X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prezydent: Karta Rodziny to wsparcie finansowe, a także gwarancja wprowadzonych programów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 10:00
Gwarancja świadczeń prorodzinnych i wsparcia finansowego rodziny - to zobowiązania, które przedstawił w środę Andrzej Duda. Prezydent podkreślał podczas wystąpienia, że zobowiązuje się "chronić rodzinę".
Audio
  • Prezydent: najważniejszą wspólnotą w społeczeństwie jest rodzina (IAR)
  • Karta Rodziny gwarantuje wsparcie finansowe dla rodzin (IAR)
  • Andrzej Duda: Karta Rodziny to obrona instytucji małżeństwa (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Andrzej Lange
  • Prezydent podpisał w środę Kartę Rodziny
  • Dokument ten jest potwierdzeniem kontynuacji wsparcia finansowego i programów socjalnych, które zostały wprowadzone za rządów Zjednoczonej Prawicy
  • Andrzej Duda chce w ten sposób chronić tradycyjną instytucję rodziny oraz najmłodszych, dla których coraz większym zagrożeniem staje się ideologia LGBT
  • Karta przewiduje również wsparcie dla seniorów oraz rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci

Prezydent podkreślał, że wspieranie rodziny, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz macierzyństwa jest gwarantowane konstytucyjnie.

Czytaj więcej
prezydent lubien 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: jestem bardzo dumny z programu 500+

- Rodzina buduje społeczeństwo, a bez społeczeństwa państwo nie istnieje - mówił Andrzej Duda.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent: jeżeli politycy PO dojdą do władzy, będą likwidowali świadczenia społeczne

- Karta Rodziny pokazuje właśnie te podstawowe elementy, w których zobowiązuję się chronić rodzinę jako taką i chronić jej interesy - dodał.

"Gwarancja świadczeń"

Prezydent podkreślał, że osadzona w polskiej tradycji rodzina jest elementem polskiego "kodu kulturowego".

Za podstawowy cel Karty Rodziny uznał politykę wsparcia finansowego polskich rodzin. W tym kontekście wymienił funkcjonujące już programy, m.in. 500+, wyprawkę szkolną 300+ oraz Mama Plus. Przypomniał również swoją zapowiedź wprowadzenia bonu wakacyjnego w wysokości 500 zł na każde dziecko. Zapewniał też o objęciu szczególną opieką rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.

- Pierwszy punkt to jest właśnie wsparcie finansowe, a podpunkt to gwarancja świadczeń prorodzinnych - mówił Andrzej Duda. 

"Nie" dla małżeństw homoseksualnych i adopcji przez nich dzieci

Andrzej Duda podkreślił również, że obrona instytucji małżeństwa ma ogromne znaczenie dla stabilności i budowania sprawnie funkcjonującego, silnego państwa.

- Chodzi przede wszystkim o małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, zgodnie z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ma i nie będzie więc małżeństwa w żadnej innej postaci, (...) wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny, to jedynie konstytucyjnie dopuszczalna forma. I to jest kwestia absolutna - zaznaczył prezydent.

Czytaj więcej
rodzina synowie syn wycieczka las 1200.jpg
Prof. Ryba: Karta Rodziny poszanowaniem tradycyjnych zasad

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent Andrzej Duda: rodzina jest fundamentem mojej polityki i rozwoju państwa

Dodał, że nie ma też jego zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. - Nie ma wątpliwości, że takie rozwiązanie nie może być wprowadzone. To jest obca ideologia. To jest zjawisko, które owszem pojawia się w innych państwach, ale wzbudza ono ogromne wątpliwości w różnych aspektach. I nie ma dzisiaj zgody na to, aby w jakiejkolwiek formule to mogło być wprowadzone w naszym kraju, jako zjawisko legalnie funkcjonujące - zapewnił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił również, że należy chronić dzieci przed ideologią LGBT. - Stąd zakaz propagowania ideologii LGBT w instytucjach publicznych oraz prawo rodziców do decydowania, w jakim duchu chcą kształcić i wychowywać swoje dzieci - powiedział Andrzej Duda.

