more_horiz
Wiadomości

Minister rodziny: wygasające orzeczenia o niepełnosprawności będą przedłużane

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 21:57
- W ustawie antykryzysowej wprowadzamy zmiany, które pozwolą przedłużyć orzeczenia o niepełnosprawności osobom, którym one wygasają - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Lucky Business/ Shutterstock

Marlena Maląg w rozmowie w TVP Info podkreśliła, że przygotowany przez rząd pakiet antykryzysowy jest dedykowany m.in. wsparciu polskich rodzin, a więc także pracownikom i pracodawcom. - Zależy nam, aby pracownicy pozostali jak najdłużej na rynku pracy - mówiła.

łjukasz szumowski east news 1200.jpg
Minister zdrowia: decyzja o ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce - trudna, ale ratująca życie

"Nie zapominamy o osobach na zleceniach i umowach o dzieło"

Minister rodziny wskazała, że zgodnie z przedstawioną przez premiera propozycją państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Co najmniej drugie 40 proc. pokryje pracodawca. - Nie zapominamy także o osobach, które pracują na umowach zlecenie lub na umowach o dzieło. [...] Będzie to około 2080 zł wsparcia - dodała szefowa resortu.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Polska rodzina to także pracodawcy i pracownicy". Minister rodziny o wsparciu dla firm

Zapewniła, że na wszystkie te działania są zagwarantowane pieniądze. - Pieniędzy wystarczy też na te programy, które realizujemy - Rodzina 500+, Dobry start, czy trzynasta emerytura, która zostanie wypłacona w kwietniu - podkreśliła.

Co z osobami niepełnosprawnymi?

Marlena Maląg poinformowała, że orzeczenia dla osób niepełnosprawnych, które wygasają zostaną przedłużone. - W ustawie antykryzysowej wprowadzamy również takie zmiany, które pozwolą przedłużyć orzeczenia o niepełnosprawności osobom, którym one wygasają - powiedziała.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Minister rodziny: koronawirus to sprawdzian naszej odpowiedzialności

Jak zapewniła, dalej będą realizowane także wypłata świadczeń takich jak 500 plus dla osób niesamodzielnych. - W związku z tym, że zostały zamknięte żłobki, przedszkola, szkoły, ale także warsztaty terapii zajęciowej, czy środowiskowe domy samopomocy, będzie wprowadzony dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi, także dorosłymi - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Przekazała, że zgodnie z rządową propozycją wraz z wydłużeniem zamknięcia żłobków i przedszkoli wydłużona zostanie wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców o 14 dni.

Przyjęcie ustawy w przyszłym tygodniu

Kraków koronawirus PAP-1200.jpg
Stan epidemii w Polsce. Wyjaśniamy punkt po punkcie, co to oznacza

Minister rodziny powiedziała, że ustawa zostanie przyjęta przez Sejm na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

Rządowa "tarcza antykryzysowa" przewiduje m.in. odroczenie płatności składek ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty), mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych).

jmo

Zobacz także

Zobacz także