"Liczymy na współpracę z Francją w sprawie OZE". Zakończyło się Forum Przemysłu Przyszłości

2020-02-03, 21:40

"Liczymy na współpracę z Francją w sprawie OZE". Zakończyło się Forum Przemysłu Przyszłości
I Polsko-Francuskie Forum Przemysłu Przyszłości. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Polska chce współpracować z Francją w zakresie odnawialnych źródeł energii - taką deklarację złożył dziś minister klimatu Michał Kurtyka w czasie Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości, które odbyło się w Warszawie.

Posłuchaj

Ministerstwo Klimatu: liczymy na współpracę z Francją w sprawie OZE cz. 2 (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

macron-morawiecki-1200-pap.jpg
Premier: Polska i Francja potwierdziły partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę

Szef resortu klimatu powiedział, że współpraca Polski z Francją może dotyczyć między innymi rozwoju technologii OZE oraz produkcji urządzeń do wytwarzania zielonej energii. - Przemysł fotowoltaiczny czy przemysł pomp ciepła - to są przemysły, których dynamiczny rozwój będziemy obserwować w najbliższych latach. Warto żeby były one wspólnym obszarem współpracy między Polską i Francją, tak samo jak dotychczas dobrze funkcjonowała współpraca między naszymi krajami jeśli chodzi o rozwój eko-miast - mówił Michał Kurtyka.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Polsko-francuskie partnerstwo. Oto, co znalazło się w podpisanej deklaracji

Minister klimatu zaznaczył, że Polska i Francja są otwarte na współpracę również w zakresie wykorzystania wodoru. - Widzimy rolę wodoru jako paliwa, które może być źródłem magazynowania energii, zasilania transportu i surowca dla przemysłu. To są ciekawe zastosowania, które wymagają od nas znaczących środków na rozwój tych technologii. To jest jedna z konkluzji naszych prac, że wspólnie z Francją będziemy tworzyć taką grupę - zaznaczył minister klimatu.

Organizatorzy Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości podkreślają, że Francja jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. To szósty co do wielkości partner pod względem obrotów handlowych i czwarty pod względem polskiego eksportu.

Dwustronna wymiana handlowa wzrasta z roku na rok. W 2018 roku osiągnęła rekordowy poziom niemal 21 miliardów euro.

Powiązany Artykuł

macron_duda_1200.jpg
Emmanuel Macron w Polsce: nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało

I Polsko-Francuskie Forum Przemysłu Przyszłości

Wyzwania stojące przed europejską gospodarką i problematyka związana z polityką klimatyczną to jedne z głównych tematów poruszanych podczas I Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości, które odbyło się w Warszawie.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm z Polski i Francji oraz rządów obu krajów, jak również organizacji gospodarczych. Podkreślali, że stosunki gospodarcze między naszymi krajami są bardzo dobre, a wymiana handlowa z roku na rok rośnie. Francja poza tym to bardzo ważny inwestor zagraniczny w Polsce - zajmuje czwartą pozycję.

Forum zorganizowano w związku z oficjalną wizytą prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona.

Powiązany Artykuł

pap_duda_macron1200.jpg
"To przełom w relacjach polsko-francuskich". Prezydent o wizycie Emmanuela Macrona

Wymiana handlowa między Polską a Francją rośnie z roku na rok

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w swym wystąpieniu podkreślała, że wymiana handlowa między Polską a Francją z roku na rok rośnie.

Minister gospodarki i finansów Republiki Francuskiej Bruno Le Maire (czyt. Le Mer) mówiąc o przemyśle przyszłości, podkreślił, że to bardzo ważny cel dla Europy. - Myślę, że przemysł przyszłości będzie przede wszystkim europejskim przemysłem przyszłości. (..) suwerenność przemysłowa i technologiczna będą w XXI wieku podstawą suwerenności politycznej - dodał.

Podczas spotkania podpisano deklaracje na rzecz czystego powietrza oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Minister Bruno Le Maire zapowiedział, że kolejne Forum jest planowane w przyszłym roku we Francji.
Forum cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem firm z obu krajów.

kstar

Polecane

Wróć do strony głównej