more_horiz
Wiadomości

Szumowski o Krajowej Sieci Onkologicznej: mamy już ogromne efekty

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 22:52
- Dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej pacjenci szybciej trafiają do specjalisty. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że to najlepsza odpowiedź na pytanie, czy ten pilotaż zadziałał.
Łukasz Szumowski
Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Piotr Nowak

Krajowa Sieć Onkologiczna docelowo ma skupiać wyspecjalizowane ośrodki, które będą koncentrować się na określonych nowotworach (m.in. płuca, wieku dziecięcego, czy chorób rzadkich). Strategia zakłada również wyrównanie dostępności do opieki niezależnie od miejsca jego zamieszkania. Chodzi też o to, by pacjent miał zagwarantowaną kompleksową opiekę i to nie tylko w czasie terapii, ale również po jej zakończeniu.

andrzej_duda_kprp_1200.jpg
Prezydent: Narodowa Strategia Onkologiczna prawie gotowa

"To najlepsza odpowiedź na to, czy pilotaż zadziałał"

Jak ocenił Szumowski w TVP Info, obecnie najważniejsze jest to, że pacjenci są zadowoleni z tej sieci.

- W ankiecie, którą zrobiliśmy wśród pacjentów, ponad 80 proc. mówiło, że trafiło do lekarza w odpowiednim czasie lub zaskakująco szybko - powiedział. Dodał, że jego zdaniem "to najlepsza odpowiedź na to, czy ten pilotaż zadziałał".

Jak jednocześnie zauważył, to jest wciąż ogromne wyzwanie. - Ale mamy już ogromne efekty. To skrócenie dostępu do lekarza, skrócenie dostępu do badań, czterokrotnie więcej poprawnych i pełnych badań histopatologicznych, a to jest decyzja "żyć lub nie żyć", czy np. w przypadku raka piersi usunąć jej fragment, czy całą pierś - przekonywał minister zdrowia.

"To organizacja, która wyrównuje szanse"

Podkreślił również, że idea sieci onkologicznej polega na koordynacji i przekazaniu mniejszym ośrodkom wiedzy i doświadczenia, które mają ośrodki centralne. - Pomysł tego pilotażu pojawił się stąd, że dowiedzieliśmy się, iż pacjenci w mniejszych ośrodkach mają mniejsze szanse na przeżycie z nowotworem - powiedział. - Stąd chęć ujednolicenia standardów. To organizacja, która wyrównuje szanse - dodał.

>>>[JEDYNKA] Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak?

Wskazał ponadto, że pacjent z rozpoznaniem lub podejrzeniem nowotworu może zadzwonić na infolinię onkologiczną i zostać "pokierowany wręcz za rękę". - To niezwykle ważne dla pacjentów, bo dzięki temu od razu trafiają szybciej tam, gdzie powinni, a nie tułają się po systemie - powiedział. Łukasz Szumowski ocenił, że to jest "największa zaleta tego systemu, że faktycznie mamy lepsze wyniki i szybciej docieramy do specjalistów".

centrum onkologii warszawa FREE.jpg
Onkologia - jeden z najbardziej dynamicznych procesów w historii medycyny

- Rak wykryty wcześniej jest wyleczalny i nie możemy się obawiać tego rozpoznania, bo im wcześniej o nim usłyszymy, tym większe szanse, że będziemy normalnie i zdrowo żyć do późnej starości - dodał minister.

6 tys. pacjentów objętych pilotażem

Do pilotażu sieci onkologicznych przystąpiły w lutym 2019 r. województwa dolnośląskie i świętokrzyskie. Pod koniec ubiegłego roku dołączyły do nich również województwa podlaskie i pomorskie. Łącznie pilotażem objęto 6 tys. pacjentów chorujących na pięć typów raka, w większości piersi i płuca, ale również tych z nowotworami jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Ministerstwo Zdrowia: blisko 900 mln zł dla Centrum Onkologii w Warszawie

Pilotaż powinien zakończyć się 31 maja 2021 r., wtedy to zacznie funkcjonować Krajowa Sieć Onkologiczna, która w zamyśle ma usprawnić i scalić opiekę nad pacjentem onkologicznym, który w obecnym systemie często bywa zagubiony, nierzadko nietrafnie diagnozowany i nieefektywnie leczony.

bb

Zobacz także

Zobacz także