Dęblin: uroczystości pogrzebowe gen. Szczepana Ścibiora. Jego szczątki odnaleziono na Łączce

W Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie rozpoczynają się dwudniowe uroczystości pogrzebowe byłego Komendanta "Szkoły Orląt", lotnika, generała brygady Szczepana Ścibiora, skazanego przez komunistyczny sąd na karę śmierci, którą wykonano. Organizatorami pogrzebu są lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Lotnicza Akademia Wojskowa. Na uroczystość zostały zaproszone najwyższe władze państwowe, samorządowe oraz wojskowe.

2019-11-05, 09:58

Dęblin: uroczystości pogrzebowe gen. Szczepana Ścibiora. Jego szczątki odnaleziono na Łączce
Gen. Szczepan Ścibior sfotografowany podczas kursu pilota w Centrum Wyszkolenia Oficerów w Dęblinie. Rok 1929. Foto: IPN

Posłuchaj

Uroczystości pogrzebowe generała Szczepana Ścibiora. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Uroczystości rozpocznie Konferencja Naukowa "Pułkownik pilot Szczepan Ścibior i inni oficerowie Wojska Polskiego represjonowani w okresie stalinowskim". Po południu (17.30) do Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie dotrze trumna ze szczątkami awansowanego pośmiertnie na stopień generała Szczepana Ścibiora. Trumna ze szczątkami w uroczystym kondukcie przejedzie przez teren Lotniczej Akademii Wojskowej i 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, a wieczorem (18.00-21.00) zostanie wystawiona w Pałacu Jabłonowskich. Uroczysty pochówek z udziałem władz państwowych i przedstawicieli wojska odbędzie się jutro.

Brutalne tortury

Pod koniec sierpnia 1940 roku Szczepan Ścibior walczył w 305 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego" Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1941 roku podczas lotu bojowego został zestrzelony nad Belgią, po czym został wzięty do niewoli przez Niemców.

Powiązany Artykuł

pogrzeb 1200 pap.jpg
Na "Łączce" pochowano ofiary komunizmu - żołnierzy "wyklętych przez komunizm"

Po II wojnie Szczepan Ścibior w latach 1947-51 był Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W sierpniu 1951 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Głównego Zarządu Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Po brutalnych torturach i ośmiomiesięcznym śledztwie - 13 maja 1952 roku wyrokiem Najwyższego Sądu Wojskowego, został skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie.

REKLAMA

Dopiero w 2017 roku, dzięki pracy ekspertów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odnaleziono jego szczątki na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach na tak zwanej Łączce.

Procesy wojskowych

Szczepan Ścibior był jednym z wielu polskich oficerów skazanych na śmierć przez komunistyczny reżim. W pierwszej połowie lat 50. Wojskiem Polskim wstrząsnęła seria politycznych procesów wymierzonych w żołnierzy związanych wcześniej z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie oraz armią II Rzeczpospolitej. Zapoczątkował je tzw. proces generałów, zwany też procesem TUN od nazwisk głównych oskarżonych - Tatar, Utnik, Nowicki.

Powiązany Artykuł

szwagrzyk ślady zbrodni 1200.jpg
Krzysztof Szwagrzyk: ujawnimy nowe imiona i nazwiska tych, których szczątki odnaleźliśmy

W procesach politycznych w Wojsku Polskim pod sfałszowanymi zarzutami komuniści skazali łącznie 94 oficerów. Wydano 40 wyroków śmierci, z których 20 wykonano. 

REKLAMA

W latach 1950-1953 Informacja Wojskowa zatrzymała pod zarzutem szeroko rozumianej wrogiej działalności 2115 żołnierzy różnych stopni oraz pracowników cywilnych wojska. Od 1949 do 1954 roku zwolniono z wojska około 10 tysięcy oficerów uznanych za "wrogich" komunistycznej Polsce.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej