X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bez wizy do USA już od 11 listopada. Jak zaplanować wyjazd?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:00
Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego Stanów Zjednoczonych. Od 11 listopada osoby udające się do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni będą mogły przekraczać granicę z samym paszportem.
Bez wizy do 90 dni. Co zmienia włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego?
"Bez wizy do 90 dni". Co zmienia włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego?Foto: Shutterstock
  • Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego Stanów Zjednoczonych
  • Polacy zyskają możliwość podróżowania do USA bez wiz od 11 listopada
  • - Bardzo dziękuję prezydentowi Donaldowi Trumpowi - mówił Andrzej Duda na konferencji prasowej

To, na co Polacy czekali od kilkudziesięciu lat, staje się faktem. Dopuszczenie Polski do programu bezwizowego oznacza, że wizy nie będą wymagane w przypadku pobytu w Stanach Zjednoczonych do 90 dni.

Jak będzie wyglądała procedura sfinalizowania tej decyzji? W jaki sposób Polacy będą mogli teraz podróżować do Stanów Zjednoczonych?

mid-19b06096.jpg
Od 11 listopada Polacy nie będą potrzebowali wiz do USA

Co trzeba zrobić przed wyjazdem do USA?

Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego oznacza, że obywatele polscy podróżujący na podstawie paszportów z chipami do odczytu komputerowego, którzy pomyślnie uzyskali autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]), będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych do 90 dni bez wizy.

Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która obecnie kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres dwóch lat. Zrobić można to >>> TUTAJ <<<

- Zachęcamy do starania się o ESTA co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą - apeluje ambasada USA w Polsce.

1200_USA_shutterstock.jpg
Do USA bez wiz od 11 listopada. Rzecznik rządu: to sukces polskiej polityki

Ograniczenia i kategorie wiz

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę. 

Ponadto obywatele krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego, którzy podróżowali lub przebywali w Iraku, Iranie, Syrii, Sudanie, Libii lub Jemenie 1 marca 2011 lub później nie mogą podróżować lub być wpuszczonym do USA w ramach tego programu. Obywatele krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego, którzy jednocześnie są obywatelami Iraku, Iranu, Sudanu lub Syrii również nie mogą już podróżować lub być wpuszczonym do USA w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

Ograniczenie to nie dotyczy obywateli krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego, których obecność w tych krajach była związana ze służbą wojskową w siłach militarnych kraju objętego Programem Ruchu Bezwizowego lub w celu wykonywania obowiązków służbowych jako pełnoetatowy pracownik rządu kraju objętego Programem Ruchu Bezwizowego.

usa lotnisko los angeles LAX samolot w locie free shut 1200.jpg
Polacy bez wiz do USA już od 11 listopada. Komentarze polityków

Aby wjechać do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego, osoba podróżująca musi:

1. Być obywatelem jednego z krajów członkowskich oraz posiadać zgodny z programem VWP paszport.

2. Posiadać autoryzację systemu ESTA Przebywać w Stanach Zjednoczonych nie dłużej niż 90 dni.

3. Podróżować w celach:

  • a. służbowych - celem planowanej podróży są konsultacje z partnerami biznesowymi, naukowe, edukacyjne, zawodowe lub biznesowe zjazdy, lub konferencje w konkretnych terminach, kwestie własnościowe lub w celu negocjowania kontraktu.
  • b. turystycznych - celem planowanej podróży jest rekreacja, w tym wakacje, święta, rozrywka, wizyty u przyjaciół lub rodziny, odpoczynek, leczenie, występy amatorów w wydarzeniach muzycznych, sportowych, konkursach itp., którzy nie pobierają żadnego wynagrodzenia
  • c. tranzyt - jeśli podróżuje się przez Stany Zjednoczone
szczerski 1200 pap.jpg
K. Szczerski o zniesieniu wiz do USA: to nie jest przywilej, który można cofnąć

Dodatkowo, wjeżdżając do Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą lub morską, osoba taka musi:

  • posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż. W przypadku posiadania elektronicznego biletu wymagana jest kopia planu podróży, którą należy przedłożyć urzędnikowi imigracyjnemu. Osoby podróżujące docelowo do Meksyku, Kanady, na Bermudy lub Wyspy Karaibskie muszą być pełnoprawnymi mieszkańcami tych terenów,
  • wjechać do Stanów Zjednoczonych na pokładzie przewoźnika lotniczego lub morskiego, który bierze udział w programie. Dotyczy to również statków powietrznych korporacji amerykańskiej, która zawarła umowę z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego o przewozie pasażerów w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

