Żel antybakteryjny własnej roboty. Jak przygotować i czy jest skuteczny? Pytamy ekspertów

W związku z pandemią koronawirusa w niektórych sklepach brakuje już środków dezynfekujących. Czy w tej sytuacji można przygotować je samodzielnie w domu i czy okażą się skuteczne? A może lepiej poszukać gotowych produktów? Czym alternatywnie oczyścić dłonie, a czym biurko i blaty? O to portal PolskieRadio24.pl zapytał ekspertów.

2020-03-12, 15:10

Żel antybakteryjny własnej roboty. Jak przygotować i czy jest skuteczny? Pytamy ekspertów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/CGN089

W Polsce pojawiają się kolejne przypadki koronawirusa. W Poznaniu zmarła pierwsza osoba, która była zakażona śmiercionośnym wirusem. Ludzie alarmują, że w sklepach brakuje środków dezynfekujących. Jak radzić sobie w tak trudnych warunkach, gdy higiena i walka z wszelkimi zarazkami i bakteriami to priorytet w walce o zdrowie i przetrwanie w obliczu pandemii?

Powiązany Artykuł

shutterstock_radio-1200.jpg
"Musimy radzić i informować". Dodatkowe audycje Polskiego Radia w związku z zagrożeniem koronawirusem

Przepis na żel antybakteryjny domowej roboty

W jednej z drogerii w centrum handlowym w Dąbrowie Górniczej pracownicy wywiesili kartkę z informacją, jak samemu przygotować bakteriobójczy specyfik.

Składniki:

  • 1-2 łyżki wysokoprocentowego alkoholu
  • olejek herbaciany lub arganowy (ok. 30 kropli)
  • olejek aloesowy (1/4 szklanki)

Domowy żel przygotować najlepiej w szklanej lub porcelanowej miseczce, tudzież w słoiku z nakrętką.

O ocenę takiej receptury poprosiliśmy profesorów Zakładu Wirusologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Alkohol ma działanie odkażające i "działa" niewątpliwie na bakterie i inne patogeny. Denaturuje białka, rozpuszcza błony - wskazuje dr hab. Monika Adamczyk-Popławska.

REKLAMA

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Część przeżyje, a część nie". Wirusolog o "czarnym wariancie"

W komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl dr hab. Adamczyk-Popławska podkreśla jednak, że alkohol ma też działanie wysuszające i toksyczne, co jest niekorzystne dla naszej skóry i naszego zdrowia. - Do przemywania blatów, klamek, toalet itp. wystarczy sam alkohol, w stężeniu 70 proc. Do rąk wystarczy mydło - wyjaśnia.

- Osobiście nie używam żadnych żeli antybakteryjnych - dodaje.

Powiązany Artykuł

pap chiny koronawirus 1200.jpg
Nowe wyniki badań nad koronawirusem. Znamy czynniki zwiększające ryzyko zgonu

Czy żel domowej roboty będzie skuteczny?

Użycia czystej wódki 40 proc. zaleca w rozmowie z nami inny ekspert ds. wirusologii, ale podkreśla, że to trochę mało i rekomenduje inne alkohole. - Koronawirusy są wrażliwe na większość środków biobójczych opartych na alkoholach (70 proc.), aktywnym chlorze (0,1 proc. pow. czyste, 1 proc. pow. zanieczyszczone org.) czy nadtlenku wodoru (0,5 proc). Mniej zalecane są środki oparte na czwartorzędowych solach amoniowych, fenolu, chlorheksydynie czy chlorku benzoalkoniowym - wskazuje ekspert.

REKLAMA

- Ogrzewanie próbek przez 30 minut w temperaturze 60 proc. oraz dezynfekcja z wykorzystaniem promienników UV przez 30-60 minut, wydaje się skutecznym środkiem inaktywacji koronawirusów - dodaje.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Czy koronawirus jest groźny dla zwierząt?

Czy warto taki żel przygotować, gdy podobnych specyfików brakuje w sklepach, czy też lepiej zdać się na gotowe produkty? - Lepiej zdać się na gotowe zarejestrowane produkty biobójcze - mówi.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

mid-20312041.jpg
Koronawirus w Polsce. Musimy zdać ten egzamin z odpowiedzialności

Alkohol najskuteczniejszym środkiem?

Czy istnieją jakieś inne domowe sposoby na walkę z wirusami i bakteriami, gdy nie mamy dostępu do żelu antybakteryjnego? - Tak. Jeżeli nie mamy nic innego pod ręką, możemy użyć środków improwizowanych - mówi nam ekspert. - Nawet w domu mamy wiele możliwości. Możemy przygotować roztwór alkoholu etylowego 70 proc., który łatwo przyrządzić z czystego 96 proc. spirytusu lub użyć spirytusu salicylowego, tj. 68 proc. etanolu. Ale uwaga, taki roztwór wysusza skórę, używajmy więc kremów nawilżających! - apeluje.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Minister rozwoju: nie planujemy zamykania sklepów i odcinania kordonem sanitarnym miast

Czym dezynfekować biurka, blaty i inne powierzchnie? - Możemy przygotować preparaty na bazie aktywnego chloru (Clorox, Domestos) (UWAGA! Środki te WYBIELAJĄ I NISZCZĄ - należy użyć rękawic). Należy sprawdzić stężenie aktywnego chloru, które zwykle wynosi 2,5-5 procent. Użyć należy 0,1-0,5 proc. do powierzchni czystych lub 1-1,25 proc. do powierzchni brudnych - tłumaczy.

- Jest jeszcze 0,5 proc. nadtlenku wodoru, czyli musimy odpowiednio rozcieńczyć wodę utlenioną, która jest 3 proc. roztworem nadtlenku - dodaje.

REKLAMA

Obowiązki pacjenta w postępowaniu z chorobą zakaźną (PAP) Obowiązki pacjenta w postępowaniu z chorobą zakaźną (PAP)

Powiązany Artykuł

choroba przeziębienie praca 1200.jpg
Zasiłek opiekuńczy w związku z koronawirusem. Komu przysługuje?

PAMIĘTAJ!

  • Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Mycie rąk zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu - płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj. Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn, np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy).

Rozmawiał Kamil Starczyk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej