Prezydent: nie zapominamy o ofierze tych, którzy do końca walczyli o wolną, suwerenną Polskę
- Dziś cieszymy się w pełni wolną, niepodległą i suwerenną ojczyzną, ale nie zapominamy o ofierze wszystkich tych, którzy walczyli na frontach II wojny światowej, wszystkich Polaków, którzy w czasie II wojny światowej zginęli i cierpieli - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
2020-05-08, 11:26
Posłuchaj
Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Powiązany Artykuł
"Brzemię zwycięstwa". Międzynarodowa konferencja naukowców nt. II wojny światowej
W przemówieniu podkreślił, że Polacy obchodzą dzień zakończenia wojny 8 maja, czyli w tym samym dniu, co Europa Zachodnia. Andrzej Duda zauważył ponadto, że po II wojnie światowej Polska znalazła się w rosyjskiej strefie wpływu i nie była suwerennym krajem.
>>> Polacy na frontach II wojny światowej - zobacz serwis specjalny! <<<
REKLAMA
"Słodko-gorzka rocznica"
Prezydent mówił, że jest to dla nas słodko-gorzka rocznica. - Słodka, bo zakończyła się II wojna światowa, zakończyła się ta krwawa jatka w historii XX wieku i w historii dziejów ludzkości, w której życie straciło tylu ludzi - prawie sześć milionów naszych obywateli, w tym ponad trzy miliony obywateli Polski narodowości żydowskiej - podkreślił Andrzej Duda.
Przypominał, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. - Na Zachodzie, na Wschodzie, walczyli w podziemiu, w partyzantce, krwawili się, ginęli w obozach koncentracyjnych, umierali w obozach jenieckich, byli rozstrzeliwani na ulicach miast, więzieni, katowani. To był dla naszej ojczyzny i dla naszego narodu straszny czas - mówił.
Powiązany Artykuł
"Dzień Wyzwolenia" w Niemczech. Historyk: to fałszowanie historii
- Polski zresztą nie było wtedy na mapie, została z niej wymazana najpierw przez hitlerowskie Niemcy, które napadły na Polskę 1 września 1939 r., a potem dodatkowo przez Rosję sowiecką, która napadła na nas 17 września 1939 roku - dodał.
Jak mówił prezydent, wtedy, po tamtych majowych dniach Polska wróciła na mapę Europy, ale nie jako państwo w pełni wolne i suwerenne, tylko znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. - To jest ten gorzki element - podkreślił.
REKLAMA
"To jest dzień ich pamięci"
Prezydent podkreślił, że dziś cieszymy się w pełni wolną, niepodległą i suwerenną ojczyzną, ale nie zapominamy o zakończeniu II wojny światowej. - Nie zapominamy o ofierze wszystkich tych, którzy na frontach II wojny światowej walczyli, wszystkich Polaków, którzy w czasie II wojny światowej zginęli, którzy w czasie II wojny światowej zostali pomordowani, cierpieli - zaznaczył Andrzej Duda.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kilkadziesiąt milionów ofiar i setki miliardów strat. Tragiczny bilans II wojny światowej
Jak dodał, nie zapominamy także o tych, którzy do końca walczyli o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę. - To jest dzień ich pamięci i chciałbym, żeby tak był przez moich rodaków na całym świecie postrzegany. A tym symbolicznym miejscem, w którym wszyscy o nich pamiętamy, jest Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie - podkreślił prezydent.
Powiązany Artykuł
Mosbacher: Ameryka na zawsze pozostanie wdzięczna Polakom walczącym na frontach II wojny światowej
- Wspomnienie wszystkich polskich żołnierzy poległych - i na terenach ojczyzny, i poza jej granicami - ale zawsze za ojczyznę. Cześć ich pamięci. Cześć i chwała bohaterom! - dodał.
Koniec sześcioletnich zmagań
75 lat temu skapitulowały nazistowskie Niemcy, tym samym w Europie zakończyła się II wojna światowa. Był to jeden z najbardziej krwawych konfliktów w historii, w którym życie straciło, według różnych szacunków, od 50 do 78 milionów ludzi na całym świecie.
REKLAMA
Po zakończeniu II wojny światowej w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka. Polacy, którzy walczyli o wolną Europę, poczuli się zdradzeni.
II wojnę światową w Europie zakończyła kapitulacja Niemiec podpisana najpierw 7 maja we francuskim Reims oraz, po proteście ZSRR, 8 maja w Berlinie. Formalnie II wojna światowa zakończyła się 2 września 1945 roku po kapitulacji Cesarstwa Japonii w Azji i na Pacyfiku.
paw/
REKLAMA