Dziś więcej policji na drogach. Kontrole w rejonie przejść dla pieszych
W czwartek rano na drogach w całej Polsce ruszyły wzmożone kontrole policji. Więcej patroli będzie w szczególności w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań - poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
2019-11-14, 08:10
Czwartkowe kontrole są związane z akcją pod kryptonimem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". W ramach działań w godz. 6-22 na drogi w całej Polsce wyjedzie około 5 tys. policjantów, czyli o około tysiąca więcej niż zwykle.
Z danych przekazanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w tym roku doszło do ponad 5,4 tys. wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 600 osób, a ponad 4,9 tys. zostało rannych. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku doszło do prawie 5,9 tys. wypadków, zginęło 618 osób, a prawie 5,4 tys. zostało rannych.
Powiązany Artykuł
![alkomat policja 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/7396f17d-86a4-468a-94fe-594f33333b04.jpg)
Od dziś nowe przepisy ruchu drogowego. Zobacz, co się zmienia
Policja czuwa nad pieszymi
Policjanci będą obecni w szczególności w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań, a także w miejscach zidentyfikowanych jako szczególnie niebezpieczne. Choć akcja dotyczy niechronionych uczestników ruchu drogowego, to policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
- Piesi to grupa uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni - wskazuje podinsp. Radosław Kobryś.
Policja zwraca uwagę, że kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Dodatkowo, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Powiązany Artykuł
![zakopane_policja1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/ee0fea8b-df1f-4f94-a125-470d850574be.jpg)
Jechał 140 km/h przez Zakopane. Zarzuty dla pirata drogowego
Być widocznym na drodze
Policjanci zaznaczają też, że kierowcom zabrania się w szczególności wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Komenda Główna Policji apeluje również do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach.
Eksperci zwracają uwagę, że korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie. - Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze, wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze - podkreśla policja.
kstar
REKLAMA