more_horiz
Wiadomości

Zagrożenie epidemiczne w Polsce. Opublikowano rozporządzenia ministrów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 01:00
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, oraz ministra spraw wewnętrznych w sprawie czasowego przywrócenia kontroli granicznych i zawieszenia, lub ograniczenia, ruchu granicznego.
Swoboda w przekraczaniu granicy będzie czasowo ograniczona
Swoboda w przekraczaniu granicy będzie czasowo ograniczonaFoto: PAP/Darek Delmanowicz
  • W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. stanu zagrożenia epidemicznego. W okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Polski ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2
  • Opublikowano także rozporządzenia szefa MSWiA w sprawie czasowego przywrócenia kontroli na granicach z państwami w strefie Schengen, oraz w sprawie ograniczenia lub wstrzymania ruchu na przejściach granicznych z państwami spoza tej strefy
  • Polscy obywatele, którzy znajdują się poza krajem, mogą wracać. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową
  • Ograniczono za to możliwości wjeżdżania do kraju cudzoziemców

W nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie MSWiA w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen.

granica_1200.jpg
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Sprawdź, punkt po punkcie, co to oznacza

Kontrole wracają na dziesięć dni

W dokumencie zaznaczono, że kontrola graniczna osób zostaje przywrócona tymczasowo od soboty 14 marca do 24 marca.

Zakres kontroli, w tym - możliwość jej ograniczenia na zasadach określonych w kodeksie granicznym Schengen, będzie dostosowany odpowiednio do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z wystąpieniem poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego wywołanego koronawirusem SARS-CoV-2.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wieczorna wideokonferencja ministra zdrowia. Tematem koronawirus

Na wszystkich przejściach granicznych służbę będzie pełnić Straż Graniczna wspierana przez Wojsko Polskie. Wykaz przejść granicznych, przez które będzie możliwy ruch został opublikowany w rozporządzeniu wydanym w nocy z piątku na sobotę. Każde inne przejście funkcjonujące do tej pory, którego nie ma w rozporządzeniu, zostanie zamknięte. Rozporządzenie można znaleźć pod adresem www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/434.

Przeciwdziałanie pandemii

szmowski 1200 pap.jpg
Minister zdrowia o działaniach ws. koronawirusa: tu już nie ma miejsca na półśrodki

Zmiany przy przekraczaniu granicy są wprowadzane, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Chodzi o uniknięcie wjazdu na teren Polski osób, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef MSWiA: przywracamy kontrolę granic, w dużej mierze będą zamknięte dla cudzoziemców

Jak przekazało MSWiA w komunikacie wysłanym w nocy z piątku na sobotę, kwestie związane z przywracaniem kontroli granicznej na granicach wewnętrznych państw Unii Europejskiej reguluje kodeks graniczny Schengen. Zgodnie z nim "państwo członkowskie może wyjątkowo i w trybie natychmiastowym przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych".

Ograniczenia na granicy z państwami spoza strefy Schengen

W Dzienniku Ustaw opublikowano także rozporządzenie MSWiA ws. czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Według rozporządzenia ministra spraw wewnetrznych i administracji, od niedzieli 15 marca do odwołania zostanie zawieszony ruch na przejściach granicznych - z Rosją: Gołdap-Gusiew, Gronowo-Mamonowo; z Białorusią: Rudawka-Lesnaja, Białowieża-Piererow, Sławatycze-Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Czeremcha-Wysokolitowsk; z Ukrainą: Zosin-Ustiług, Dołhobyczów-Uhrynów, Hrebenne-Rawa Ruska (kolejowe), Budomierz-Hruszew, Medyka-Szeginie, Krościenko-Smolnica i Krościenko-Chyrów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus w Polsce. Musimy zdać ten egzamin z odpowiedzialności

Ograniczony natomiast zostanie ruch na przejściach granicznych - z Rosją: Braniewo-Mamonowo, Bezledy-Bagrationowsk, Głomno-Bagrationowsk, Skandawa-Żeleznodorożnyj, Grzechotki-Mamonowo II; z Białorusią: Kuźnica Białostocka-Grodno, Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Bobrowniki-Bierestowica, Zubki Białostockie-Bierestowica, Siemianówka-Swisłocz, Kukuryki- Kozłowiczy, Terespol-Brześć; z Ukrainą: Dorohusk-Jagodzin, Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński, Hrebenne-Rawa Ruska (drogowe), Werchrata-Rawa Ruska, Korczowa-Krakowiec, Przemyśl- Mościska.

