Premier: Polska stara się odkupić teren po KL Mauthausen-Gusen
- Nie możemy dopuścić do tego, żeby tereny po dawnych obozach koncentracyjnych i obozach zagłady zamieniały się w jakieś miejsca niegodne upamiętnienia, miejsca, które służą do innych celów - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.
2019-12-06, 17:30
- Polska stara się odkupić od Austrii tereny po dawnym obozie śmierci Mauthausen-Gusen - poinformował Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł
Domy z basenami w miejscu kaźni. Osiedle na terenie obozu koncentracyjnego
Premier podkreślał, że współcześnie nie można być biernym wobec przekłamań historycznych. Zapewnił, że państwo polskie zobowiązuje się do dbania o pamięć o II wojnie światowej i o zbrodniach nazistowskich Niemiec. Jak przypomniał, w Mauthausen-Gusen zginął co drugi więzień, "część polskiej inteligencji, kilkadziesiąt tysięcy osób".
Krzywda zapomnienia
- Tym bardziej jesteśmy zobowiązani do tego, żeby tę pamięć pielęgnować, bo jeżeli pamieć odchodzi to tak, jakbyśmy drugi raz skrzywdzili ludzi, którzy przeszli tutaj przez piekło, przeszli przez niewyobrażalne cierpienie - tłumaczył.
Mateusz Morawiecki zaznaczał, że spóźniona sprawiedliwość wobec ofiar wymaga pamięci. Jak dodał, elementem sprawiedliwości jest również zadośćuczynienie wobec żyjących i tych, którym jesteśmy winni pamięć.
REKLAMA
Osiedle w obozie
"Gazeta Polska Codziennie" alarmowała w listopadzie, że "na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Gusen, gdzie więziona i mordowana była polska inteligencja, ginęli uczestnicy Powstania Warszawskiego i polscy Żydzi, zostało wybudowane osiedle mieszkaniowe".
Powiązany Artykuł
Prof. P. Madajczyk: większość Niemców Auschwitz kojarzy tylko z zagładą Żydów
Jak informował dziennik, z obozu ocalało jedynie krematorium, które teraz jest otoczone przez eleganckie domy z basenami i jeden budynek, w którym mieszkali naczelnicy obozu.
Uroczystości z udziałem kanclerz
W piątek, w trakcie kilkugodzinnej wizyty w Auschwitz-Birkenau, Mateusz Morawiecki i Angela Merkel, która po raz pierwszy odwiedziła Auschwitz, przeszli przez bramę z napisem "Arbeit macht frei", złożyli wieńce przed Ścianą Śmierci, obejrzeli część ekspozycji Państwowego Muzeum i widzieli jedno z krematoriów.
REKLAMA
Odwiedzili też pracownie konserwatorskie, w których realizowane są prace finansowane z funduszu wieczystego zarządzanego przez Fundację Auschwitz-Birkenau.
Szefowie rządów Polski i Niemiec wraz z byłymi więźniami i przedstawicielami Fundacji złożyli znicze przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu.
fc
REKLAMA