X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Nie" dla sklepów jako placówek pocztowych? Solidarność chce zaostrzenia ustawy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 10:35
Handlowa Solidarność po raz kolejny zwróciła się do rządzących o pilne uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Pismo w tej sprawie skierowała do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej oraz do przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego.
Audio
  • Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara: chcemy powrotu do naszych zapisów (IAR)
  • Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed: rząd na razie nie zakłada zasadniczych zmian w ustawie (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Sorbis/ Shutterstock

Jak powiedział Polskiemu Radiu przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara, niektóre sklepy obchodzą przepisy przyjmując status placówek pocztowych, które zgodnie z ustawą mogą być w niedziele czynne. - Chcemy, żeby Sejm powrócił do naszych zapisów, gdzie placówka pocztowa byłaby traktowana jako placówka usługowa, która mogłaby być czynna w niedziele, ale nie jako sklep - powiedział.

zakupy 1200.jpg
Niedziele handlowe 2020: będą duże zmiany. Zobacz, jakie

Nie ma planów zmiany

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział Polskiemu Radiu, że rząd na razie nie zakłada zasadniczych zmian w ustawie. Nie wyklucza jednak, że zmiany będą potrzebne. Zaznaczył, że ważne jest by z jednej strony chronione były prawa pracownicze a z drugiej, by nie dochodziło do nieuczciwej konkurencji. - Z pewnością potrzebna będzie debata w tej sprawie - podkreślił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ekspert: bez handlu w niedzielę da się żyć i Polacy już to wiedzą

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w tym roku sklepy są czynne tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu a od przyszłego roku wszystkie niedziele będą wolne od pracy w handlu poza przewidzianymi w ustawie wyjątkami.

Wyjątki od reguły

Te wyjątki to 7 niedziel handlowych - przed Świętami Bożego Narodzenia, przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Zgodnie z ustawą handlować można też między innymi w sklepach zlokalizowanych na dworcach , w piekarniach, aptekach, kwiaciarniach a także tam, gdzie za ladą stanie właściciel.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biedronka pod lupą UOKiK. Firma: mogło dojść do "ludzkiego błędu"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 20:38
"Spółka kompleksowo analizuje pismo z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące nierzetelnie podawanych cen w sklepach" - poinformowało biuro prasowe Biedronki . Firma przyznała, że mogło się zdarzyć, że wskutek "ludzkiego błędu" brakowało ceny lub nie została ona "na czas" zmieniona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskryminacja Polaków w niemieckich sklepach. Wydzielono dla nich osobne kasy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 11:07
W wielkiej hurtowni spożywczej w niemieckim Cottbus wydzielono osobne kasy dla Polaków i Niemców. Nasi rodacy robiący tam zakupy podkreślają, że kasjerzy potrafią agresywnie reagować na zwracanie im na to uwagi. Według relacji polskich klientów mogą oni robić zakupy w "niemieckiej" kasie, ale kiedy podchodzi Niemiec, muszą odejść do "swojej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Marcin Iżycki: Polacy coraz bardziej angażują się w pomoc potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 08:20
- Formy pomocy są różne, bo majętni dają pieniądze, a inni dają swój czas, tak jest w przypadku wolontariuszy, którzy w sklepach uczestniczą w zbiórce "Tak, pomagam" - mówił w PR24 dyrektor Caritas Polska, ksiądz Marcin Iżycki. Gościem był też koordynator programu pomocy żywnościowej, Bartłomiej Kulisz. 
rozwiń zwiń