X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: wprowadziliśmy stan zagrożenia epidemicznego

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 19:20
- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przywrócone zostaną pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.
Audio
  • Mateusz Morawiecki: podjęliśmy decyzję o tymczasowym przywróceniu granic (IAR)
  • Premier: polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę (IAR)
  • Szef rządu: punkty gastronomiczne oraz miejsca rozrywki zostają zamknięte (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak
szmowski 1200 pap.jpg
Minister zdrowia o działaniach ws. koronawirusa: tu już nie ma miejsca na półśrodki
  • Od północy z soboty na niedzielę przywrócona zostanie kontrola wszystkich granic kraju
  • Ponadto wprowadzone zostają ograniczenia dot. przekraczania polskich granic przez cudzoziemców
  • Od północy z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, czynne pozostają m.in. sklepy spożywcze i apteki

- W obliczu światowej epidemii, czy ogłoszonej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Jesteśmy zobowiązani do wykonania wszystkich możliwych kroków, żeby bezpieczeństwo Polaków, zdrowotne i pod wszelkimi możliwymi względami było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność. Odpowiedzialne działanie, które może doprowadzić do tego, że zminimalizujemy skutki pandemii - oświadczył szef rządu.

- Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. To zgodnie z ustawą jest stan, który pozwala nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa - mówił.

Pełne kontrole na wszystkich polskich granicach

- Podejmujemy bardzo konkretne działania. Po pierwsze: z myślą o bezpieczeństwie Polaków będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich polskich granicach (...) wszystkie granice, które były wewnętrznymi granicami UE zostaną niejako odtworzone, najpierw na 10 dni z możliwością 20 dni, a późnej o kolejny miesiąc - mówił.

ka123.jpg
Szef MSWiA: przywracamy kontrolę granic, w dużej mierze będą zamknięte dla cudzoziemców

Podkreślił, że polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę.

"Nie chcemy, żeby koronawirus napływał do nas dużymi falami"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że w obecnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na otwarcie granic dla cudzoziemców.

- Większość przypadków, które następnie są rozsadnikami epidemii koronawirusa w Polsce, to przypadki można powiedzieć w ścisłym tego słowa znaczeniu zaimportowane - mówił Mateusz Morawiecki. - Nie chcemy, żeby koronawirus napływał do nas znowu dużymi falami - dodał.

- Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów (...) nie ma żadnych podstaw ani obaw, żeby zabrakło nam żywności (...) mamy bardzo duże nadwyżki - mówił premier.

- Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także połączenia kolejowe, one zostaną wstrzymane od niedzieli, od godziny 0.00 w niedzielę, czyli w nocy z soboty na niedzielę - poinformował premier.

Premier: wszystkie sklepy i banki pozostają otwarte

- Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów - powiedział Mateusz Morawiecki.

Waldemar Kraska 1200.jpg
"Jesteśmy krok przed koronawirusem". Wiceminister zdrowia o walce z pandemią

Premier poinformował też, że od północy z piątku na sobotę zostanie ograniczona działalność galerii handlowych, w których - jak mówił - pozostaną otwarte sklepy spożywcze, a także pralnie, apteki i drogerie.

- Tam, gdzie można kupić środki higieny osobistej. To są ważne artykuły w przypadku epidemii, która nam bardzo wyraźnie jednoznacznie grozi - mówił Mateusz Morawiecki.

Zawieszenie działalności restauracji, barów, klubów i innych miejsc rozrywki

- Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki, ponieważ tam gromadzą się ludzie - powiedział premier.

granica_1200.jpg
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Sprawdź, punkt po punkcie, co to oznacza

Jak dodał Mateusz Morawiecki, "wszystkie restauracje, kawiarnie i inne takie punkty usługowe, które funkcjonują i które mają taką możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos, na tzw. dowóz". Zdaniem premiera "dowożenie generuje mniejsze ryzyko".

- Wszyscy specjaliści, epidemiolodzy ostrzegają przed tym, żeby nie dopuszczać do tego, żeby ludzie mogli się gromadzić w skupiskach - zaznaczył.

Premier: musimy wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów

- Wchodzimy w nową fazę walki z epidemia COVID-19. Ale musimy również rzucić rękawicę, wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji. Ona może przyspieszyć rozwój właściwej epidemii. Nie chcemy tego - oświadczył szef rządu.