W przypadku wjazdu do Stanów Zjednoczonych drogą lądową z Kanady lub Meksyku wymagania dotyczące dokumentów są takie same, aczkolwiek nie ma wymogu posiadania biletów powrotnych ani korzystania z usług przewoźników-sygnatariuszy. Należy wykazać urzędnikowi, że dysponuje się środkami pozwalającymi na utrzymanie się podczas pobytu w USA oraz na wyjazd z USA.

Shutterstock Donald Trump uśmiech 1200.jpg
Do USA bez wiz. Donald Trump podpisał historyczny dla Polski dokument

Kto może nie wjechać do USA?

Niektóre osoby mogą być nie uprawnione do wjazdu do Stanów Zjednoczonych bez wizy w ramach programu VWP. Obejmuje to osoby aresztowane, nawet jeśli areszt nie był wynikiem wyroku skazującego za przestępstwo kryminalne, osoby karane (nawet w przypadku ułaskawienia, amnestii lub innego aktu łaski), osoby z poważną chorobą zakaźną, osoby, których nie wpuszczono do Stanów Zjednoczonych lub które zostały deportowane ze Stanów Zjednoczonych lub przekroczyły długość pobytu dozwoloną w ramach programu VWP. Takie osoby muszą ubiegać się o wizę. Jeśli osoby takie podejmą próbę wjazdu bez wizy, mogą nie być wpuszczone na teren Stanów Zjednoczonych.

wos michal1200.jpg
Michał Woś: zniesienie wiz to gigantyczny sukces prezydenta Andrzeja Dudy

Zgodnie z  Poprawką do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program Improvement) i ustawą o zapobieganiu terroryzmowi (Terrorist Travel Prevention Act)  z 2015 r., osoby które podróżowały lub przebywały w Iranie, Iraku, Libii, Somalii, Sudanie, Syrii oraz/lub w Jemenie w dniu 1 marca 2011 roku lub po tej dacie (poza nielicznymi wyjątkami wyjazdów w celach dyplomatycznych lub wojskowych w służbie kraju objętego  Programem Ruchu Bezwizowego), LUB podróżni, którzy są również  obywatelami Iranu, Iraku, Sudanu oraz/lub Syrii, nie kwalifikują się już do podróży do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

duda trump 1200.jpg
Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienie wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA

Podróżować bez wizy nie mogą osoby planujące podjąć studia, pracę lub pozostanie w Stanach Zjednoczonych dłużej niż 90 dni. Nie przewiduje się również możliwości zmiany statusu (z turysty na studenta itp.) w przypadku osób przebywających już w Stanach Zjednoczonych. Takie osoby muszą mieć wizę. Jeśli urzędnik imigracyjny uzna, że dana osoba podróżująca bez wizy zamierza podjąć studia, pracę lub pozostanie dłużej niż 90 dni, może odmówić jej wjazdu.

Pełne informacje na temat Programu Ruchu Bezwizowego (w tym systemu ESTA) są dostępne na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic oraz na stronie internetowej Departamentu Stanu USA

Polskie Radio 24 / Kamil Starczyk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do USA bez wiz. Prezydent: jestem wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 19:01
- Mam nadzieję, że już niebawem ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi stanie się faktem - powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że jest za to wdzięczny prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Szczerski: sprawę wiz załatwiliśmy z USA sami, bez wsparcia UE

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 06:59
- Decyzja prezydenta USA o nominowaniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego pokazuje, że nasze partnerstwo jest dziś autentyczne - mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Według niego przełomem okazała się rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem we wrześniu 2018 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: sukces, który wzmacnia bezpieczeństwo i obronność Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 10:07
- Udział polskich żołnierzy w misjach wzmocnił dobre relacje polsko-amerykańskie, a te miały wpływ na wprowadzenie ruchu bezwizowego. To jednocześnie wielki sukces prezydenta Andrzeja Dudy - ocenił szef MON Mariusz Błaszczak. - Relacje ze Stanami Zjednoczonymi są kluczem do bezpieczeństwa - dodał.
rozwiń zwiń