Premier: wprowadziliśmy stan zagrożenia epidemicznego
- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przywrócone zostaną pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.
2020-03-13, 19:20
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Minister zdrowia o działaniach ws. koronawirusa: tu już nie ma miejsca na półśrodki
- Od północy z soboty na niedzielę przywrócona zostanie kontrola wszystkich granic kraju
- Ponadto wprowadzone zostają ograniczenia dot. przekraczania polskich granic przez cudzoziemców
- Od północy z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, czynne pozostają m.in. sklepy spożywcze i apteki
- W obliczu światowej epidemii, czy ogłoszonej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Jesteśmy zobowiązani do wykonania wszystkich możliwych kroków, żeby bezpieczeństwo Polaków, zdrowotne i pod wszelkimi możliwymi względami było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność. Odpowiedzialne działanie, które może doprowadzić do tego, że zminimalizujemy skutki pandemii - oświadczył szef rządu.
- Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. To zgodnie z ustawą jest stan, który pozwala nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa - mówił.
Pełne kontrole na wszystkich polskich granicach
- Podejmujemy bardzo konkretne działania. Po pierwsze: z myślą o bezpieczeństwie Polaków będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich polskich granicach (...) wszystkie granice, które były wewnętrznymi granicami UE zostaną niejako odtworzone, najpierw na 10 dni z możliwością 20 dni, a późnej o kolejny miesiąc - mówił.
Powiązany Artykuł
Szef MSWiA: przywracamy kontrolę granic, w dużej mierze będą zamknięte dla cudzoziemców
Podkreślił, że polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę.
REKLAMA
"Nie chcemy, żeby koronawirus napływał do nas dużymi falami"
Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że w obecnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na otwarcie granic dla cudzoziemców.
- Większość przypadków, które następnie są rozsadnikami epidemii koronawirusa w Polsce, to przypadki można powiedzieć w ścisłym tego słowa znaczeniu zaimportowane - mówił Mateusz Morawiecki. - Nie chcemy, żeby koronawirus napływał do nas znowu dużymi falami - dodał.
- Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów (...) nie ma żadnych podstaw ani obaw, żeby zabrakło nam żywności (...) mamy bardzo duże nadwyżki - mówił premier.
- Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także połączenia kolejowe, one zostaną wstrzymane od niedzieli, od godziny 0.00 w niedzielę, czyli w nocy z soboty na niedzielę - poinformował premier.
REKLAMA
Premier: wszystkie sklepy i banki pozostają otwarte
- Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów - powiedział Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł
"Jesteśmy krok przed koronawirusem". Wiceminister zdrowia o walce z pandemią
Premier poinformował też, że od północy z piątku na sobotę zostanie ograniczona działalność galerii handlowych, w których - jak mówił - pozostaną otwarte sklepy spożywcze, a także pralnie, apteki i drogerie.
- Tam, gdzie można kupić środki higieny osobistej. To są ważne artykuły w przypadku epidemii, która nam bardzo wyraźnie jednoznacznie grozi - mówił Mateusz Morawiecki.
Zawieszenie działalności restauracji, barów, klubów i innych miejsc rozrywki
- Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki, ponieważ tam gromadzą się ludzie - powiedział premier.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Sprawdź, punkt po punkcie, co to oznacza
Jak dodał Mateusz Morawiecki, "wszystkie restauracje, kawiarnie i inne takie punkty usługowe, które funkcjonują i które mają taką możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos, na tzw. dowóz". Zdaniem premiera "dowożenie generuje mniejsze ryzyko".
- Wszyscy specjaliści, epidemiolodzy ostrzegają przed tym, żeby nie dopuszczać do tego, żeby ludzie mogli się gromadzić w skupiskach - zaznaczył.
Premier: musimy wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów
- Wchodzimy w nową fazę walki z epidemia COVID-19. Ale musimy również rzucić rękawicę, wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji. Ona może przyspieszyć rozwój właściwej epidemii. Nie chcemy tego - oświadczył szef rządu.
Podkreślił, że sprawdzone informacje można znaleźć na oficjalnych profilach rządu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych z domeną gov.pl. - Bardzo proszę o ostrożność, bo jeden nieprawdziwy komunikat może naprawdę doprowadzić do wielu nieprzyjemnych zdarzeń, do tragedii innych ludzi - mówił Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
- Odpowiedzialność za zdrowie publiczne zaczyna się również od opublikowania jakiegoś niewinnego zdjęcia. Niewinne zdjęcie, które wprowadza w błąd może doprowadzić do paniki, kulę śniegową trudno będzie zatrzymać - powiedział premier.
Powiązany Artykuł
Podróżowanie po świecie w czasie epidemii? MSZ odradza
Apel do dzieci i młodzieży
- Zrobimy wszystko to, co jest w granicach prawa, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - zapowiedział premier. Zaapelował również do młodzieży, aby najbliższy czas spędzili w domu.
- Wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież proszę w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach - spędźcie ten czas w domu. Dzieci i młodzież są nosicielami wirusa, który rozprzestrzenia się najszybciej - apelował premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Dodał, że dzieci i młodzież bardzo często przechodzą chorobę COVID-19 w sposób bezobjawowy, co może doprowadzić do szerzenia się pandemii.
"Mycie rąk, dezynfekcja - to jest niezwykle ważne"
- Apeluję do pracowników o to, aby w miejscu pracy zachowywali ścisłe zasady higieny. Jest to niezwykle ważne - po prostu mycie rąk, dezynfekcja - to są podstawowe metody, niezwykle ważne - powiedział.
Premier podziękował wszystkim, którzy walczą z koronawirusem w pierwszym szeregu, m.in. pielęgniarkom, lekarzom specjalistom, wszystkim pracownikom inspekcji sanitarnej.
- Przed nami czas społecznej próby, przed nami czas solidarności międzypokoleniowej. Jestem pewien, że zdamy ten egzamin doskonale, a naszym największym atutem będzie spokój, który doprowadzi do tego, że Polska - wierzę w to - przejdzie przez tę epidemię w sposób bezpieczniejszy niż większość krajów europejskich - ocenił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Rzecznik Ministerstwa Finansów: stabilność finansowa Polski pod kontrolą
68 zakażeń koronawirusem w Polsce
W Polsce potwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie liczba zakażonych wzrosła do 68, w tym jedna osoba zmarła - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone wyniki dotyczą czterech osób z Warszawy.
Liczba osób hospitalizowanych wynosi 521, objętych kwarantanną 3 151, objętych nadzorem epidemiologicznym 17 784.
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.
REKLAMA
Podejrzewa się, że do pierwszego zakażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei.
pb
REKLAMA