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier: wprowadziliśmy stan zagrożenia epidemicznego

Ograniczenia dla cudzoziemców

Od niedzieli przejściami drogowymi, morskimi i lotniczymi do Polski będą mogli wjechać: obywatele Polski, a także obcokrajowcy będący małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, albo pozostający pod stałą opieką obywateli naszego kraju. Do Polski wjadą także cudzoziemcy mający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji oraz członkowie ich rodzin. Wpuszczani będą także cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu w Polsce, a także ci, mający zezwolenie na pracę, poświadczenie od pracodawcy, tj. prawo do pracy w Polsce.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus w Polsce. Wirusolog: zrobienie testu musi mieć swoje uzasadnienie

Rozporządzenie zakłada, że "w szczególnie uzasadnionych przypadkach (...) komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody komendanta głównego Straży Granicznej może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium RP, w trybie określonym w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach".

Granicę RP będą mogli przekroczyć także ci cudzoziemcy, którzy "którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów" - czyli np. kierowcy ciężarówek.

Zagrożenie epidemiczne także jest faktem

Opublikowano także rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego.

Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania, na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

1200x660_serwisy-historia_01a.jpg
Koronawirus w Polsce. Zostań w domu i posłuchaj

- Rozporządzenie Ministra Zdrowia, "lex koronawirus", zaczyna działać o północy – wskazał na Twitterze wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński.

Rozporządzenie w sprawie zagrożenia epidemicznego wprowadza szereg środków nadzwyczajnych.

Kwarantanna dla powracających zza granicy

Do odwołania wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Polski. Polscy obywatele, którzy znajdują się poza krajem, mogą wracać. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Oni nie będą musieli odbywać kwarantanny.

Rozporządzenie przewiduje, że w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, zakazuje się wywozu lub zbywania poza terytorium kraju respiratorów oraz kardiomonitorów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Państwowe spółki włączają się do walki z koronawirusem. Po Orlenie wsparcie od KGHM

W przypadku gogli ochronnych, kombinezonów typu TYVEK, masek typu FFP2/FFP3, maseczek chirurgicznych, ochraniaczy obuwie, rękawiczek lateksowych i nitrylowych, oraz środków do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń, przedsiębiorcy mają obowiązek - nie później niż na 24 godziny przed zamiarem wywozu lub zbycia – powiadomić o tym wojewodę właściwego dla siedziby albo miejsca zamieszkania.

koronavirus 1200 pap.jpg
Jak się chronić i do kogo się zgłosić? Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Zakaz dużych zgromadzeń, zamknięte restauracje

Na mocy rozporządzenia ustanowiono zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów (z wyłączeniem usług na wynos i z dowozem) a także związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje czy spotkania.

Wprowadzono także zakaz działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni i klubów fitness.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jakie pytania najczęściej padają na infolinii dot. koronawirusa? Znamy odpowiedzi

Zakazowi podlega też działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ograniczenia w sprawowaniu nabożeństw

Rozporządzenie zakłada też czasowe ograniczenie "sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego". Ograniczenie to polega na "konieczności zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego na danym terenie lub w danym obiekcie nie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Msze św. ograniczone do 50 osób. Abp Gądecki: proszę o duchową łączność

zakupy 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Psycholog: jeżeli nie włączymy rozsądku, będzie bardzo ciężko

Regulacja zakłada też m.in., że w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanawia się czasowe ograniczenie handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, których przeważająca działalność polega na handlu: wyrobami tekstylnymi, wyrobami odzieżowymi, obuwiem i wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego, artykułami piśmiennymi i księgarskimi.

Rozporządzenie mówi też, o zakazie organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności, powyżej 50 osób.

Objawy choroby wywołanej przez koronawirusa

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Ministerstwo Zdrowia o pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem poinformował 4 marca, ponad tydzień temu. Był to mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił on do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

>>> [NASZ WYWIAD] Społeczne konsekwencje koronawirusa w Polsce. Socjolog: ta sytuacja może być spajająca

W piątek wieczorem MZ podało, że 521 osób w kraju jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; 3151 osób objęto kwarantanną, a 17 784 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Łącznie liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 68. Dwoje pacjentów zmarło.

mbl

Zobacz także

Zobacz także