more_horiz
Wiadomości

Premier: "tarcza antykryzysowa" to największy polski pakiet wsparcia w historii

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 16:14
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "tarcza antykryzysowa" ma uchronić naszą gospodarkę od skutków koronawirusa. Dokument, który ma dziś przyjąć rząd, zakłada wsparcie w wysokości 212 miliardów złotych, w tym 60 miliardów z budżetu.
Audio
  • Premier: "tarcza antykryzysowa" to oręż w walce o polską gospodarkę (IAR)
  • Premier: państwo stoi po stronie pracowników i przedsiębiorców (IAR)
  • Premier: państwo zapewni wsparcie dla samozatrudnionych i pracujących na umowach cywilno-prawnych (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
  • W piątek Sejm ma zająć się projektem "tarczy antykryzysowej", czyli pakietem ustaw pozwalającym przedsiębiorcom zmierzyć się z epidemią koronawirusem i wywołanymi nim turbulencjami gospodarczymi
  • Tarcza zakłada m.in. pożyczki dla przedsiębiorstw, możliwość odroczenia płatności do ZUS i US
  • Pakiet ustaw będzie wart w sumie ponad 212 mld złotych - tj. ok. 10 proc. polskiego PKB
  • - To największy pakiet pomocowy w historii Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki

W nagraniu wyemitowanym w mediach społecznościowych premier zwrócił uwagę, że obecne czasy to gospodarcza próba dla naszego kraju. - Tej burzy nie zdołamy całkowicie uniknąć - mówił Mateusz Morawiecki, zapewniając równocześnie, że zapisy tarczy mają nas chronić w czasie "bitwy".

PAP Michał Dworczyk 1200.jpg
"Wejdzie w życie w ciągu dwóch tygodni". Szef KPRM o "tarczy antykryzysowej"

Walka o gospodarkę i o miejsca pracy

Jak wyjaśnił, czeka nas walka o gospodarkę, firmy i miejsca pracy.  - Wiele firm i sektorów zamroziło swoją działalność, przerwane są światowe łańcuchy dostaw. Liderzy największych państw i eksperci na świecie alarmują: skutki kryzysu gospodarczego będą bardzo poważne - wskazał szef rządu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Ważne jest, aby przekazywać środki dla państw narodowych". Beata Kempa o roli UE w walce z pandemią

Jak dodał, właśnie w takich warunkach "przychodzi czas gospodarczej próby dla Polski, być może najpoważniejszej, z jaką mierzyliśmy się od dziesięcioleci".

- Państwo jest po stronie pracowników i przedsiębiorców. W tym nadzwyczajnym czasie wszyscy musimy być solidarni i odpowiedzialni, grać w jednej drużynie - dodał Mateusz Morawiecki. 

fabryka samochodów 1200.jpg
Koronawirus trzęsie światową gospodarką. MFW: potrzeba globalnej akcji pomocowej

"Największy pakiet w historii"

Według premiera całkowita wartość tarczy wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB. - Jest to największy polski pakiet wsparcia w historii - ocenił szef rządu.

- Państwo polskie pomoże pracownikom i pracodawcom w tej trudnej sytuacji, pokryje 40 proc. wynagrodzeń dla pracowników, zapewni wsparcie dla osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych, poszerzy gwarancje dla małych i średnich firm, uruchomi możliwości kredytowe dla zachowania płynności, ulży w opłacaniu składek - przypomniał Mateusz Morawiecki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: w "tarczy antykryzysowej" ułatwienia dla rolników i strażaków ochotników

Szef rządu podziękował za dotychczasowe rozmowy związkom zawodowym, biznesowi i przedsiębiorcom. - Zrobimy wszystko, żeby powstrzymać pandemię, a równocześnie będziemy walczyć, by chronić polską gospodarkę, polskie firmy i pracowników - zapewnił. - Czeka nas bardzo trudny czas, ale musimy być solidarni i jeszcze mocniej troszczyć się o swoich bliskich - zaznaczył.

Pakiet wsparcia dla firm

Ogłoszona 18 marca tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty).

mbl

Zobacz także

Zobacz także