Podkreślił, że sprawdzone informacje można znaleźć na oficjalnych profilach rządu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych z domeną gov.pl. - Bardzo proszę o ostrożność, bo jeden nieprawdziwy komunikat może naprawdę doprowadzić do wielu nieprzyjemnych zdarzeń, do tragedii innych ludzi - mówił Mateusz Morawiecki.

- Odpowiedzialność za zdrowie publiczne zaczyna się również od opublikowania jakiegoś niewinnego zdjęcia. Niewinne zdjęcie, które wprowadza w błąd może doprowadzić do paniki, kulę śniegową trudno będzie zatrzymać - powiedział premier.

shutterstock_koronawirus lotnisko 1200.jpg
Podróżowanie po świecie w czasie epidemii? MSZ odradza

Apel do dzieci i młodzieży

- Zrobimy wszystko to, co jest w granicach prawa, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - zapowiedział premier. Zaapelował również do młodzieży, aby najbliższy czas spędzili w domu.

- Wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież proszę w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach - spędźcie ten czas w domu. Dzieci i młodzież są nosicielami wirusa, który rozprzestrzenia się najszybciej - apelował premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że dzieci i młodzież bardzo często przechodzą chorobę COVID-19 w sposób bezobjawowy, co może doprowadzić do szerzenia się pandemii.

"Mycie rąk, dezynfekcja - to jest niezwykle ważne"

- Apeluję do pracowników o to, aby w miejscu pracy zachowywali ścisłe zasady higieny. Jest to niezwykle ważne - po prostu mycie rąk, dezynfekcja - to są podstawowe metody, niezwykle ważne - powiedział.

Premier podziękował wszystkim, którzy walczą z koronawirusem w pierwszym szeregu, m.in. pielęgniarkom, lekarzom specjalistom, wszystkim pracownikom inspekcji sanitarnej.

- Przed nami czas społecznej próby, przed nami czas solidarności międzypokoleniowej. Jestem pewien, że zdamy ten egzamin doskonale, a naszym największym atutem będzie spokój, który doprowadzi do tego, że Polska - wierzę w to - przejdzie przez tę epidemię w sposób bezpieczniejszy niż większość krajów europejskich - ocenił.

Paweł Jurek 1200.jpg
Rzecznik Ministerstwa Finansów: stabilność finansowa Polski pod kontrolą

68 zakażeń koronawirusem w Polsce

W Polsce potwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie liczba zakażonych wzrosła do 68, w tym jedna osoba zmarła - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone wyniki dotyczą czterech osób z Warszawy.

Liczba osób hospitalizowanych wynosi 521, objętych kwarantanną 3 151, objętych nadzorem epidemiologicznym 17 784.


Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Podejrzewa się, że do pierwszego zakażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei.​

pb

Czytaj także

"Doniesienia o wojsku na ulicach i zamykaniu miast to fake newsy". Szef MON dementuje

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 16:53
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaapelował, by nie ulegać panice i z rezerwą podchodzić do nieprawdziwych informacji. Podkreślał, że wojsko nie jest wyprowadzane na ulice. Nie ma też mowy o zamykaniu miast, na przykład Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziobro: podporządkowanie się zasadom bezpieczeństwa jest naszym obowiązkiem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 18:27
- Podporządkowanie się zasadom bezpieczeństwa opracowanym przez ekspertów jest naszym obywatelskim obowiązkiem - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że resort prowadzi intensywne prace w celu zapobiegania zagrożeniu koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kampania w czasie pandemii. Politolog: nie wykluczam, że wybory mogą być przesunięte z racji stanu nadzywczajnego

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 18:35
– Może nadejść moment, gdy wybory zostaną przełożone, na przykład ze względu na wprowadzenie któregoś ze stanów nadzwyczajnych – mówił w Programie 3 Polskiego Radia dr Bartłomiej Biskup, politolog. – Przez jakiś czas główny przekaz będzie należał do rządzących ze względu na ich dostęp do informacji, opozycja może co najwyżej go komentować – mówił prof. Mieczysław Ryba, dodając, że obecnie to władze mówią o tym, co ludzi interesuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy krok przed koronawirusem". Wiceminister zdrowia o walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 19:57
- Przygotowujemy się na falę dużych zachorowań. Od poniedziałku rusza 19 nowych szpitali dedykowanych pacjentom zakażonym koronawirusem. (…) Posiadamy też odpowiednią liczbę testów. Możemy wykonać je tym osobom, które mają do tego wskazanie i tak będziemy robić - powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń