"Świadkowie epoki". Poruszające relacje i wspomnienia rodzin katyńskich online

Instytut Pileckiego w 80. rocznicę rozpoczęcia zbrodni katyńskiej udostępnia relacje i wspomnienia rodzin, których bliscy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy NKWD w kwietniu i maju 1940 roku. Opublikowane relacje można znaleźć w internecie i są one częścią projektów "Zapisy terroru" oraz "Świadkowie epoki".

2020-04-04, 09:51

"Świadkowie epoki". Poruszające relacje i wspomnienia rodzin katyńskich online
Katyń - cmentarz wojenny. Foto: Shutterstock.com / EhayDy

Posłuchaj

Instytut Pileckiego publikuje relacje i wspomnienia rodzin katyńskich (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Katyń serwis.jpg

Karol Kalinowski, kierownik zespołu do spraw archiwów cyfrowych Instytutu Pileckiego, wyjaśnia, że relacje i świadectwa rodzin katyńskich pochodzą ze zbiorów Jędrzeja Tucholskiego, który zbierał je przez wiele lat. Odezwa Jędrzeja Tucholskiego przyniosła nadspodziewanie wielki odzew i przemieniła się w ogólnopolską zbiórkę informacji. Ofiary zbrodni sowieckich, rodziny, bliscy przesyłali wypełnione ankiety, ale także wspomnienia, różne kopie dokumentów, a także między innymi listy, karty pocztowe, które ofiary wysyłały do bliskich na przełomie 1939 i 40 roku będąc już w niewoli sowieckiej.

Karol Kalinowski podkreślił, że najbardziej przejmującymi świadectwami w zbiorze są karty pocztowe przysyłane przez jeńców do najbliższych, na których opisują swoje emocje, które towarzyszyły im w niewoli.

Wspomnienia rodzin

- W projekcie "Świadkowie epoki" Instytut Pileckiego publikuje nagrania z rodzinami, które straciły najbliższych z rąk funkcjonariuszy NKWD - mówi Grzegorz Czerniak, pracownik zespołu do spraw projektów filmowych Instytutu. Są to z reguły relacje dzieci żołnierzy, którzy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach straceń.

Powiązany Artykuł

Józef Czapski PAP 1200.jpg

Relacje dzieci są pełne emocji, opowiadają o swoich ojcach, o tym że zachowali ich w swojej pamięci, choć prawie ich nie pamiętają, że mają gdzieś jakieś jedno zdjęcie. Wśród tych relacji są też wspomnienia Henryka Troszczyńskiego, który był jednym z niewielu świadków odnalezienia grobów katyńskich.

REKLAMA

W sumie w zbiorze zapisyterroru.pl oraz na kanale YouTube pod hasłem "Świadkowie epoki" można znaleźć ponad sto spisanych relacji i nagranych rozmów.

Zbrodnia Katyńska była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń dla Polaków w początkowej fazie II wojny światowej. Z rozkazu Stalina i najwyższych władz komunistycznej partii Związku Sowieckiego funkcjonariusze NKWD w kwietniu i maju 1940 roku zgładzili elitę II Rzeczypospolitej - około 22 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, lekarzy czy ziemian.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej