X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany w prawie budowlanym. Jerzy Kwieciński: będzie prościej i szybciej

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 21:00
- Wprowadzamy zmiany w prawie budowlanym, by było prościej i szybciej oraz by przyspieszyć proces inwestycyjny - powiedział na konferencji prasowej w środę minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/public domain

- Chcemy, żeby było prościej i szybciej. Ważne dla nas było, żeby uprościć proces inwestycyjny w naszym kraju, dlatego zdecydowaliśmy się na zmiany w prawie budowlanym - powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju.

Czytaj więcej
budowa1200.jpg
Budowy mogą przyspieszyć. Dane geodezyjne będą łatwiej dostępne

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] J. Kwieciński o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce: dobra wiadomość

Jak wyjaśnił, przyjęty w środę przez rząd pakiet zmian w prawie, zaproponowany przez ministerstwo, ma uprościć proces ubiegania się o pozwolenie na budowę. Zgodnie z projektem, na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę lub jej zgłoszenia będzie trzeba przedstawiać mniej dokumentów.

Na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę nie trzeba będzie składać projektu technicznego. - Zakładamy, że to znacząco uprości cały proces, natomiast ten plan techniczny będzie składany na późniejszym etapie, wtedy, kiedy dany inwestor będzie przystępował do prac budowlanych - dodał.

Poszerzenie wolności

Obecnie projekt budowlany musi składać się z trzech elementów: projektu zagospodarowania działki lub terenu (jej usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu), projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) oraz projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna).

Jak mówił obecny na konferencji wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, "tą ustawą poszerzamy wolność w procesie inwestycyjno-budowlanym". - To jest pakiet zmian, które służą wolności, które służą przyspieszeniu inwestycji, służą obywatelom, ale także pomagają w realizacji naszych rządowych programów - powiedział.

Podczas konferencji poinformowano, że planowane zmiany mają m.in. sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pojawią się konkretne terminy dla przedsiębiorstw przedłużających podłączenie, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Projektowana ustawa wprowadzi zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Artur Soboń wspomniał, że w projekcie znalazły się także propozycje zmian upraszczających procedurę związaną z budową infrastruktury wojskowej, m.in. sojuszników z NATO w Polsce.

Łatwiejsza legalizacja samowoli

Jak ocenił Jerzy Kwieciński, kolejna ważna zmiana w prawie budowlanym ma dotyczyć co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je można zalegalizować. Jak dodał, warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury, będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Czytaj więcej
budowa1200.jpg
Koniec mieszkaniowego boomu? Nie tak szybko

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Lepsza ochrona konsumenta na wypadek bankructwa dewelopera. Rząd przyjął projekt nowych przepisów

- To jest pakiet wolności, czyli pakiet, w którym legalizujemy w uproszczonym trybie, bez opłaty legalizacyjnej, stare samowole budowlane. Obywatel nie jest karany za przewinienie: najpierw dostaje żółtą kartkę - taki mechanizm w tej ustawie wprowadzamy - dopiero potem jest kara - dodał wiceminister Soboń.

Projekt nowelizacji zakłada także wprowadzenie pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Jak wyjaśnił Jerzy Kwieciński, do tej pory nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był już użytkowany. Jak ocenił, dziś "jest to problem bardzo wielu inwestorów, którzy do końca nie wiedzieli, czy nie znajdzie się ktoś, jakaś instytucja, osoba, która będzie kwestionowała uzyskanie przez danego inwestora pozwolenia na budowę, czy pozwolenia na użytkowanie". Nowe rozwiązania sprawią, że po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej podważyć.

Reakcja na tragedię

W projekcie nowelizacji znalazły się zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy przydomowych tarasów naziemnych. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej, wykorzystywane podczas suszy.

Jak dodał Artur Soboń, projekt przewiduje także wzmocnienie przepisów przeciwpożarowych. - Mieliśmy tragedię w escape roomie w Koszalinie i jest reakcja - powiedział. Wyjaśnił, że przy zmianie przeznaczenia lokalu, na przykład przy zmianie piwnicy na escape room, projekt ma wprowadzić konieczność przedstawienia ekspertyzy przeciwpożarowej.

Czytaj więcej
budownictwo1200.jpg
Czy kooperatywy wypełnią lukę na rynku mieszkań? Grunt to pozyskać grunt

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Artur Soboń: wprowadziliśmy wszystkie zmiany, których oczekiwały samorządy

Na konferencji poinformowano, że rządowy projekt ma także za zadanie "likwidację absurdów", wytłumaczono, że biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki do 3 m wysokości mają być zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Soboń: mamy potencjał, by rozwijać się jeszcze szybciej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 17:20
- Polska rozwija się, wykorzystując własny potencjał. Jesteśmy w stanie być konkurencyjni, nawet jeśli gospodarki Europy Zachodniej rozwijają się w tej chwili nieco wolniej - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Kwieciński: nie mamy dziś obaw co do przyszłości polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 22:00
- Wydaje mi się, że to wydarzenie, które zostało zainicjowane cztery lata temu, staje się najbardziej prestiżowym gospodarczym wydarzeniem w naszym kraju. W 2015 r. zastanawialiśmy się co się będzie działo z polską gospodarką i przyszłością Polski w UE i w świecie, a dziś tych obaw nie mamy - powiedział obecny na Kongresie 590 w Jasionce Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, minister finansów.
rozwiń zwiń