X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zaburzenia zmysłów smaku i węchu". Nietypowe objawy u 17-latka zakażonego koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 10:56
Zakażony koronawirusem 17-latek miał nietypowe objawy - zaburzenia zmysłów smaku i węchu - poinformował podczas wtorkowej telekonferencji dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim Andrzej Biliński.
Laboratorium badające próbki osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem
Laboratorium badające próbki osób podejrzanych o zakażenie koronawirusemFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W poniedziałkowy wieczór rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube poinformował o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Ostrowie Wielkopolskim.

PAP koronawirus Poznań laboratorium 1200.jpg
Resort zdrowia: zmarła dziewiąta osoba zakażona koronawirusem. 774 potwierdzone przypadki, 8 nowych

Zakażony 17-latek

To 17-latek, który wrócił z Austrii do kraju jeszcze przed zamknięciem granic i dlatego - jak wyjaśnił dyrektor powiatowego sanepidu Andrzej Biliński - nie kwalifikował się do obowiązkowej kwarantanny.

- Szybki kontakt z nim i z jego mamą pozwolił na śledzenie stanu zdrowia, który był zadowalający - powiedział dyrektor ostrowskiego sanepidu.

Brak typowych objawów

Mimo braku typowych objawów dla koronawirusa, czyli gorączki, kaszlu i duszności, postanowiono pobrać wymaz. Badania wykazały zakażenie.

- Sytuacja zdrowotna 17-latka była nietypowa, bo objawy były wyjątkowe: zaburzenia zmysłu węchu i smaku - poinformował dyrektor Biliński.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Polacy w kwarantannie. Policyjne dane o kontrolach i udzielonej pomocy

Dodał, że osoby z otoczenia zakażonego, które zostały objęte kwarantanną, także zostaną przebadane.

Naukowcy dostrzegają prawidłowość

Już w poniedziałek informacje dotyczące nietypowych objawów zakażenia podawał "New York Times", powołując się na amerykańskich badaczy z Amerykańskiej Akademii Otolaryngologicznej (AAO).

1200 niemcy.jpg
Koronawirus w Niemczech. Tysiące nowych zakażeń, zmarło ponad sto osób

AAO podała na swojej stronie internetowej, że rosnąca liczba niepotwierdzonych jeszcze danych wskazuje, że utratę lub pogorszenie węchu i smaku zaobserwowano u zainfekowanych pacjentów, którzy nie mieli innych objawów. Jak podano, dotyczyć to może 30 proc., a nawet więcej osób, które nie wykazywały żadnych innych objawów typowych dla COVID-19.

Chodzi o to, że wirus replikuje się w nosie i w gardle. Z tego powodu zwrócono uwagę, że otolaryngolodzy należą do najbardziej zagrożonej grupy lekarzy.

W piątek również brytyjscy otolaryngolodzy odradzili wykonywanie zabiegów endoskopii zatokowej u pacjentów, którzy stracili zmysł węchu. Ponadto brytyjscy specjaliści wezwali dorosłych, uskarżających się na pogorszenie zmysłu węchu, by izolowali się przez siedem dni, nawet jeśli nie mają innych objawów.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prawie 5 tys. nowych zakażeń w Niemczech, Chiny otwierają prowincję Hubei. Koronawirus na świecie

We Włoszech na obszarach najbardziej dotkniętych epidemią lekarze przekonali się, że anosmia i ageuzja, czyli utrata zapachu i smaku, wskazuje, że osoba, która generalnie wydaje się zdrowa, w rzeczywistości jest zakażona i może przenosić wirusa na innych ludzi - podkreśla "New York Times".

Tymczasem szeroko zakrojone badanie przeprowadzone w Korei Południowej na 2 tys. osób wykazało, że 30 proc. pacjentów, u których uzyskano wynik pozytywny na obecność koronawirusa, zgłosiło wystąpienie anosmii jako głównego objawu.

Z kolei niemiecki wirusolog z Uniwersytetu w Bonn, Hendrik Streeck, chodził od domu do domu w szczególnie dotkniętym przez epidemię powiecie Heinsberg w Północnej Nadrenii-Westfalii i przeprowadzał wywiady z zakażonymi pacjentami. W wywiadach zdradził, że co najmniej dwie trzecie z ponad 100 osób, z którymi rozmawiał, zgłosiło występowanie utraty zapachu i smaku trwająca kilka dni.


jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mierzą temperaturę podróżnym, dostarczają żywność. Strażacy pomagają w walce z epidemią

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 08:49
- Ostatniej doby strażacy działający w 47 granicznych punktach kontrolnych zmierzyli temperaturę ponad 20 tys. osób - poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sytuacja dynamicznie się zmienia". Trzaskowski powiedział, ilu zakażonych jest w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 09:22
- W Warszawie jest około 90 pacjentów z COVID-19, ale sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia, podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zaznaczył, pacjenci są leczeni w Szpitalu MSWiA, ale w przyszłości może być tak, że będą trafiać też do miejskich placówek.
rozwiń zwiń