawcą harcerskim.

- Wszyscy wymienieni to kawalerowie orderu Virtuti Militari. Okazali się charyzmatycznymi przywódcami, którzy odcisnęli piętno na historii Polski i świata - powiedział gen. Wiesław Kukuła.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jak będzie wyglądać Wojsko Polskie w 2035 roku? Prezydent podpisał dokument

Dowódca WOT wymienił jeszcze admirała Williama McRavena, dowódcę USSOCOM (Amerykańskie dowództwo operacji specjalnych - red.) i dowódcę słynnej operacji Neptune Spear, który był dziennikarzem, oraz generała Jima Mattisa ps. "Wściekły Pies", najsłynniejszego na świecie żołnierza Marine (United States Marine Corps), który był historykiem.

- Co łączyło opisane postaci? Oni wszyscy ukończyli Szkoły Podchorążych Rezerwy (w USA tzw. ROTC, czyli Reserve Officer Training Corps - red.). Czy wiecie, że większość cichociemnych nie była żołnierzami, którzy przed wojną pełnili zawodową służbę wojskową? Czy zdajecie sobie sprawę, że 45 proc. wszystkich amerykańskich oficerów służby zawodowej to absolwenci kursów oficerów rezerwy? Czy wiecie, że kurs oficerów rezerwy ukończył generał Mark Milley, obecny 20. Przewodniczący Kolegium połączonych Sztabów w USA? - pytał gen. Wiesław Kukuła, wskazując na rolę, jaką mogą odegrać w siłach zbrojnych nowo mianowani oficerowie rezerwy i obrony terytorialnej.

błaszczak 1200 pap.jpg
Mariusz Błaszczak do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej: jesteście wierni Polsce

Podkreślał, że przyszli oficerowie mają możliwość wybrania wielu dróg. Mogą starać się o przyjęcie w szeregi żołnierzy zawodowych, mogą nie rezygnować z dotychczasowych aktywności i pełnić terytorialną służbę wojskową, czy też zostać oficerami rezerwy.

Trzecia edycja kursu Agrykola

Patenty oficerskie są symbolem zaszczytu i godności bycia oficerem Wojska Polskiego. Kiedyś dokument ten przechowywany był w rodzinach przez pokolenia, jako jedna z największych pamiątek po bliskich.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek Sasin: odtwarzamy polską obronność po latach jej zwijania

Kurs Agrykola jest przeznaczony dla żołnierzy obrony terytorialnej, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Trwa on 13 miesięcy i otwiera bramę oficerskiej kariery dla żołnierzy WOT - ochotników. Do tej pory przeprowadzone zostały dwie edycje kursu, obecnie trwa trzecia. Absolwenci pierwszej edycji będą promowani na stopień podporucznika w niedzielę, 27 października 2019 r., na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

bb

Zobacz więcej na temat: POLSKA wojsko Wojsko Polskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej: jesteście wierni Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 16:28
- To wy będziecie wspierać wojska operacyjne w razie takiej potrzeby - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas przysięgi żołnierzy wojsk obrony terytorialnej w katowickim Nikoszowcu (śląskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: Polska może się rozwijać, kiedy będzie bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 11:40
- Dziś Polska jest bezpieczna, ale trzeba patrzeć w dłuższej perspektywie - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w podwarszawskim Raszynie wziął udział w przysiędze 300 absolwentów szkół ponadpodstawowych, elewów służby przygotowawczej.
rozwiń zwiń