MSWiA chce zmian w prawie na Święto Niepodległości. Chodzi o bezpieczeństwo
MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie czasowego zakazu noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Resort uzasadnia to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych i zgromadzeń publicznych w Święto Niepodległości.
2019-11-05, 07:15
Powiązany Artykuł
![pap szkoła do hymnu 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/c747cc5e-b2a7-4c66-bb5b-516bc8fe679f.jpg)
MEN: tysiące uczniów zaśpiewają hymn z okazji Dnia Niepodległości
Projekt rozporządzenia opublikowano w poniedziałek w wykazie Rządowego Centrum Legislacji. Dotyczy on "wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym". Rozporządzenie, które tym samym skierowano do uzgodnień międzyresortowych, ma wejść w życie 11 listopada.
W uzasadnieniu do projektu MSWiA napisano: "wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestników uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a także zgromadzeń publicznych, organizowanych w dniu 11 listopada 2019 r. w Warszawie. Ze względu na rangę tych wydarzeń oraz przewidywaną wielotysięczną liczbę uczestników, istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, które w sposób czasowy zwiększą poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego".
Resort podkreślił też, że posiadacze broni nie będą mogli tego dnia "nosić lub przemieszczać się" z bronią, "dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych do jej użycia".
REKLAMA
Kilka wydarzeń
Powiązany Artykuł
![Świątynia opatrzności shutt-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b015ec10-3ec7-41c3-a00e-e9cf64bf7bf1.jpg)
Uroczysta msza w Świątyni Opatrzności w Święto Niepodległości. Archidiecezja zaprasza
Pod koniec października dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (BBiZK) Ewa Gawor poinformowała PAP, że do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło już kilka zawiadomień o marszach 11 listopada. Oprócz corocznego zgromadzenia odbywającego się pod nazwą Marsz Niepodległości zgłoszono jeszcze kilka mniejszych przemarszów.
- Jest zgromadzenie Marszu Niepodległości oraz kilka mniejszych. Jest Bieg Niepodległości. Dużo się będzie działo – oceniła Gawor.
Festiwal na Krakowskim Przedmieściu
Marsz Niepodległości przejdzie stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Ruszy z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym. Jego tegoroczne hasło to zaczerpnięte z pieśni maryjnej zawołanie: "Miej w opiece Naród cały!". Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszono "wszystkich patriotów" oraz "wszystkich ludzi, którym idea niepodległości jest bliska".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Marsz Niepodległości shutterstock-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/2e3e548c-83c5-40c1-a30c-9c8cef11b785.jpg)
Jarosław Sellin: nie będzie porozumienia z Marszem Niepodległości, mamy inne plany
W ubiegłym roku z udziałem prezydenta i premiera ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia: jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.
W tym roku 11 listopada rząd nie będzie współpracował z organizatorami Marszu Niepodległości. "Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu" – powiedział w ubiegłym tygodniu wiceminister kultury Jarosław Sellin.
fc
REKLAMA