Wojciech Skowyrski: Wody Polskie na inwestycje wydają półtora miliarda złotych rocznie
- Wody Polskie są przygotowane na walkę z suszą. Wraz z początkiem roku rozpoczęliśmy konkretne działania mające na celu zwiększenie retencji korytowej na terenach wiejskich - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Wojciech Skowyrski, hydrotechnik.
2020-04-22, 11:55
Powiązany Artykuł
Minister klimatu o walce z suszą: priorytetem są zbiorniki retencyjne
Marta Szulborska, PolskieRadio24.pl: Czy Wody Polskie są gotowe na walkę z tegoroczną suszą?
Wojciech Skowyrski, hydrotechnik: Tak, Wody Polskie są przygotowane na walkę z suszą. Wraz z początkiem roku rozpoczęliśmy konkretne działania mające na celu zwiększenie retencji korytowej na terenach wiejskich. Wytypowaliśmy główne inwestycje, które będą realizowane w kolejnych latach. Dotyczą one dużej, średniej i małej retencji. Rozpoczęliśmy już realizację części z nich. Na przykład w ramach średniej retencji prowadzimy proces projektowania dwóch stopni wodnych w Lubiążu i Ścinawie na Odrze. Prowadzimy też działania nietechniczne, jak chociażby edukację mającą wskazać, jak ważne jest oszczędzanie wody.
Jak wygląda kondycja gospodarki wodnej w Polsce?
Gospodarka wodna wcześniej była zaniedbywana, nie da się odbudować jej bardzo szybko. My wciąż z tymi zaniedbaniami walczymy. Potrzeby są ogromne. Dobrze że są Wody Polskie, które mogą kompleksowo zająć się gospodarką wodną.
REKLAMA
Czy plan przeciwdziałania skutkom suszy, czyli katalog obejmujący wszystkie działania antysuszowe Wód Polskich, został już ukończony?
Plan przeciwdziałania skutkom suszy zostanie prawdopodobnie ukończony wcześniej, niż to zakładaliśmy. Pierwotnie miał być gotowy w listopadzie tego roku, ale ze względu na sytuację suszową bierzemy pod uwagę wrzesień.
Powiązany Artykuł
Prof. Maciej Zalewski: położenie geograficzne Polski sprzyja powstawaniu suszy
Jakie są priorytetowe zadania Wód Polskich w tym roku?
Z pewnością program małej retencji na terenach rolnych. Chcemy skoncentrować się na rejonach najbardziej dotkniętych suszą, chodzi o województwa: wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie. Trzeba odbudować urządzenia wodne w korycie rzeki takie jak zastawki i małe jazy aby umożliwić retencję. To również pomoże w odbudowywaniu zasobów wody gruntowej w sąsiedztwie cieków. Takie działania trwają we wszystkich pięćdziesięciu zarządach zlewni. Już w pierwszych miesiącach tego roku zaczęliśmy piętrzyć wodę w sposób niestandardowy, skorzystaliśmy z opadów deszczu w styczniu i w lutym, ponieważ przewidywaliśmy taką sytuację, w związku z czym zamknęliśmy wcześniej nasze zastawki. Dzięki temu przez dwa miesiące uzyskaliśmy miliony metrów sześciennych wody. Duża część wody opadowej, była przechwytywana.
REKLAMA
Jakie środki zostaną przeznaczone na program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolnych?
To 150 milionów złotych na teraz. Ten program będzie z dużą konsekwencją realizowany i w szybkim tempie.
A co z Programem przeciwdziałania niedoborowi wody? Został już ogłoszony?
Powiązany Artykuł
Prezydent: przeżywamy okres suszy. Trzeba racjonalnie gospodarować wodą
Jest on elementem Programu przeciwdziałania skutkom suszy i w ramach tego programu wytypowaliśmy wiele dużych inwestycji, które będziemy prowadzić konsekwentnie. Podkreślam, że bez wielkich wielofunkcyjnych zbiorników nie jesteśmy w stanie walczyć skutecznie z suszą. Potrzebujemy zwiększenia retencji dwukrotnie inaczej będziemy krajem o coraz większym niedostatku wody. Teraz w zbiornikach retencyjnych magazynujemy około 4 miliardów metrów sześciennych wody, co stanowi zaledwie około 6,5 procent objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Mamy możliwość podnieść ten poziom do około 15 procent. Ale konieczna jest budowa dużych zbiorników, a to zajmuje co najmniej dziesięć lat. Jeżeli nie rozpoczniemy tych inwestycji teraz to właśnie za dekadę obudzimy się w rzeczywistości, której obecnie nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Nie bójmy się budowy tych zbiorników. Weźmy pod uwagę to, co dzieje się na Zalewie Włocławskim, gdzie wytworzyło się bardzo dużo stref parków krajobrazowych, wręcz rezerwatów. Tam przyroda wygląda bardzo dobrze, bo ma wodę. Przyroda potrzebuje wody i to powinien każdy zrozumieć. Wracając do naszego programu walki z suszą to trwa obecnie proces przedprojektowy stopnia wodnego Siarzewo na rzece Wiśle, przygotowujemy się do realizacji zbiorników wodnych Wielowieś Klasztorna i Kąty-Myscowa, szukamy nowych lokalizacji dla dużej, średniej i małej retencji.
Ile zadań Wody Polskie już zrealizowały? Jakie były najważniejsze, i jakie środki dotąd zostały przeznaczone na gospodarkę wodną?
REKLAMA
Kończymy obecnie realizację stopnia wodnego Malczyce, polderu Racibórz Dolny. Nie zapominamy oczywiście o ochronie przeciwpowodziowej kraju. Wody Polskie na inwestycje wydają półtora miliarda złotych rocznie, a w kolejnych latach te sumy znacznie wzrosną.
***
Rozmawiała Marta Szulborska.
Wojciech Skowyrski jest hydrotechnikiem, zastępcą Dyrektora Departamentu Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich, ekspertem w zakresie inwestycji oraz działań przeciwsuszowych.
REKLAMA
REKLAMA