Pomoc dla seniorów i rodziców samotnie wychowujących dzieci

Prezydent zadeklarował też utrzymanie programów społecznych dla seniorów, w tym: 13. emerytury, darmowych leków dla osób po 75. roku życia, programu Opieka 75+. - To także przygotowywany program centrów ochrony zdrowia dedykowanych dla seniorów, specjalistycznej, kompleksowej opieki medycznej nad seniorami oraz wstępnie złożona przez rząd obietnica 14. emerytury. Będę czynił wszystko, żeby została dotrzymana - oświadczył.

W ramach Karty Rodziny prezydent wyliczył też pomoc dla rodziców samotnie wychowujących dzieci, poprawę funkcjonowania funduszu alimentacyjnego, wyższe kary za przemoc w rodzinie, a także programy walki z uzależnieniami u osób nieletnich i wzmocnienie ochrony dzieci przed pornografią.

Prezydent mówił też o znaczeniu prorodzinnych rozwiązań na rynku pracy. Jak podkreślił, posiadanie dziecka nie może być argumentem przeciwko rozwojowi zawodowemu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dodał, że jest "absolutnym zwolennikiem równouprawnienia płci", w tym równości zarobków i możliwości rozwoju zawodowego kobiet i mężczyzn.

- Rynek nie może przeciwdziałać rozwojowi zawodowemu kobiety - stwierdził prezydent.

"Rodzina wymaga szczególnej ochrony"

Andrzej Duda zauważył, że wsparciem dla kobiet może być praca zdalna, która powinna być wykorzystywana na szerszą skalę, nie tylko w czasie epidemii. Zwrócił też uwagę na konieczność ochrony kobiet wracających do pracy po urlopie macierzyńskim i zachęcania pracodawców do tworzenia przyjaznych warunków pracy dla matek.

Czytaj więcej
duda 1200 pap.jpg
Wsparcie rodziny, ochrona małżeństwa, dzieci i emerytów. Zobacz, co zakłada Karta Rodziny

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] 500+ na każde dziecko. Prezydent: nasi oponenci mówili, że "tego nie da się zrobić"

- Karta rodziny to jest moje zobowiązanie, którego jako prezydent teraz i głęboko wierzę, że dzięki wsparciu wyborców także przez następne pięć lat, po 6 sierpnia będę ściśle przestrzegać. To są zasady, którymi będę się kierował przy podpisaniu lub odmowie podpisania ustaw przyjętych przez parlament czy uczestniczeniu w innych działaniach, które są proponowane w różnych sferach życia publicznego - zadeklarował.

Dodał, że rodzina stanowi podstawową wartość państwa. - Rodzina wymaga szczególnej ochrony i szczególnego wsparcia ze strony państwa, a rodzice są tymi członkami społeczności, którzy poprzez wychowanie dzieci przyczyniają się do rozwoju Rzeczypospolitej. (...) Obiecuję, że będę się starał ich wspierać i chronić przed niebezpieczeństwami. To, jako prezydent i kandydat na prezydenta w następnej kadencji, poprzez tę kartę gwarantuję - zaznaczył Andrzej Duda.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Odebranie tych pieniędzy byłoby zbrodnią". Prezydent zapewnił, że 500+ będzie dalej wypłacane

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 23:50
Prezydent zapewnił, że nic nie zagraża wypłatom z programu Rodzina 500+. Podczas sesji pytań i odpowiedzi "Q&A" na Facebooku Andrzej Duda mówił między innymi o znaczeniu programów społecznych wprowadzonych w ostatnich latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: ponowny wybór Andrzeja Dudy na prezydenta leży w elementarnym interesie Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 21:03
- To Andrzej Duda jest współtwórcą dobrej zmiany: reform w sferze polityki gospodarczej, zagranicznej i bezpieczeństwa - oświadczył szef PiS Jarosław Kaczyński w liście do działaczy partii.
rozwiń zwiń