X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Socjolog: warto podjąć próbę rewitalizacji marki małżeństwa. Są wyniki badań społecznych

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 14:39
"Żyć dla siebie to za mało" to hasło, które towarzyszyło działaniom Fundacji Mamy i Taty promującym instytucję małżeństwa. – Naszym celem jest zachęcenie młodych ludzi do poznania wartości małżeństwa – mówi socjolog dr Marek Grabowski, prezes Fundacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IVASHstudio/Shutterstock.com

Jak podkreśla Marek Grabowski, Fundacja Mamy i Taty - w dobie haseł o samorealizacji i samorozwoju - chce przypomnieć, jak istotne jest małżeństwo dla społeczeństwa. Fundacja podsumowała zakończoną kampanię społeczną "Małżeństwo. Droga naszego życia".

- Rodzina i małżeństwo to kapitał kulturowy, ważny dla społeczeństwa i gospodarki. Ten kapitał łatwo stracić np. decyzją o rozwodzie – mówi socjolog. Dodaje, że kluczowy jest obszar profilaktyki i komunikacji społecznej, dobre komunikowanie wartości, jakimi warto żyć.

rodzina dzieci 1200.jpg
Sondaż: Polacy chcą lepszej ochrony dzieci przed zagrożeniami

Społeczna zmiana

Badania społeczne przeprowadzone przez Fundację i instytut badawczy Maison & Partners uwidaczniają zmianę w postrzeganiu małżeństwa na przestrzeni lat. Zmieniła się rola i funkcja małżeństwa. - Małżeństwo z założenia było nierozerwalne, a najczęstsze były małżeństwa z rozsądku. Tego typu model dawał szansę, że związek trwał dłużej – podkreśla dr Marek Grabowski.

Obecnie małżeństwo jest decyzją wynikająca wg respondentów "z miłości", ale może być ona rozumiana jako zauroczenie lub pożądanie. Wtedy gdy uczucie minie, istnieje przekonanie i akceptacja możliwości rozwiązania małżeństwa. - Dziś ślub jest najczęściej ceremonią pokazującą społecznie, że jesteśmy ze sobą na innym poziomie niż do tej pory – wyjaśnia socjolog.

PolskieRadio24.pl

Dodaje, że w perspektywie wielkich miast olbrzymim problemem jest brak czasu dla siebie, spędzanego razem. To osłabia wzajemne relacje, a internet może dostarczać silniejszych bodźców niż relacja małżeńska.

Małżeństwo: cenna wartość

shutterstock_415695742 rodzina 1200.jpg
Marek Grabowski: małżeństwo nie jest przeżytkiem, warto podjąć tę drogę

Małżeństwo to wartość, która powinna być ceniona - tak uważa ponad połowa respondentów. W badaniach pytano o postrzeganie małżeństwa i to, co może ono dawać poszczególnym osobom. Rozróżniono także podejście do związku na poziomie płytkim oraz głębokim. Rozumienie małżeństwa na głębokim poziomie to włączenie perspektywy drugiej osoby, przyjęcie jej oraz empatia i myślenie w kategorii my, w kategorii wspólnoty.

Małżeństwa, które przeszły kryzys podkreślają, że bycie razem jest szansą do osobistego i wspólnego rozwoju. W odpowiedziach na pytanie "Co dało ci małżeństwo" 84 proc. wszystkich badanych wskazało dojrzałość, 82 proc. stabilność, 77 proc. miłość. Możliwość rozwoju podało 67 proc. respondentów. Problemem może być brak harmonii między pracą a życiem rodzinnym. - Poczucie rozwoju wzrośnie, gdy w świecie zawodowym będą proponowane mechanizmy work-life balance - zauważa socjolog.

W badaniach ujęto także związki, które nie są budowane na fundamencie małżeństwa. Relacje takie również przez badanych są wysoko oceniane, jednak na poziomie wyraźnie niższym niż małżeństwo. Jak podkreśla Marek Grabowski, związek partnerski może być oceniany jako rozwiązanie patriarchalne. - Pozwala łatwo wyjść ze związku mężczyźnie, to kobiety najczęściej zostają porzucone. To nie jest dobre rozwiązanie i osłabia ono instytucję małżeństwa – mówi prezes Fundacji Mamy i Taty. Dodaje, że to nadal małżeństwo daje największą gwarancję stabilności związku, również patrząc na odpowiedzialny rozwój dzieci.

Marketingowe ujęcie

- Chcieliśmy podjąć próbę rewitalizacji marki małżeństwa - spojrzeć na nie nieco marketingowo. Jesteśmy przekonani, że marka małżeństwo jest wartością do której można aspirować – podkreśla Marek Grabowski.

PolskieRadio24.pl

Jak wynika z badań, małżeństwo nadal częściej jest postrzegane jako wartość niż przeżytek, a ogół społeczeństwa dostrzega indywidualne pozytywne skutki zawierania małżeństw. Jedną z głównych przyczyn trwającego spadku liczby zawieranych małżeństw są negatywne stereotypy.

Podsumowując wyniki analiz Fundacja Mamy i Taty zaznacza równocześnie, że otwarte pozostaje pytanie, jak rozwiązywać kryzysy, które dotykają instytucję małżeństwa, zarówno indywidualne, jak i ogólne - szczególnie wizerunkowe.

- Powinniśmy przeciwstawić się wszechobecnemu konsumpcjonizmowi i w trosce i przyszłość naszych dzieci promować wartości związane z małżeństwem, takie jak stabilizacja i odpowiedzialność. Trwałe małżeństwo i rodzina to fundament polskiego życia społecznego - mówi Marek Grabowski.

Przemysław Goławski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie równolegle obok siebie - główna przyczyna rozwodów?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 21:25
- Dobrze gdzieś się wyrwać, może pójść do kina czy teatru. A może po prostu się przejść, wyjść z domu, który przypomina, że ciągle jest coś do zrobienia. Dobrze jest ze sobą rozmawiać nie tylko o logistyce. O związek małżeński trzeba dbać – powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Fundacji Mamy i Taty: organizacje pozarządowe chcą chronić rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 14:11
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt reform prawa rodzinnego. - Zmiany to efekt długiej współpracy między rządem a organizacjami pozarządowymi. Rodzina jest bardzo istotna dla obecnej władzy. Poprzedni rządzący traktowali ją jako margines - mówił w Polskim Radiu24 Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: chcemy pomagać rodzinie i dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 16:46
- Celem rządu jest koncentracja na pomocy rodzinie i dzieciom. Zastaliśmy stan prawny nieprzystający do realiów XXI wieku - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości komentując przyjęty przez Radę Ministrów projekt zmian w prawie rodzinnym.
rozwiń zwiń