X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kaleta: blokowanie Izby Dyscyplinarnej SN nie leży w kompetencji TSUE

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 17:38
- Organizacja wymiaru sprawiedliwości nie leży w kompetencjach Unii Europejskiej oraz żadnego z jej organów, zatem równie dobrze TSUE mógłby wstrzymać działania całego polskiego rządu - oświadczył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Audio
  • Wiceminister sprawiedliwości odrzuca możliwość zablokowania Izby Dyscyplinarnej SN przez TSUE (IAR)
  • Wiceminister sprawiedliwości odrzuca możliwość zablokowania Izby Dyscyplinarnej SN przez TSUE (IAR)
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian KaletaFoto: PAP/Piotr Nowak

Polityk odniósł do projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego, w którym zaapelowano do Komisji, by w kwestii praworządności w Polsce zastosowała tak zwane środki tymczasowe przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Europarlament ma przyjąć rezolucję w czwartek. Wiceminister Sebastian Kaleta w rozmowie z Polskim Radiem sprzeciwił się takim ruchom ze strony instytucji unijnych.

komisja europejska free shutterstock 1200.jpg
Temat praworządności w Polsce może się pojawić na posiedzeniu Komisji Europejskiej

- Organizacja wymiaru sprawiedliwości nie leży w kompetencjach Unii Europejskiej oraz żadnego z jej organów, zatem równie dobrze TSUE mógłby wstrzymać działania całego polskiego rządu bądź każdego innego rządu państwa członkowskiego, gdyby przyjąć zasadę, że mógłby to zrobić. Oczywiście tego typu zabezpieczenie nie jest możliwe, tutaj nasze stanowisko będzie jasne - oświadczył Sebastian Kaleta.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant poinformowała, że tematu praworządności w Polsce nie ma w agendzie jutrzejszego posiedzenia komisarzy, ale dodała, iż program może być zmieniony. Nowe punkty mogą być dopisane, jeśli tak uzna przewodnicząca Komisji.

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Andrzej Gil o "Marszu Tysiącu Tóg": te protesty nie są dla naszego dobra>>>

Wniosek do TSUE

Bruksela nie potwierdza weekendowych doniesień holenderskiego dziennikarza z gazety Volkskrant, że jutro Komisja ma zdecydować o środkach tymczasowych i skierować wniosek do TSUE o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do czasu rozpatrzenia skargi Komisji.

marsz tysiaca tog pap 1200.jpg
Iwona Arent: to był marsz opozycji, a nie "Marsz Tysiąca Tóg"

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta ocenił, że cała dyskusja dotyczy tego, kto wybiera w Polsce sędziów. - Rzekome upolitycznienie tego procesu ma być przyczyną wszystkich zarzutów wobec Polski. Przypominam, że w Niemczech politycy wybierają sędziów Sądu Najwyższego. W Słowenii czy na Litwie i Łotwie sędziów wskutek postępowań dyscyplinarnych usuwają parlamenty. A nie żadne stworzone specjalnie sądy, złożone wyłącznie z sędziów, którzy cieszą się niezawisłością - mówił polityk.

CZYTAJ TAKŻE: Janusz Kowalski: wielu sędziów chciałoby utrzymać stan "sędziokracji", a nie państwa prawa>>>

Przyjęta w grudniu przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych wprowadza katalog działań zagrożonych odpowiedzialnością dyscyplinarną sędziów. Chodzi o działania albo zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, kwestionowanie stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania. Ustawą zajmie się w tym tygodniu Senat na posiedzeniu plenarnym. Opinię w sprawie dokumentu ma wydać również Komisja Wenecka.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pięć miejsc, które Komisja Wenecka musi zobaczyć w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 15:13
Chociaż Komisja Wenecka przyjechała do Polski bez zaproszenia władz państwa, jednak nie powinna odczuć z naszej strony żaden niechęci. Zgodnie ze staropolskim przysłowiem: "Gość w dom, Bóg w dom", jesteśmy zobowiązani zapewnić atrakcje nieproszonym odwiedzającym. Na wypadek, gdyby marszałek Grodzki ponownie zaprosił Komisję Wenecką do naszego kraju, warto mieć gotową listę miejsc, które złożą się na atrakcyjną wycieczkę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Andrzej Gil o "Marszu Tysiącu Tóg": te protesty nie są dla naszego dobra

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 15:01
- Sędziowie oderwali się od rzeczywistości, żyją własnym życiem. Trzecia władza, jaką jest sądownictwo, ma działać w imieniu i dla dobra obywateli, odnoszę jednak wrażenie, że działa w swoim imieniu i dla własnego dobra – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń