"Prowadzi kampanię nienawiści". Iustitia o wypowiedziach Andrzeja Dudy
Jak czytamy w komunikacie organizacji, "Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia wyraża stanowczy sprzeciw wobec kampanii nienawiści skierowanej przeciwko sędziom, realizowanej przez urzędującego prezydenta RP Andrzeja Dudę".
2020-01-20, 10:39
Powiązany Artykuł

Prezydent: nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce
Według Iustitii kampanię nienawiści przeciw sędziom prezydent prowadził przy okazji spotkań przedwyborczych w Zwoleniu i Katowicach, gdzie padły mocne słowa o elitach sędziowskich.
"Twierdzenie, że sądy są przeszkodą do prawidłowego rozwoju Polski jest kłamliwe, zaś sugerowanie, że sędziowie są nieodpowiedzialni i »powinni być eliminowani«, gdyż inaczej »Polska nigdy nie będzie normalnym państwem« jest przykładem mowy nienawiści, która może skutkować aktami przemocy skierowanymi wobec poszczególnych sędziów" - twierdzi Iustitia.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Prezydent: trzeba sędziom jasno i mocno powiedzieć jaka jest ich rola
Stowarzyszenie, powołując się na konstytucję, przypomina, że sądy są obok władzy ustawodawczej i wykonawczej trzecią, równorzędną władzą, a niezależny wymiar sprawiedliwości stanowi "podstawową gwarancję praw i wolności obywateli przysługujących im z mocy Konstytucji RP".
REKLAMA
"Podważanie tych wartości przez Prezydenta RP jest niedopuszczalne i sprzeczne z polskim porządkiem prawnym" - napisano w uchwale zarządu stowarzyszenia Iustitia z dnia 19 stycznia 2020 roku.
Andrzej Duda: sądy trzeba naprawić
Prezydent mówił w piątek podczas wizyty w Katowicach o reformie wymiaru sprawiedliwości. - Możemy mieć w Polsce różne spory, ale ta sprawa jest w moim przekonaniu poza sporem, że wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszą zrozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie - mówił Andrzej Duda.
Jak przekonywał, "Polska nigdy nie będzie normalnym, demokratycznym państwem, jeżeli nie będzie normalnego, uczciwego, rzetelnego wymiaru sprawiedliwości, bo o to nam wszystkim chodzi".
REKLAMA
Prezydent dodał, że wśród osób, które sprzeciwiają się reformie sadownictwa "są osoby, które orzekały w stanie wojennym i skazywały ludzi na karę więzienia za działalność dla wolnej Polski".
Nowelizacja wraca do Sejmu
Uchwalona 20 grudnia ubiegłego roku przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych rozszerzająca odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadzająca zmiany w procedurze wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego została w całości odrzucona w ubiegły piątek przez Senat. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu, który zdecyduje o jej dalszych losach. Sejm może bezwzględną większością głosów odrzucić uchwałę Senatu o odrzucenie ustawy w całości i przedłożyć do podpisu prezydentowi. W przeciwnym razie nowelizacja upadnie.
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Wpisy znieważające Prezydenta RP". Rzecznik Dyscyplinarny zajmie się sędzią
mr, Facebook, "Do Rzeczy", PAP
REKLAMA
REKLAMA